A töklámpásokról talán nem az elegáns és különleges lakberendezési tárgyak jutnak először eszünkbe. Csakhogy Takács Tündét nem a Halloween inspirálja, hanem egy egészen megkapó, varázslatos világ.
Ezt a csodát pedig a veteményeskert klasszikusának, a tökfélék különböző megjelenésű terméséből nyeri ki. Az ötlet nem új, hiszen őseink sokféle használati tárgyat – borlopót, madáretetőt, dísztálakat és hangszereket – alkottak tökökből. Takács Tünde viszont igazi különlegességgel esett szerelembe, ez pedig a szárított lopótökből vagy a korsótökből készülő töklámpás.
A töklámpás technikájára rá kell érkezni
Tündével négy évvel ezelőtt jött szembe az első töklámpás, a különleges tárgy azonnal felkeltete a figyelmét. Annyira, hogy ki kellett derítenie, miből, hogyan, milyen technikával készül. Egyre az forgott a fejében, hogy vajon ő maga el tudna-e készíteni egy hasonló darabot. Mivel sokáig dolgozott porcelánfestőként, tehát elég jó kézügyességgel rendelkezik, kísérletezni kezdett, és hamar rá is érzett a technikára. Beszerzett néhány izgalmas formájú termést és bevetette magát az alkotásba.
Családja el sem tudta képzelni, hogy mi is fog kisülni a sok tökölésből… Aztán persze ámultak és bámultak, amikor meglett az első eredmény, azaz az első mívesen megmunkált töklámpás. Valóságos csoda volt, amikor Tünde felkapcsolta a villanyt és a tökben elhelyezett izzó szórni kezdte a fényt. A kreatív alkotó így fogalmaz: „Amikor a magadban levő esszenciát anyagba töltöd, teljesen függetlenül attól, hogy mások mit szólnak hozzá, vagy hogy bármi mással összehasonlítanád, valami különleges jön létre: így született a Lanternarte”.
Hogyan is készülnek a lámpások?
A romantikus, sejtelmes és megnyugtató fényekkel világító töklámpás kialakítása rengeteg kézi mukát igényel. Ahhoz, hogy tényleg csodálatos legyen a végeredmény, precízen és pontosan kell dolgozni, és ebben a műfajban nem árt, ha az embernek végtelen a türelme! Lépésről lépésre mutatjuk a munkafázisokat:
1. Előkészítés
A folyamat a szüreteléssel kezdődik, ezt követően alaposan ki kell szárítani a tököket. Meleg helyen gyorsabban kiszáradnak, de minden esetben egy jól szellőző, száraz és fagymentes helyre kell tenni a terméseket. A hely adottságaitól függően körülbelül fél évig tart a száradás.
A teljesen kiszáradt termést meg kell tisztítani, majd az aljára lyukat kell vágni, ezen keresztül lehet eltávolítani az elszáradt terméshúst és a magokat. Belülről a tök faláról is alaposan le kell csiszolni a rászáradt részeket, hogy belülről is szép legyen a lámpás.
Minta készítése
A kiszárítás és felület előkészítése után közvetkezik az igazán izgalmas rész: a minta tervezése és felrajzolása. Mivel Tünde már több, mint 20 éve foglalkozik kézműves alkotással, porcelánfestéssel, van tapasztalata mintázatok tervezésében. Először egy pontos rajz kerül fel a tök felületére, a vonalakon sorakoznak a kisebb lyukak, melyek végül az összefüggő mintázatot alkotják. A minták áramlóak, folyamatosak, változatosak egy lámpáson belül is, így bármerre forgathatod, mást fogsz látni. A rajz alapján lehet óvatosan befúrni az aprócska lyukakat. A kész lámpások fénye a mintába rendezett lyukakon keresztül világítja meg az adott teret. Eszméletlen romantikus, ahogy a különböző falsíkokra vetődnek a hullámzó minták! Olyan… keleties, romantikus hangulatot teremtenek
Utolsó lépés: festés és összeszerelés
Végül a kiválasztott színű festékkel Tünde átkeni a lámpást és a talpat. Ha szükséges, kerülhet rá még díszítő festés, vagy igény szerint több üveggyöngy is. Ezután már csak az összeszerelés van hátra. A vásárlók használatra készen kapják: led izzóval felszerelve, hosszú kábellel, hogy azonnal élvezhessék a töklámpás varázslatos fényét.
Akár hetekig is eltarthat mire elkészül egy lámpás
A tök méretétől és a minta bonyolultságától, megmunkálás technikájától is függ, hogy mennyi idő elkészíteni egy ilyen darabot. Változó, hogy milyen vastag a kiszáradt tök héja. Lehet 3 vagy akár 7 mm vastag is, amit sokkal nehezebb úgy fúrni, hogy a fény szépen átvilágítsa a lyukakat, ilyen esetben tovább tart a munka. Előfordul, hogy párhuzamosan több darabon is dolgozik Tünde.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!