Sokan sokféleképpen alkotnak véleményt a graffitiről. Tény azonban, hogy számos helyén a világnak a színvonalas utcai falfestmények mára városképet formáló tényezővé léptek elő. Erre figyelt fel a New Yorkban élő Etelka…
A ma már New Yorkban élő Blaser Etelka 25 évvel ezelőtt keveredett Amerikába. Eredetileg 1 éves utazásra indult látogatásra nyelvtanulás és tapasztalatgyűjtés céljából, ám a sors úgy hozta, hogy odakint ragadt. Falfestmények iránti vonzódása viszonylag hamar kiderült, s mára lelkes graffiti-turistából tudatos gyűjtőjévé vált. Az alkotásokat az utcákat barangolva fedezi fel és fotózza le, majd a zsákmányt elmenti magának, illetve közzéteszi a Facebookon. Etelka 2018 áprilisa óta napi egy alkotást posztol; már több, mint 1300 képnél tart, de ennél jóval több felvétel van a tarsolyában…
Szíven ütötte a graffiti
„Humán érdeklődésű vagyok, az ELTE tanárképző szakán végeztem, majd népművelő szakon szereztem diplomát. Egész fiatal korom óta a kultúra minden ága érdekelt, és ez azóta nem változott. Jött egy lehetőség a 90-es évek közepén, akkor vágtam neki Amerikának, aztán itt férjhez mentem, és a tervezett 1 évből jóval több lett, pedig eredetileg nem is akartam maradni… – kezdi történetét Etelka, aki jelenleg New York szívében, Manhattanben dolgozik, mellette online magyar nyelvórákat ad. – A legelején csak hétvégente volt alkalmam bóklászni a városban, de azonnal feltűnt a sok színes falfestmény. Egyik-másik mélyen megérintett, szinte szíven ütött. Így felfedező útjaim során egyre érdeklődőbben figyeltem, majd kimondottan kerestem a friss utcai alkotásokat. Az utóbbi 5 évben pedig tudatos gyűjtésbe kezdtem.”
Lecsekkolom a helyszínt, vagy csak megyek az orrom után
„Gyakran egyszerűen csak elindulok valamerre, máskor előzetes információgyűjtés után választok helyszínt. Hamar rájöttem, hogy elképesztő kincseket rejt New York! Az évek során feltérképeztem a várost, és bizonyos negyedekbe gyakran visszatérek nézelődni, így például Brooklyn-ba, az East Village-be, Harlembe, Manhattanbe. Néhány helyszín igazi aranybánya! A tervem az, hogy amíg járni tudok, folytatom a felfedezést, a gyűjtést. Talán egyszer majd egy album formájában is megjelenik a sok kép. Fajsúlyos üzenet lehetne az utókor számára…”
És most jöjjön néhány izgalmas alkotás New York utcáiról, Etelka válogatásában:
1. New York city gombócos fagyi
A Ridge Hotel oldalán található ez a bohókás alkotás, Manhattan Lower East Side negyedében. A kép készítője díjnyertes alkotó, New Yorkban vagy 15 éve dolgozik. Stílusára könnyű ráismerni: színes, életteli, fekete háttérrel rendelkező műveinek fő motívuma a szív. Üzeneteivel pedig mindig az életet, a szerelmet, a pozitív gondolkodást és a kedvesség fontosságát hirdeti.
2. Audrey Hepburn őrzi a maffiózók emlékét
A törékeny színésznőt ábrázoló falfestmény Manhattan Little Italy negyedében, a Mulberry Street-en található. Az alkotás 2013-ban készült és azóta világhírűvé vált. A falfestmények átlagos élettartama nem túlzottan hosszú, így csoda, hogy ez a kép ilyen sokáig kibírta mindennemű károsodás nélkül. Az alkotó Tristan Eaton 20 éves volt, amikor New Yorkba költözött. Elmondása szerint tinikorában úgy élt, mint egy gördeszkás punk – többször letartóztatták bolti lopás és graffitizés miatt. Mára kiforrta magát a fickó, elismert tervező, grafikus, illusztrátor lett, de a falfestés ma is a szívügye. Befutott alkotó, sokszor hivatalosan keresik fel, ha valahol üres falfelület akad.
3. Világ asszonyai a World Trade Center mellett
Ez a kép egy különleges multiporté részlete, mely ősszel készült el a World Trade Center közelében. A helyszínválasztásnak nincs köze a világkereskedelmi központot ért terrortámadáshoz, egyszerűen itt volt szabad falfelület – mely ez esetben konténerek oldalát jelenti. A szóban forgó nagyszabású projectben 5 hatalmas képen 5 földrész asszonyait örökítette meg az alkotó. Ezen a fotón Ázsia képviseletében egy gyönyörű fiatal nő látható.
4. Bengáli tigris a betonrengetegben
A kép címe “Last Glance” – Utolsó pillantás. A fal előtt állva egészen úgy tűnik, mintha az éhes ragadozó éppen előtörni készülne rejtekhelyéből, a fák sűrűjéből. A megdöbbentően élethű tigrisfej a művészek által kedvelt Bushwick városrészben található, egészen közel a híres-hírhedt “The House of Yes” nevű szórakozóhelyhez, mely a 20. század elején még jégraktárként működött.
5. Anya kisbabájával
„Éppen palacsintázót kerestem Harlemben, amikor ráakadtam erre a képre az East 125. utcában” – magyarázza Etelka, aki jól ismeri a környéket. „Ez Harlem főutcája és ütőere a 20. század eleje óta. Izgalmas hely. A Puerto Rico-i festőművésznő fantáziadús, misztikus és erősen stilizált képei többnyire felemelők, ami mostanában nagyon jól jön, hisz egy kis lelki gyógyulásra mindannyiunknak szüksége van.”
5. Maszkos doktornő a Harlemben
Ez a kép arra emlékeztet bennünket, hogy továbbra is a járvány szorításában élünk. Hogy tiszteljük, értékeljük és becsüljük azokat az orvosokat, nővéreket, akik hosszú hónapok óta a frontvonalban küzdenek a vírus ellen.
6. Szimbolista női fej Brooklyban
Ez a festmény Brooklyn Bushwick nevű városrészébe került. Itt, a környéken több utcát is felölel az a szabadtéri galéria, ahol a művészek szabadon megmutathatják tehetségüket. Minden évben egyszer nagy bulit csapva meg is ünneplik az utcafestészetet, mint művészeti ágat.
Érdemes ezt a képet közelebbről is megfigyelni, hiszen számos érdekes részletet rejt, kissé szürrealista felhanggal.
7. Föld felett lebegő szerelemlufi
A szeretetet hirdető falfestmény alkotója rendszeresen választja ezt témát, épp emiatt vált ismertté. Cody James utcai falfestőként kezdte, mára több lábon álló elismert művész lett, aki galériákba, luxuslingatlanokba ad el rendelésre készített képeket.
A New York-i graffitik bemutatását egy következő cikkben folytatjuk majd – ebben újabb izgalmas részletek derülnek ki erről a különös művészeti ágról.