Hogyan tudjuk elérni hogy gyerekeink jól érezzék magukat közös szobájukban? Mutatjuk a legjobb megoldásokat!
Ügyes lakberendezési trükkökkel elérhetjük, hogy a lehető legkevesebb zűrzavar támadjon a családban, és a kisebbek, nagyobbak egyaránt jól érezzék magukat közös birodalmukban. A hátrányból akár előnyt is kovácsolhatunk. Nézzük tehát, hogyan tudjuk kialakítani a tökéletes szobát testvérek számára!
1. Igényfelmérés
A testvérek gyakran akkor is egy helyiségben laknak – főleg kisebb korukban –, ha az ingatlan mérete, beosztása megengedné, hogy külön szobát kapjanak. Akár egyéb okok, akár otthonunk adottságai vezetnek a döntéshez, úgy rendezzük be a teret, hogy mindketten a sajátjuknak érezzék. Az a legfontosabb, hogy a kis lakók szeressék, tehát olyan enteriőrt tervezzünk, amely megfelel az ízlésüknek. Természetesen nem arra gondolunk, hogy az éppen aktuális kedvenceikkel dekoráljunk – a gyakorló szülők jól tudják, hogy az imádott mesehősök, állatok gyorsan váltják egymást –, de azért kérdezzük meg a gyerekeket, hogyan képzelik el leendő szobájukat. Lehetőleg olyan figurákat, motívumokat használjunk, amelyek hosszú távon elkísérhetik őket. Az érdeklődési körükre mindenképpen utaljunk: a focimániás fiú és a balettért rajongó lány ágya fölé például ragasszunk a hobbijukra utaló matricákat, posztereket, amelyek lakályosabbá és személyesebbé teszik a teret.
2. Látványos megoldások
Szerencsére léteznek jól bevált lakberendezési trükkök, amelyekkel világosan kijelölhetjük a határt, úgy, hogy közben nem csökken az egyébként sem tágas tér. A különböző színűre festett falak vagy az eltérő tapéták vizuálisan egyértelműen elválasztják a két egységet, megmutatják, hol található a testvérek felségterülete, amire hivatkozhatnak is, ha egy kicsit elegük van a másikból. Izgalmas megoldás a mennyezeten, padlón és falon végigfutó szaggatott vonal, a végén egy ollóval, az erőteljesebb hatás kedvéért. A boltokban beszerezhetjük matrica formájában, de jó kézügyességgel megáldott anyukák, apukák maguk is elkészíthetik. Bár nem megszokott, dekoratív módon jelzik a határt a különböző hosszúságban belógó mennyezeti lámpák; az élénk színekben pompázó, figyelemfelkeltő darabok ráadásul vidámabbá varázsolják a miliőt.
3. Saját kuckó mobil fallal
Saját kuckója lesz mindkét gyereknek, ha vékony mobilfallal választjuk el a szoba két részét. Ez nem utolsósorban azért jó megoldás, mert ablak többnyire csak az egyik oldalon van, így viszont mindenhova elér a természetes fény – ami különösen fontos a játék és a tanulás helyén. Olyan fix panelt is választhatunk, amely szellősen egymás mellé sorolt faoszlopokból, deszkákból áll, hiszen ez nem gátolja a napsugarak haladását, viszont egyértelműen szeparálja a teret. Esetleg felfüggeszthetünk a plafonra egy mutatós függönyt, kétoldalú drapériát, amelyet egyetlen mozdulattal bármikor elhúzhatunk.
3. Ágyak és ötletek
Amikor kis alapterületű szobában két gyermeknek kell alvóhelyet biztosítani, az emeletes ágy jut először az eszünkbe, de nem ez az egyetlen lehetőség. Amennyiben a két ágy elfér egymás mellett, mindkét fekvőfelület kerülhet magasabbra, így az alattuk lévő helyet is kihasználhatjuk. Ide tehetjük az íróasztalt vagy a beépített szekrényt, amely elnyeli a ruhákat, játékokat, tanszereket, vagy elfüggönyözhetjük – az elvonulásra alkalmas kuckót garantáltan imádják majd a gyerekek.
4. Testvérek egy szobában: negy egyszerű így tanulni
Nemegyszer hallhatjuk azt a véleményt, hogy érdemes a szoba közepén, egymás felé fordítva elhelyezni az íróasztalokat, hiszen így a tanulóhellyel egyúttal kettéválasztjuk a teret. A tapasztaltabb szülők azonban tudják: a legtöbb gyerek nem képes rá, hogy a testvérével szemben ülve a leckéjére koncentráljon. Sokkal jobb megoldás a megemelt ágy alá vagy a falhoz állítani az íróasztalokat.
5. Tárolás
Egy gyerek játékainak és ruháinak a tárolása sem egyszerű, és még nehezebb a feladat, ha ketten laknak egy szobában. Lehetőleg játékosan különböztessük meg a szekrényeiket, hogy a kicsik is azonnal tudják, hol kell keresniük a holmijukat. Jó szolgálatot tehet például egy praktikus fiókos rendszer, amelynek az elemein matricával, felirattal jelezzük, kihez tartoznak. A szoba közepén elhelyezett, nyitott könyvespolc térelválasztóként is funkcionál.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!