A NASA vagyis az Amerikai Űrkutatási Hivatal több évtizede folytat kutatásokat azért, hogy beazonosítsák azokat a növényeket, amelyek aktívan tisztítják a beltéri levegőt.
Nem véletlen, hogy az Amerikai Űrkutatási Központ, a NASA érdeklődik a hálószobák iránt, hiszen a jövőben több hónapra vagy évre terveznek űrmissziókat. Ezek során az egyik legfontosabb szempont az asztronauták pihentető alvása lesz. A nyugodt alvás alapfeltétele a tiszta levegő, a világűrben pedig még inkább igaz ez a tétel. A NASA-vizsgálat során azt próbálták kideríteni, hogy zárt térben, mesterséges fényviszonyok közt mely szobanövények tarthatnák frissen a levegőt úgy, közben esetleg a káros anyagokat is kiszűrik a légtérből. Persze nemcsak egy űrtámaszpontot alapul véve érdekes ez a kérdés, hanem saját otthonunkkal kapcsolatban is. Hisz a lakásban lévő műanyagokból és a bútorokban használt ragasztóból folyamatosan válnak ki káros vegyületek – sőt, ezek koncentrációja télen akár fel is dúsulhat. Viszont, mint a NASA-kutatásból kiderült, nagyon is érdemes szobanövényekkel védekezni az ilyen hatások ellen!
A NASA szakemberei épp a szobanövények levegőre gyakorolt hatását vizsgálták több veszélyes vegyület (például formaldehid, triklór-etilén, benzol, toluol és xilol) koncentrációja tekintetében. Kiderült, hogy bizonyos növényfajták tényleg képesek megkötni a környezetükben lévő veszélyes gázmolekulákat, és ha jobban belegondolunk, ez fantasztikus! Lássuk tehát szép sorban, mely növények közül érdemes válogatnunk, ha üde, friss levegőt szeretnénk otthonra!
1. Zöldike (Chlorophytum comosum)
Kimondottan gyorsan nő ez a lándzsás levelekből álló gyönyörű szobanövény. Érdemes a konyhában is tartani belőle, esetleg nem túl messze a tűzhelytől, hiszen a legtöbb szénmonoxid itt képződik a háztartásban. Egy közepes méretű zöldike 4 óra alatt egy 25 nm-es szoba levegőjének szén-monoxid tartalmát kb. 80%-kal csökkenti!
2. Anyósnyelv (Sansevieria trifasciata)
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az évelő örökzöld az egyik a meglehetős szívósságának köszönhetően: jól bírja a rendszertelen öntözést és nem igényel sok fényt. A NASA kutatói által bizonyított tény, hogy nagy mennyiségű formaldehidet és nitrogén oxidot (és még számos más vegyi anyagot) képes megkötni. Ezek a vegyszerek pedig ott vannak a legtöbb tisztítószerben, kozmetikai szerben, de még a wc papírban és a papírzsebkendőkben is – nem árt, ha teszel egy anyósnyelvet a fürdőszobába!
3. Szobai futóka – (Scindapsus aures)
Rengeteg háztartásban megtalálható ez a csodálatosan dekoratív növény, mely hosszúra nyúló leveles indáival akár egész falakat is képes benőni. De a futóka nemcsak jól mutat, hanem szinte falja a szennyeződést is! Igen hatékonyan köti meg a benzol és a xylén gázokat. Egyetlen veszélye, hogy a levelei mérgezőek, tehát érdemes távol tartani tőle a kisgyerekeket. Extra tipp: elég jól bírja a relatív sötét környezetet, még kevéssé világos helyen is megőrzi szép, élénkzöld színét.
4. Dracéna (Dracaena marginata)
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A vörös peremű levelekkel megáldott dracéna az egyik legizgalmasabb szobanövény! Rendkívül dekoratív, igaz, növekedése kicsit lassú, viszont kevéssé érzékeny a körülményekre. Hatékonyan tisztítja a levegőt, a káros anyagokat megbízhatóan köti meg. Egyetlen hátránya, hogy a növény teljes egésze mérgező, ezzel veszélyt jelenthet pl. a kutyákra.
5. Vitorlavirág (Spathiohyllum sp.)
Hatalmas és nagy felületű levelei miatt az egyik legjobb légtisztító képességű növény a vitorlavirág. Remek légszűrő hatásához meglehetősen szívós karakter párosul, ha néhány napig megfeledkezel róla, akkor sem sértődik meg. Ez a növény tényleg ideális választás a lakásodba.
5. Azálea (Rhododendron simsii)
Ez a csodás cserje a hűvösebb környezetet kedveli, így aztán remek választás világos előszobába, télikertbe vagy akár teraszra. Nemcsak a helyiség levegőjét tisztítja, de fantasztikus virágaival heteken át örvendezteti környezetét.
6. Hegyi pálma, gyompálma (Chamaedorea elegans)
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az areca pálma egy meglehetősen érzékeny, tollseprű-szerű levelekkel rendelkező szobanövény, amely párásító hatásáról is ismert. Relatíve lassan növekszik és sok törődést igényel, de szinte bárhol jól érzi magát a lakásban. Mivel ő is remek toxinlekötő, érdemes újonnan lakkozott bútorok közelébe tenni, és máris tettél valamit az egészségedért.