Hétfő éjszaka jégesővel és 100 km/órás viharos széllel érkezett meg a hidegfront a Balatonra. Több szupercella dübörgött át a tó felett. A viharvadászok az extrém időjárási körülmények közt sem tétlenkedtek.
Tegnap a Dunántúlon keresztült tört be a heves vihar az országba, mely a éjszakára a Balatonnál egészen féleletessé vált. Fonyód-Várhegyen 91 km/órás széllökéseket mértek, míg Balatonföldváron 116 km/órás, orkán erejű szél kísérte az elemi erejű vihart.
Hogyan alakul ki szupercella?
Amikor a meleg, párás, hosszú ideig tartó fülledt időjárást egy markánsabb hidegfront hirtelen megváltoztatja, nagy eséllyel alakul ki szupercella. Ehhez szükséges a légáramlat változása, amikor a légtömeg nem vízszintesen, horizontálisan kezd el mozogni, hanem vertikális irányban. Ez a felfelé irányuló nagy légtömeg örvénylő mozgásba kezd, így a benne kavargó és kialakuló viharfelhők feltornyosulnak. A szupercellának ezért van magas, toronyszerű, tetején gomba alakban kiszélesedő alakja. A feláramló szél sebessége elérheti a 100 km/h sebességet és akár 18 km magasságig is nyúlhat a legfelsőbb felhőréteg.
Hogyan működik?
A szupercella egy viharrendszer, ami teljes egészében forog. Ez a forgási energia táplálja a zivatart és a forgásból következően erőteljes szívóhatás alakul ki, ami tornádót szülhet, és a szívóhatás miatt egyre nagyobb és magasabban lévő zivatarfelhő képződik. Magyarországon is előfordul, hogy egy-egy vihargócból kisebb tornádó keletkezik. A szupercellákban óriási energiák keletkeznek, így a jelenséget élénk villámlás kíséri.
Jó tudni!
A zivatarfelhőben, amely egyre magasabbra és magasabbra kerül, víz halmozódik fel, ami megfagyva jéggolyóvá áll össze. Minél feljebb hajtja a légáramlás a felhőt, a jég annál hosszabb időt tölt a magasban és egyre több jégréteg tapad rá. Nem ritka a 4-5 centis jéggolyó sem, ami már komoly károkat tud okozni a kint felejtett, fedetlen kerti bútorokban, növényekben, sőt, az autó karosszériáját is behorpaszthatja, megrepesztheti a szélvédőt.
Mit tegyünk, ha jön a vihar?
Ha elmegyünk otthonról és aznapra, vagy a nyaralás idejére vihart jósolnak, jobb, ha előre felkészülünk. Védekezzünk a viharok ellen! Szupercellák esetén érdemes a redőnyöket is lehúzva tartani, hisz a jég ekkor majdnem vízszintesen csapódik a ház falának, ablakainak. Egy átvonuló szupercella vihar belsejében 20-30 mm eső is eshet, így gondoskodjunk a megfelelő vízelvezetésről is. Hoszzabb távon A viharos időjárás országszerte jelenleg is rengeteg munkát ad a tűzoltóknak: elsősorban útra, épületekre dőlt fák, letört ágak eltávolítása miatt riasztották az egységeket. Ilyenkor újra és újra elhangzik a figyelmeztetés: kössünk biztosítást!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!