Wittelsbach Erzsébet, akit inkább Erzsébet magyar királynéként ismerünk,kétségkívül a 19. századi európai történelem egyik legérdekesebb személyisége. Szeptembertől az Erzsébet királyné magyarországi kultuszának központjaként ismert Gödöllői kastélyban lehet jobban megismerni Sisi Hercegnőt az élete alatt összegyűjtött tárgyakon keresztül: ereklyék, porcelánok, még ruhák is érkeznek a Schönbrunni gyűjteményből.
Szeptembertől a Gödöllői királyi kastély látja vendégül a Sisi on Tour kiállítást, melynek középpontjában Wittelsbach Erzsébet áll. Sissi Hercegnő legtöbb tárgyát a Schönbrunni kastélyban őrzik. A személyes és lakberendezési tárgyakból álló gyűjtemény első Bécsen kívüli útja egyenesen a királyi család pihenő rezidenciájába vezet.
Erzsébet, akit a családban csak Sisinek becéztek tizenhat éves korában, 1854-ben kötött szerelmi házasságot az osztrák császárral, I. Ferenc Józseffel. A hiányos neveltetésben részesült hercegnő e házassággal bekerült a sokkal merevebb etikettű bécsi udvari életbe, ahol hamar összetűzésbe került anyósával, Zsófia főhercegnével. Sisi gyakran időzött Magyarországon, szoros kapcsolatokat kialakítva a magyarsággal. Nagy szerepet tulajdonítanak személyének az 1867-es osztrák-magyar kiegyezésben is.
Schönbrunnban található a legnagyobb Sisi-gyűjtemény
A világ két legfontosabb Sisi-kultuszhelye, a Schönbrunni kastély és a Gödöllői Királyi Kastély különleges együttműködés eredményeként mutatja be a Sisi on Tour időszakos kiállítást. Egyenesen a schönbrunni gyűjteményből válogatták össze a kiállításra szánt műkincseket. A Bécsben őrzött kollekció egyre csak gyarapodik, mára már több, mint 1000 darabot számlál, ezzel a világ legnagyobb „Sisi-gyűjteménye” nevet viseli. Habár az összes műkincs nem lesz megtekinthető Gödöllőn, a tárlaton a legérdekesebb 200 tárgy szerepel kiegészítve a királyi kastélyban állandóan megtalálható bútorokkal és műtárgyakkal.
A hercegnő kedvenc kastélyába érkeznek a kincsek
A barokk kastély kiállítása lehetővé teszi, hogy az érdeklődők betekintést nyerjenek a királyné életébe és az őt körülvevő történelmi környezetbe a tárgyain keresztül. Többek között látható lesz Erzsébetnek az a kis krémszínű selyemruhája, illetve főkötője, amelyet a keresztelőjén viselt. A fodros ruhácskát virágmintás hímzés és csipke díszíti. Kiállításra kerül az az aranyozott tartály is, melyet a császár uralkodói jelmondata és a magyar Szentkorona díszít, benne az 1867. június 8-i koronázás dombjának földjével. A különleges ereklyék listáján szerepel az a szintén aranyból készült medalion, amelyben Gizella, illetve Rudolf egy-egy fényképe található. Felirata szerint („Mama 24. Dez. 1885) a gyerekek ajándékozták azt édesanyjuknak születésnapjára vagy karácsonyra.
Erzsébet királyné az idő előrehaladtával egyre inkább kerülte a nyilvánosságot, visszahúzódóbb lett. Társaságban legyezőt, ernyőt, illetve csipkefátylat használt, hogy arcát takarja a kíváncsiskodó bámészkodók és fényképeszek elől. Erre a célra selyemből készült és csipkével díszített fekete napernyőt is használt. Ezt a különleges öltözékkiegészítőt is lehetőség lesz megtekinteni.
Festmények és porcelánok is megcsodálhatók
Számtalan festmény is érkezik Bécsből. Rendhagyó darab a festmények közül az amelyet a kiállítás zárótermében várja majd a látogatókat: Horovitz Lipót festménye, amelyet Ferenc József megrendelésére a királyné halála után festett. A portrén a királyné semleges tájháttér előtt áll, fekete nappali ruhát visel, kezében legyezőt tart. A tárlaton a császári család tagjait ábrázoló portrék mellett dokumentumok, porcelánok és textilek is várhatóak. Többek között a királyné szépségreceptjei, a korfui Achilleon-kastély egykori porcelánkészlete, sőt még királyné gimnasztika nadrágja is.
A kiállítás 2023. szeptember 8-tól 2024. január 28-ig tekinthető meg, kurátora Michael Wohlfart, a bécsi Sisi múzeum Erzsébet királyné szakértője.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!