Az átalakításnak sajátos módja, ha nem falakat bontunk, funkciókat cserélünk, hanem a lakás teljes színvilágát változtatjuk meg.
Idestova lassan negyed évszázada annak, hogy vendéglátóink családi ház építésébe kezdtek az egyik Buda környéki település domboldali telkén, de – mint mondták – még most is imádják otthonukat. Ugyanis a kétszintes ház beosztását sikerült úgy kialakítani, hogy a mai napig nem érezték szükségét nagyobb, falmozgatással is járó változtatásnak. Persze, mint megtudtuk, öt-hat évente „ráncfelvarró” frissítésnek vetették alá. Ilyenkor nem csupán a falak, esetleg a lakástextíliák színvilága módosult, hanem az alapbútorok mellé egy-két új vagy újrafestett darab is bekerült.
Legutóbb, a közelmúltban befejezett, a korábbiaknál nagyobb léptékű „ráncfelvarrás” célja az volt, hogy a lakást eddig uraló vöröses-barnás tónust amennyire csak lehetséges, kivilágosítsák. Ezt a nagyobb horderejű beavatkozást viszont már szakemberre bízták, mégpedig Pataki Judit lakberendezőre.
– A felújításnál egyetlen kikötést fogalmaztak meg a háziak, nevezetesen, hogy a Kínából, többnyire a pekingi régiségpiacról származó régi bútorok, valamint a selyemre és porcelánra festett képek is maradjanak, illetve az őket megillető helyen legyenek a lakásban. Minthogy négy évig éltek Kínában, érthetően a szívükhöz nőtt a magukkal hozott néhány darab – mondja Judit. – Végül is a kék-fehér porcelánképek adtak inspirációt a lakás világossá tételéhez.
– Mint az gyakran előfordul veled, ezúttal is szabad kezet kaptál a felújításban.
– Inkább frissítésnek nevezném. A téralakítás vagy funkcióváltás itt szóba sem jött, mert az adottságok kihasználásával már eleve is kellemes, tágas terű az alsó szint. Az előtér rögtön a nappali-ebédlő közös terébe torkollik, a konyha pedig az utóbbiból szeparáltan nyílik. A térérzetet pedig jelentősen növeli a nappali teljes hosszát átfogó, biokarbonáttal fedett terasz.
A leglátványosabb változtatás mégis a nappaliban zajlott le, ahol a felső szintre vezető lépcsősor karakteres megjelenésű, korábban barna korlátja fehér lett, ahogy a korábban szintén barna kandalló is. Az utóbbi a nappali falszakaszát szimmetrikusan osztja, amit a két oldalán elhelyezett, azonos méretű polcrendszerrel megerősítettünk. A függönyök cseréjével együtt a régi kanapék is megfiatalodtak, világos árnyalatú kárpitba öltöztettük őket. A régi étkezőasztalt új, törtfehér kárpitozású, kényelmes székekkel fiatalítottuk.
– A nappali-ebédlő terének jót tett az egy-egy kék-fehér szőnyeg is.
– A kínai porcelánok ihlették ezt a választást, nem csupán a színvilág, hanem a minták terén is. A két szőnyeg szinte azonos színű és méretű, csak a visszafogottan finom mintaviláguk különbözteti meg őket. A kék-fehér összeállítást a konyhában is alkalmaztuk, főként a törtfehér dominanciáját hangsúlyoztuk az egyedi tervezésű, kivitelezésű konyhabútorokkal. Minthogy a lakás legnapfényesebb része az egyébként szobányi méretű, tágas konyha, így a férj kívánságát teljesítve itt egy kényelmes olvasófotelt is elhelyeztünk.
– A legszembeszökőbb változtatás alighanem a felső szinten berendezett két gyerekszobában zajlott le.
– Ennek berendezése sem volt egyszerű, ugyanis az ifjú hölgy tulajdonos külföldön tanul, és így csak elektronikus levélváltás és gyakori telefonbeszélgetés útján egyeztettük az elképzeléseit a lehetőségekkel. Neki szintén az volt a kérése, hogy az eredeti, szintén sötét színeket tüntessük el teljesen, helyette csak világos, lehetőleg fehér árnyalatokat kért, valamint azt, hogy egy szempillantással jól átlátható, nyitott gardróbja legyen. A fiúszobába pedig kissé „férfias” hangulatot celebráltunk a szürke-kék-fehér kombinációkkal.
Mint a tulajdonosoktól megtudtuk, ez a legutóbbi felújítás olyan jól sikerült, hogy elnyerte a család valamennyi tagjának a tetszését. És alighanem a következő lakásfrissítések során is ezt a stílusvonalat követik majd…