A Római Birodalom épületeinek olyan meghatározó stílusa volt, amely kiállta az idők próbáját. Nem csak régi
A Római Birodalom épületeinek olyan meghatározó stílusa volt, amely kiállta az idők próbáját. Nem csak régi épületekben látható hatása, a modernebb lakberendezési stílusokat is nagyban befolyásolta. De pontosan melyek azok az elemek, amelyek a mai napig velünk vannak?
Márványburkolatok
A márvány használata a korai római otthonokban és templomokban vált népszerűvé. A korabeli mesterek idővel kombinálták a különböző árnyalatokat és pazar mintákat hoztak létre padlóburkolatokhoz, párkányokhoz. A márvány használatával a mai napig megjelenik a római stílus az otthonainkban, legyen a felület padlóburkolat, munkalap, csempe vagy akár sodrófa.
Nyitott terek
A nyitott terek az 1990-es évektől lettek újra népszerűek, hiszen ezzel az elrendezéssel sokkal inkább együtt tud lenni a család. Kevesen gondolnak viszont arra, hogy ennek a nappali és konyha egy egységként való értelmezése valójában a Római Birodalomból származik.
Az ókori rómaiak hagyományosan egy nagy szobát tartottak otthonuk központi helyiségeként, amelyet domusnak is neveztek. Az alaprajzokon egy túlméretezett átrium található, ahol a látogatók összegyűltek, mellette több, kisebb szobát. Az átrium lényegében összekötötte a domus többi részét, hasonlóan ahhoz, ahogyan egy modern nyitott koncepciójú térben a konyha a nappali és az étkező felé nyílhat. Az ötlet lényege, hogy az otthon még hívogatóbbnak tűnjön.
Díszlécek és stukkók
A plafont és a nagyobb falfelületeket keretező, illetve egységekre bontó elválasztóelemeket tulajdonképpen nem a rómaiak találták fel. Már Egyiptomban és az ókori Görögországban is alkalmazták ezt a megoldást. A rómaiak egyszerűsítették az osztásokat, félköríves és negyedköríves vagy éppen szögletes formákkal bélelték ki a mennyezetet.
Ma is használnak hasonló elven kialakított osztásokat a lakásokban, igaz, a könnyebb kivitelezés kedvéért már nem gipszből, hanem fa vagy műanyag díszlécekkel. A stukkó vagy díszléc izgalmasan tagolja az amúgy unalmasnak tűnő tereket. A hatás lenyűgözően látványos, ugyanakkor nem bonyolult megoldani: akár ragasztóval is fel lehet helyezni a mennyezetre a szegélyeket, hogy római esztétikát teremts otthonodban.
Halszálka-mintázat a burkolatokon
View this post on Instagram
A halszálka-mintázatban lerakott padlót vagy csempét valószínűleg senkinek sem kell bemutatni. Megunhatatlan részlet, mivel különleges hatást kelt. Úgy tartják, ezt a burkolási renndszert a rómaiak használták először.
Állítólag egy hering csontvázának mintázata ihlette őket – innen a minta neve. Manapság a mintát általában padlóburkolatokra – hideg- és melegburkolatokra egyaránt – és mindenféle csempefalra használják, beleértve a konyhai hátfalakat és a zuhanyfalakat is.
Római roló
View this post on Instagram
Valószínűleg nem lesz meglepő, hogy a római toló tényleg az ókori Rómából származik, Pompeji romjainál is fedeztek fel ilyesfajta árnyékolókat. Míg manapság inkább esztétikai okokból választjuk ezeket az árnyékolókat, eredetileg a por és a hő távoltartása volt a cél – például a Colosseumban.
Mozaikcsempe
A mozaik csempeminták évezredek óta léteznek. A Római Birodalom házainak padlóján, falain és mennyezetén is megtalálhatóak voltak, ami bizonyítja, hogy ez a designelem tényleg időtálló. Miután megismerték a színek erejét a belsőépítészetben, olyan mozaikmunkákat készítettek, amelyekben színes üvegek összeillesztésével ékszerhatást keltettek. Modern otthonokban konyhai és fürdőszobai falakon találkozhatunk vele.
Minimalista bútorzat
Palotába illő óriási szobáik ellenére a rómaiak csínján bántak a bútorokkal. A nyitott koncepcióhoz hasonlóan a bútorok minimalizálása és csoportosítása arra ösztönözte az embereket, homögött valószínűleg kevésbé a közelséghez, mint igy közelebb kerüljenek egymáshoz. A mostanában megfigyelhető „a kevesebb több” esztétikájának inkább a rendetlenségmentes életmódhoz van köze. Mégis, az az irányvonal, hogy inkább kevesebb, de minőségi bútort válasszunk, a Római Birodalomra vezethető vissza.
Feltűnő árnyalatok a semleges palettában
Bár a Római Birodalom otthonainak általános színsémája földes, semleges színekből állt, kreatív oldalukat feltűnő árnyalatokban pompázó hangsúlyos elemekkel mutatták meg. A vörös és a sárga volt a két legnépszerűbb választás, de a kék, a lila és a fekete színeket is beépítették a térbe szőnyegek, a műalkotások és a párnák használatával.
Ha már kinőtted a minimalista stílusirányzatot, de még nem állsz készen arra, hogy áttérj a maximalista életmódra, vegyél leckét a történelemkönyvekből, és párosíts egy többnyire semleges palettát kis dózisban egy-egy erősebb színnel.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!