Eredeti elterjedési területén, a földközi-tengeri térségben mindenfelé vadon nőtt, a középkori várak és kolostorok kertjében 3-4 fajtáját nevelték. Korán nyíló, kellemes illatú, szép virágai miatt megérdemli, hogy a mai kertekben is helyet kapjon.
Illatos tavaszi virágpompa
A sok nemesítés és szelekció eredményeképpen számtalan új nárciszfajta keletkezett, amelyeket a könnyebb eligazodás érdekében az egyszerű vagy telt virágok megjelenése alapján csoportokba sorolnak. A jól bevált 19. századi változatok mellett nálunk is kaphatók különleges angol, holland, valamint amerikai hibridek.
A legelterjedtebb a fehér vagy költőnárcisz. Hatszirmú fehér virágának közepén kissé kiemelkedő, vörössel szegett sziromkör emeli a szépségét.
A húsvétkor nyíló trombitanárciszok a sáfrányokkal és a tulipánokkal együtt kertjeink klasszikus tavaszi hármasfogatát alkotják. A nagykoronájú vagy pompás nárciszt csésze alakú mellékpártájáról lehet felismerni. A kiskoronájú fajták mellékpártája rövidebb. A bókoló fajták száranként egy-egy fehér vagy különböző tónusú sárga virágot hoznak. A csüngőnárciszok egy száron több virágot fejlesztenek. Viráguk általában fehér, szirmaik visszahajlók, a mellékpártájuk csésze alakú. A tazetta nárcisz előnye, hogy egy virágszáron több virág nyílik. A mellékpárták citromsárgák vagy sötétebbek, a külső párták fehérek, vagy egészen halványsárga színűek.
Nárciszok a kertben
Mutatósak korán virágzó cserjék és más tavaszi virágok társaságában az évelőágyásokban, továbbá utak mellett és nagy csoportokban gyepfelületen. Jól nevelhető balkon- és ablakládákban, valamint cserépben, de vágott virágnak, és hajtatásra is alkalmas.
Ültetési és gondozási tudnivalók
A nárciszok fajtától függően március–áprilisban nyílnak, és amennyiben nem kapnak tűző napot, két hétig is csodálhatjuk tündöklő színfoltjaikat. Korán kihajtó, szalag alakú, egyenesen álló leveleik is nagyon dekoratívak, de júniustól visszahúzódnak. Figyelem: Az egész növény mérgező!
Napos-félárnyékos helyen, jó táperőben levő, de nem frissen trágyázott talajban fejlődnek a legszebben. A virágfejeket az elvirágzást követően törjük le, hogy a növény ne érleljen magot. Amennyiben gyepbe ültettünk nárciszt, az első kaszálással ajánlatos megvárni a május elejét.
A nárciszokat a lombozat teljes elszáradása után 3-4 évente fel kell szedni, mert nagyon elszaporodnak, és kimerítik a talajt, ami a virágzás rovására megy. A hagymákat a szeptember–októberi ültetésig szellős, de árnyékos helyen tároljuk.