Különleges a múltja, különleges a jelene és különleges minden apró részlete. A Rózsadombon igazi ritkaságszámba megy, hogy egy épület ilyen szépen hozza azt az életérzést, amit a lokáció alapján egyébként társítanánk hozzá…
A Rózsadombon található kellemes méretű villaépület magától értetődő természetességgel illeszkedik be az utcaképbe. Utcafronti homlokzata csupa bűbáj, eredeti kovácsoltvas kétszárnyú kocsiszínkapuval, spelettás ablakokkal és virágokkal borított franciaerkéllyel.
Mintha nem is Budapesten, hanem legalábbis valahol Toscanaban vagy Provance-ban járnánk. Erre az érzésre erősít rá a kert, mely mediterrán cserjékkel, buján virágzó egynyáriakkal és kellemes árnyékot adó fákkal öleli körbe a házat, ahová érkeztünk.
Csodák márpedig vannak!
Már a kapun belépve is azonnal otthon érzi magát az ember, pláne, hogy közvetlenül a bejárati ajtó elé kellemesen hívogató kerti garnitúrát helyeztek el vendéglátóink.
A ház asszonya, Eszter csaknem tíz évvel ezelőtt vásárolta az ingatlant, de még mindig olyan szeretetet érez iránta, mint amikor először belépett ide. Most is végigsimítja a mentazöld bejárati ajtót, mielőtt kitárja előttünk, úgy enged udvariasan előre. Közben máris dől belőle a szó, hisz annyi minden történt a házzal kapcsolatban az elmúlt évek során és annyi régi történet került elő a múltból… „Itt laktam a közelben, a Lepke utcában, és rendszeresen sétáltam el a ház előtt, kutyasétáltatás közben. Mindig néztem, van-e élet odabent, kíváncsi voltam, vajon ki lakhat itt. De sosem láttam mozgást, és egészen úgy tűnt, számomra örök talány marad ez az épület. Aztán egyszer csak felugrott egy hirdetés az interneten, melyben épp ezt a házat kínálták eladásra. Azonnal felvettem a kapcsolatot az eladóval. Amikor megnéztem az ingatlant, nagyot dobbant a szívem, éreztem, hogy lesz, ami lesz, én itt fogok lakni!”
A Rózsadombon lévő kisvilla titokzatos múltja
Az adásvétel pillanatában természetesen nem ilyen állapotban volt az 1936-ban épült, Rózsadombon található kisvilla. Egy hosszabb időszak során évtizedekig nem is lakott benne senki, és ez az elhagyatottság akkor még itt-ott erősen visszaköszönt. Persze intenzívebb élete is volt a háznak: a szomszédos Pozsgai-villát innen szolgálta ki a személyzet. Ezt az időszakot a ma is meglévő kertkapcsolat őrzi, a régi kiskapuval együtt. Egy időben pedig a holland állam rendelkezett az ingatlan fölött, tőlük pedig egy hölgyhöz került, aki végül eladta Eszternek. Nemcsak a ház beosztása nem tükrözte a jelenlegi állapotokat, de furcsa módon – vagy talán nagyon is érthetően – több ablakról kiderült, hogy egyszerűen be lettek falazva.
Felújítás közös erővel
Eszter számára az első néhány év az ismerkedésről és a terepfelmérésről szólt, gyűjtötte az erőt a teljeskörű felújításhoz, melyen 2019-20-ban esett át az épület, a teljes kertendezés 2021-ben fejeződött be. A felújítás kezdetére azonban már nem lakott egyedül, hiszen hozzáköltözött a párja. Így tehát ketten együtt vágtak bele az óriási feladatba, annyi könnyítéssel, hogy Krisztiánnak bár nem szakmája, de hobbija a lakberendezés. Ráadásul kiderült, hogy profikat meghazudtoló módon műveli! Szerencsére a fiatalok ízlésvilága nagyon hasonló, így szó sem volt arról, hogy a legfontosabb kérdésekben vita legyen. Első körben az alapdolgokat tették helyre: elektromos és vízvezetékek, szigetelés, tető… majd a rendelkezésre álló 90+28 nm-nyi alapterület elvi felosztása következett. A cél az volt, hogy egy háromtagú család számára kényelmes életteret biztosító, klasszikus hangulatú, de modern funkciókkal ellátott ház jöjjön létre. Maga az épület bauhaus stílusjegyeket mutatott, ezt ötvözték a klasszikus villahangulattal – stukkókat helyeztek fel, lábazatokat alakíttak ki.
Új külső, új színek, modern konyha
Prioritás volt, hogy a földszinten előszobát alakítsanak ki, hogy a cipőket, kabátokat úgy lehessen elhelyezni, hogy akkor is rendezett maradjon az enteriőr, ha vendégek érkeznek. Mivel korábban nem tartozott a házhoz ilyen helyiség, le kellett csípni innen-onnan hozzá a területet.
