A kis repkedő helikopter igazán bájos jelenség az ősszel nyíló virágok között. Kifejezetten jót jelent, ha a szender megjelenik a kertben!
Egy Érden lakó tanítónő, Marcali-Kiss Rita fantasztikus kertet alakított ki: telis-tele van különleges virágokkal, sőt még egy kisebb kerti tó is helyet kapott benne. A csodás növényzettel együtt jár, hogy időről időre alkalmi vendégek: sünök, vadkacsák, szitakötők, szarvasbogarak látogatják meg a kertet, mely valójában olyan, mint egy apró oázis.
Rita egyik furcsa szerzetre lett figyelmes a még októberben is dúsan nyíló virágai közt: a rovar úgy lebegett át egyik virágfejről a másikra mint egy kis kolibri, közben hosszú szívószervével jókat lakmározott a nektárból. Szerencsére olyan elmélyülten gyűjtögetett, hogy akkor sem zavartatta magát, amikor Rita elővette a telefonját, hogy megörökítse a csodálatos jelenetet. Így sikerült megállapítania, hogy vendége ezúttal kacsafarkú szender volt.
Kacsafarkú szender: a magyar kolibri
Ritkán találkozni szenderrel, hiszen éjszaka aktívak ezek a különleges lepkék. A fajhoz tartozó szenderek többsége éjszaka aktív, ellentétben a hazánkban őshonos kacsafarkú szender (Macroglossum stellatarum) nappal szorgalmaskodik. Rendkívül érdekes külsejéről könnyen felismerhető a kacsafarkú szender: inkább hasonlít egy kolibrire, mint lepkére. Ez a vándorlepke leszállás nélkül, hosszú pödörnyelvével veszi fel a virágok nektárját, mintha csak a lebegne a levegőben.
Csendes időben, tavasztól őszig, kora délelőttől sötétedésig megfigyelhetőek ország bármely vidékén.
Jelentős szerepet tölt be a beporzásban ez a vándorlepke
A szender az egyik legjobb röpképességű lepkének számít. Egyes szenderek vándorlásuk alatt akár több ezer kilométert is megtesznek, mediterrán területekről indulva akár Svédországig és a Brit-szigetekig is eljuthatnak. Általában tavasztól kora őszig látni a szendereket, a helyben maradó egyedek áttelelni csak épületek belsejében képesek, ahol a zord téli időjárási hatásoknak nincsenek teljesen kitéve.
A kerti virágok közül a lángvirágot, a levendulát, a loncot, a nyáriorgonát, a petúniát és a szarkalábat egyaránt kedveli, így ha ilyen virágok vannak a balkonon, vagy a kertben, lehet reménykedni abban, hogy a kacsafarkú szender is egyszercsak felbukkan. Mivel ennek a fajnak az egyedei néhány perc leforgása alatt rengeteg virágot meglátogatnak, szerepük a beporzásban vitathatatlan.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!