Az ideális nyílászárók megtalálása, illetve a régi ablakok, ajtók szakszerű felújítása fontos lépés az építkezés, átalakítás során, és persze nem elhanyagolható szempont, hogy a munka jelentős költséggel jár. Tájékozódjunk, hogy hová mit érdemes beépíteni!
Otthonunk kényelméhez sok tekintetben hozzájárulnak a nyílászárók, nagyban függ tőlük a ház vagy lakás hang- és hőszigeteltsége. Természetesen az esztétikai szempontok sem elhanyagolhatók, műemlék épületeknél pedig előírás, hogy az eredeti formát vagy mintát kövessük.
Miből készülhet?
Anyagukat tekintve a nyílászárók készülhetnek fából, műanyagból, valamint alumíniumból. Mindhárom típusnak vannak előnyei és hátrányai is.
Fontos a jó minőség
Ügyeljünk rá, hogy kiváló minőségű vasalatok kerüljenek a tokokba és szárnyakba, mert csak így garantált a jó hő- és hangszigetelés, továbbá a hosszú élettartam. A vasalatok, azaz zárak, pántok, kilincsek és zsanérok teszik lehetővé mechanikailag a nyitást, csukást, buktatást és az eltolást. Ezeket az elemeket is érdemes a lakás stílusához igazítani.
Előfordulhat, hogy a zsanérok színe nem opcionális, de a kilincseké biztosan az, tehát vegyük figyelembe a homlokzat vagy a belső tér dizájnját. Vásárláskor ellenőrizzük, hogy a garancia vonatkozzon ezekre az elemekre is! A piacon elérhetők nyíló-, bukó-, bukó-nyíló, emelőtoló vagy toló-bukó vasalatok. Speciálisabb megoldás a harmonika- és billenővasalat, illetve a középfelnyíló vasalat.
Bejárati ajtó
Hatványozottan lényeges a jó minőség a bejárati ajtók esetében. Ezekbe bonyolult zárszerkezetek és vasalatok kerülnek, amelyeket a feltörésükre szükséges idő alapján csoportosíthatunk. A 10-16 ponton záródó ajtók 3-5 percig tartják vissza a betörőket, ami egy társasházban már elegendő. A 18-20 vagy még több ponton záródó, acélbetétekkel felszerelt biztonsági ajtók 15-20 percig is ellenállnak – ennyit ritkán kockáztat a betörő.
Akárhol vesszük, arra ügyeljünk, MABISZ-minősítésű terméket válasszunk. Léteznek tömör (vésett) fa ajtószárnnyal ellátott típusok, amelyek gyártása során tömör fatáblát, gyalult deszkákat vagy többrétegű tömör, hőszigetelő betétes táblákat használnak. Ilyen daraboknál egy hevederzár erősíti belülről az ajtót.
Teraszajtók
A teraszajtók esetében nyíló-, emelő-toló vagy tolóvasalat a leggyakoribb. A beépítés során alapkövetelmény, hogy a külső burkolatszint alacsonyabban vagy – megfelelő lejtésnél – egy szintben legyen a beltérivel. A kettő között fut a küszöb, amely magasabb a többi ajtóénál, hogy 2-3 cm víz felgyülemlésekor is meggátolja a beszivárgást.
Tetőtéri ablakok
A tetőtéri ablakok fokozottan ki vannak téve az időjárás viszontagságainak, ezért mindenképpen első osztályú terméket válasszunk, szakszerű beépítéssel. A billenő tetőtéri ablakok kilincsei lehetnek alul vagy felül, sőt elektromos és napelemes változatokat is gyártanak. Utóbbiak jelentenek megoldást, ha nem elérhető a beszerelési hely.
Távirányítással mozdíthatjuk az árnyékolókat is. A felül nyíló tetőablakokon alul van a kilincs, ezek 45 fokig teljes egészében kinyílnak, így több fényt engednek be, és javítják a térérzetet. 15-55 fokos tetőhajlásszög esetén szerelhetők, tábláik 180 fokkal elfordíthatók – tehát a külső üveget is lehet tisztítani belülről.
+1 tipp
Mivel komoly költség, érdemes kikérni építész, belsőépítész, lakberendező tanácsát, hogy megtaláljuk az adott helyiségbe ideális darabot.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!