Erre a részre nagyméretű burkolólapok kerültek, melyek utólagosan is elegánssá teszik a teret. A nagyvonalú nappali-étkező-konyha az előszobához képest süllyesztett síkra esik, ahová három kényelmes lépcsőfok vezet le. Így, bár nincs egymástól fallal elzárva a két tér, optikailag abszolút elkülönülnek.
A konyhát a nappalitól maga a munkapult választja el, melyet márványhatású, hatalmas lapokkal burkoltak le. Eszterék erezett, fehér márványerezetű munkalapot választottak, mégpedig azért, mert korábban lehangolóan sötét, sőt, fekete volt a konyha. Úgy érezték, a világos szín sokkal üdébb és megnyitja a teret – igazuk volt. A munkalap látványa annyira meggyőző, hogy többször meg kellett fognunk, hogy elhiggyük, nem igazi márvány, hanem hatalmas greslapok.
A viszonylag kis tér praktikus megoldásokra ösztönözte a háziakat. A konyharész hátsó frontjába van beépítve a mosogatógép és a mosógép is, de olyan ügyesen elbujtatták ezeket, hogy jelenlétük cseppet sem zavaró. A konyha natúr-bézs-arany színei frissek, fiatalosak és nagyon sok a jól kihasználható pakolófelület, rejtett rekesz – a lábosok és tányérok például a pult alatt kaptak helyet.
Megérint a művészet a nappaliban
A nappalit úgy alakították ki, hogy étkezőként és irodaként is funkcionáljon, hiszen a háziak gyakran dolgoznak home office-ban.
A nappali terét és hangulatát egyértelműen a kortárs magyar festőművész, Csató József képe uralja. A neoprimitív elemekből komponáló alkotó sajátosan színes stílusvilága igen közel áll Eszter és Krisztián szívéhez is, így a kép szinte elsőként kapott belépési jogosultságot a már elkészült belső enteriőrbe.
A nappaliban minden darab alapos utánajárást igényelt, így került hozzájuk a nagyon kényelmes mogyorószínű ülőgarnitúra, melyet vidám mintájú és hangulatú párnákkal dobtak fel. Az étkezőasztalt asztalosuk tervezte a nappaliba és hozzá art deco stílusú székeket választottak, méretre pont passzolnak a két ablak közti falfelülethez, és csodásan illeszkednek a nappali egészébe. A földszinten helyet kapott még egy mosdó. A hálók az emeleti szintre kerültek.
A lépcsőház is megér egy misét
Az emeleti szintre egy rendkívül nagyvonalú, tölgyborítású lépcsősor vezet fel. Itt sincs túldekorálva semmi, a méretek és a formák tökéletesen és elegánsan berendezik a teret.
Itt találhatók azok az íves mozaikablakok, melyek a ’60-as, ’70-es években még még be voltak falazva. Így, hogy kibontották őket, valósággal fellélegzett a ház, optikailag megnövekedett a tér. A hatalmas ablaktáblákon keresztül árad be a fény, és csodálatosan virítanak az itt elhelyezett szobanövények. A lépcsőházból a fenti közlekedőbe jutunk, ahol folytatódik ugyanaz a stílusvilág, melyet letisztult elegancia jellemez. Innen, a közlekedőből nyílnak a hálószobák és a fürdőszobák.
A természet dicsőségét hirdeti a szülői háló
A felújítás során egyértelművé vált, hogy a természet Eszter és Krisztián számára is nagy kedvenc, és hogy mindketten a tapétákról visszaköszönő karakteres florális minták szerelmesei. Valóságos gyűjtőkörutakra jártak, hogy az egyes helyiségekbe megtalálják a leginkább oda passzoló darabot, legyen az akár szék, asztal, tapéta vagy akár szobanövény. A francia erkélyre a mediterrán hangulathoz passzoló futónövények kerültek.
Viszont a hálószoba lett az a helyiség, ahol ez irányú ambícióik kiteljesedtek: itt mindent az ágy mögé került hatalmas, gémeket ábrázoló jelenet, illetve az ágyat borító indamintás takaró hangulata határoz meg. A nagy méretű ruhásszekrény talán épp azért ennyire steril, hogy ne vonja el az intenzív látványtól a figyelmet. A hálóból nyíló fürdőszoba egyszerű, elegáns és üdítően világos.
A gyerekszoba sem lehet unalmas
Médi birodalmát az ő személyiségéhez igazították. Itt az volt a cél, hogy minden apró részlet inspiráljon és ez maradéktalanul meg is valósult.
A komfort érdekében ennek a szobácskának is saját fürdője van, így a reggeli csúcsidőszakban nem zavarják egymást a családtagok. A Rózsadombon található kedves villa tökéletes otthonná alakult az elmúlt években, ahol vendégként is kellemes elidőzni. Kivételes, hogy ekkora alapterületen ilyen szépen és harmonikusan találja meg a helyét minden funkció. Ám hiába a teljes harmónia, a kompletten berendezett csodás ház, a sok növény… a villa újra eladóvá válik, mivel a tulajdonosok szeretnének még közelebb kerülni a természethez.
Még több képet a csodálatos otthonról a galériában találsz. Görgess lejjebb a képekért!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!