A muskátli örök kedvenc! Hamarosan itt az ideje felkészíteni a téli időszakra. Ha ilyenkor megfelelően gondoskodunk, tavaszra ismét fantasztikusan virágba fognak borulni
Eddig csodás, nyarat idéző szeptemberünk volt, de lassan végképp beköszönt az ősz. Még a fagyok előtt neki kell látni a muskátlik „téliesítésének”, hiszen ez a növény védelemre szorul a hűvösebb időszakban. Bár elviseli az 1-3 fokos fagyot, de októberben megjelenhetnek a komolyabb mínuszok is. Így jobb, ha már most felkészülünk nagy kedvencünk, átköltöztetésére. Lássuk, muskátli ügyben mik a teendők!
Álló- és parasztmuskátli
Bátran kint lehet hagyni a szabadban az első fagyokig. Ekkor viszont tényleg át kell helyezni téli menedékébe, ahol csak kevés fényt kap. Legkésőbb október közepén érdemes fagymentes hűvös helyiségbe átrakni – ez lehet nyári konyha, folyosó, pince, előszoba, garázs. A lényeg, hogy a tövek 4-10 fok között pihenjenek a tél során. Öntözni elég kéthetente.
Kerti muskátli
A kertbe kiültetett muskátlit sem szabad kint hagyni sem a földben. Az elszáradt virágok és levelek eltávolítása után a töveket ki kell ásni gyökerestül a talajból, majd ezeket a téli átmeneti időszakra tegyük ládába. Ebben az esetben nyugodtan lehet zsúfoltan rakni a muskátlit, akár 15 tő is kerülhet egymás mellé a ládába. Nagyon fontos viszont, hogy az összes gyökeret gondosan befedjük földdel. A felásott és ládába rakott kerti muskátlit hűvös, de fagymentes helyre tegyük, ha éri egy kis fény ezekben a hónapokban, az jót tesz neki. Nagyon ritkán, óvatosan öntözzük. Tavasszal kiültetés előtt érdemes vízbe áztatni és egy kicsit visszavágni a töveket. Visszaültetés után (május eleje) nagyon hamar újra virulni fognak.
Futómuskátli
Nincs különösebb gond a csodaszép futómuskátlival. Télen mérsékelten meleg helyen (legföljebb 15 fokon) érzi jól magát, és nem kell rendszeresen öntözni. Érdemes ablak közelében elhelyezni a futómuskátlis virágládákat, szereti a fényt, és szépen fog ott mutatni. Amennyiben pincében teleltetik át, úgy tavasszal vissza kell vágni a töveket 8-10 cm-re, majd egy hét múlva 2-3 rügyre. Az új szezonra érdemes átültetni, de legalábbis korábbi, kiélt talaját friss, tápdús virágfölddel borítani.
Föld nélküli teleltetés
A muskátlitöveket gyökerüknél fogva fellógatva is átteleltethetjük a pincében, ám azt tudni kell, hogy ehhez jó klímájú pince és megfelelő nedvességtartalmú levegő szükséges. Amennyibben kimondottan száraz a pince levegője, érdemes egyesével újságpapírba csomagolni és faládába sorakoztatva tárolni a töveket.
Fiatalítsuk a töveket!
A muskátli pár év alatt elöregszik. Ezért virágzás után, vagy legkésőbb szeptember-októberben érdemes egészséges hajtásokat vágni az ágak végéről. Ezeket a hajtásvégeket pici cserepekben ültessük el úgy, hogy óvatosan megnyomkodjuk a szár körül a földet. A dugványokat tegyük az ablakpárkányra, melegben és fényben meggyökeresednek. Öntözzük rendszeresen, tavaszra akár bimbókat is hozhatnak.