A Trabant kanapé, mint lakberendezési tárgy, egyre több hobbi bútorépítő fantáziáját mozgatja. Ráadásul kereslet is van rá, meglepően sokan vágynak ilyen retró darabra.
A Trabant egyértelműen egy olyan korszak jelképe, ami mindenkiből érzelmeket vált ki. A ’70-es, ’80-as évek kétütemű kisautója azonban lassan eltűnik az utcákról, ahogy vele együtt feledés homályába vész oly sok minden, amit akkoriban átéltünk. Sokan persze nosztalgiával gondolnak a Trabantok által is szimbolizálható szűkösebb évekre, sőt magára a pöfékelő papírjaguárra is. Ezt a nosztalgikus hullámot lovagolják meg az autóbútor építők, akik az utókor számára lakberendezési tárgyként őriznek meg egy-egy hátsó ülést, vagy karosszéria részletet. A Győr közelében élő Szabó Gergelyt is az értékmentés vezérli, ő karosszéria lakatosként keveredett az autóbútor építők közé. Az ügyes kezű mester lerobbant autókból vagy éppen telepi roncsokból hoz ki egészen elképesztő dolgokat…
Trabant roncsból íróasztal
Hobbijához a mester az internetről gyűjtött inspirációt, rábukkant ugyanis több olyan csoportra, ahol – főleg amerikai – autóépítők szétbelezett járművek egy-egy részletéből lakberendezési vagy dísztárgyakat készítenek. Arra gondolt, ez talán neki is menne… Kifigyelte, hogy a forgalomból már régen kivont gépkocsikból kiindulva sokkal izgalmasabb, sokkal meghökkentőbb tárgyakat lehet kihozni. Ezért szisztematikusan elkezdett Trabant, Zsiguli és Wartburg roncsokra vadászni…
„Az első munkám a fiamnak készült: egy Trabant teljes első részéből, körülbelül a gépkocsi egynegyedéből íróasztalt alakítottam ki, reméltem, hogy szeret majd ott tanulni. De ennél sokkal jobban motivált, hogy örülni fog neki és ez tényleg így is lett. Az biztos, senkinek a világon nincs Trabant íróasztala, csak neki, és erre tényleg nagyon büszke” – mesélte lapunknak Szabó Gergely, az ezermester apuka.
Zsiguliból grillsütő
A győri karosszérialakatos persze nem akart egyetlen márkánál leragadni, a szívének éppoly kedves lehet például egy 30 éves Zsiguli is. „Teljesen esetleges, hogy mihez lehet épp hozzájutni, de az biztos, hogyha egy karosszériarészlet jó állapotban marad fenn, mindenképp érdemes vele kezdeni valamit. Akadt már dolgom BMW farával. Abból például falidísz és monitorállvány kerekedett, méghozzá izgalmas piros alapszínben.” Gergely nagy kedvence viszont egy olyan grillező, melyet egy 1500-ös Lada motorterében lett kialakítva. „Sokan hiszik azt, hogy néhány óra alatt pakolom össze a dolgokat, ám ez nagy tévedés! Minden egyes lemezdarabot alaposan megtisztítok, eredeti színkódjára fényezem; a hiányzó díszítő elemeket elkészítem. Csiszolok, festek, ám ha kárpitozni kell, azt inkább profira bízom, mert mindenhez azért nem értek. Szóval hetekig „elvagyok” az új gyerekkel, nincs összecsapott meló…”
Menti, ami menthető
Az újragondolt, és részleteiben átépített autókarosszérák sikerén felbuzdulva Gergelyből dőlni kezdtek az ötletek. Készített vécépapír tartót tűzoltókészülékből, állóórákat dugattyúból, asztalt motorblokkból, sőt, régi Pannónia motor reflektorjából olyan praktikus íróasztal lámpát is, amibe mobiltelefon töltésére szolgáló USB csatlakozót is beleépített.
A szíve már régóta az átalakítós szerelem-munka felé húzza, ám ez egyelőre csak hobbi. „De már épül a műhelyem és nagyon szeretnék vele komolyabban foglalkozni.”
Trabant kanapé a ’80-as évek stílusában
A Trabant karosszériák legértékesebb eleme kétségtelenul a farrész, melyből némi fabrikálással príma kanapét lehet kihozni. Gergely egy Trabant kombi hátuljából indult ki. Az átalakítás első lépéseként eltávolította a csomagtartó tetejét, a csomagtartóba pedig egy Trabant limuzin méretre igazított hátsó ülését illesztette, méghozzá az egykori menetirányhoz képest éppen fordítva. Azt mondanunk sem kell, hogy a Trabant kanapé minden alkotóeleme gyönyörűen felújítva került beépítésre, így igazán kívánatos retró bútor lett belőle. Háttámlájának dőlésszöge állítható, és kijjebb húzható az ülőlap. Az ülőlap felhajtható, így alatta egy tároló rekesz jött létre. Háttámlája mögé pedig egy kalaptartó szerűen kialakított polc került. A karfaként funkcionáló lámparész ma is világít, hálózatról működik. Ez a darab erős stílusával ma már egy korhű nappali gyöngyszeme.
„Egy-egy ilyen munka óhatatlanul is bevonzza a következőt, hiszen a Trabant kanapénak csodájára járnak, és ezt minden dicsekvés nélkül állítom – mondja a Trabant kanapé készítője, akinek sajnos szomorú tapasztalata is van. „Kicsit fáj, hogy még mindig akadnak, akik mészárosnak, Trabant-gyilkosnak hívnak, amiért ezeket a ma már ritka járműveket szétbelezem. Nekik üzenem, hogy sem mészáros, sem gyilkos nem vagyok, mentem, ami menthető. Hiszen így, ha darabokban is, de tovább élhetnek velünk ezek a retró autócsodák.”