Újra Kaktuszkiállítás! 2024. május 31.-június 2. között Kaktuszkiállítás és Vásár lesz a Fűvészkertben, illetve ehhez kapcsolódva a Pozsgásnövények csodálatos világa – Nemesné Szentirmay Teréz Emlékkiállítást is megnézhetünk.
Ezen a hétvégén igazán különleges kiállításra készül a Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesülete. Aki kiváncsi a pozsgásnövények csodálatos világára megismerné ezeket az egzotikus növényeket, az péntektől vasárnapig az ELTE Fűvészkertben találkozhat velük. A világ minden pontjáról lesznek példányok, mint például törzs- és levélszukkulensek Afrikából, oszlopos- és gömbformájú kaktuszok Amerikából és broméliafélék a Közép-Amerika köderdeiből. Érdemes ellátogatni!
Pozsgásnövények csodálatos világa – Nemesné Szentirmay Teréz Emlékkiállítás
Ismerd meg a növényvilág különleges képviselőit! A világ számtalan pozsgásnövénye közül lesznek törzs- és levélszukkulensek Afrikából, oszlopos- és gömbformájú kaktuszok Amerikából, broméliafélék a Közép-Amerika köderdeiből is.
Ezen felül a kiállítás megemlékezésként is szolgál a nemrég elhunyt Nemesné Szentirmay Teréz szakmai munkásságáról. A debreceni egyetem Botanikus Kert nyugalmazott kurátora a szukkulensek szakértője volt, kertészmérnök és több publikáció, szakkönyv írója. 1974-ben megjelent könyve, a „Pozsgás növények” , hatalmas érdeklődést a különleges életmódú növények iránt. Ez volt az, ugyanis ez volt az első kaktuszokon kívüli pozsgástaxonokra koncentráló mű.
Több, mint százezer féle szukkulens van a világon
A pozsgásnövények, más néven szukkulensek érdekes életmódú és egzotikus növények. A növényvilágban különlegesnek számítanak, mivel az évmilliók során a zord élőhelyi viszonyokhoz alkalmazkodtak. Testükben, leveleikben, módosult száraikban vagy gyökereikben vizet raktároznak, így vészelik át a sivatagok, félsivatagok csapadékmentes periódusait.
Bolygónkon a növényvilág mintegy 11000 fajánál alakult ki a szukkulens életmód. Néhány ikonikusabb, ismertebb példány például az amerikai kaktuszfélék, agávéformák, broméliafélék, a világszerte előforduló orchideák, az afrikai aloék, a kutyatejfélék és a kristályvirágfélék. Életmódjukban nemcsak talajlakókkal, hanem sziklalakó és fán lakó növényekkel is találkozhatunk. Nem csak eltérő testfelépítésük miatt kivételesek. Fotoszintetizálásuk is egyedi. A párologtatás csökkentése miatt a gázcserenyílásaikat napközben zárva tartó pozsgásnövényeknek a szén-dioxid felvétele nem nappal, hanem éjszaka zajlik, majd leegyszerűsítve nappal ebből állít elő cukrot. Ezt az anyagcserefolyamatot a növényélettan CAM (Crassulacean Acid Metabolism) fotoszintézisnek, a növényeket pedig CAM-növényeknek nevezzük.
A gyermekekről sem feledkeznek meg
A rendezvényen lehetőség lesz növények vásárlására, de a gyermekekről sem feledkeznek meg. Kézműves foglalkozások közül válogathatnak majd.
A kiállítás 2024. május 31. és június 2-a között látogatható az ELTE Fűvészkertben (Budapest VIII, Illés utca 25.). Pénteken és szombaton 9-17 óráig, vasárnap pedig 9-16 óráig várja a látogatókat.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!