Mathieu Lehanneur a legkülönfélébb szellemi területek, kreatív tevékenységek iránt érdeklődik. Világában a formatervezés és az építészet, a művészet és a tudomány, a kézművesség és a technológiai innovációk jól megférnek egymás mellett.
Mathieu Lehanneur, a francia dizájner, generációja egyik legizgalmasabb alkotója. 1974. augusztus 29-én született Rochefort-sur-Merben, tanulmányainak utolsó állomása az École Nationale Supérieure de Création Industrielle (ENSCI – Les Ateliers) volt. Diplomamunkájában azzal foglalkozott, hogyan lehetne javítani a betegeknek a kezelésekhez fűződő viszonyát a formatervezés eszközeivel. A Terápiás tárgyak projekt azonnal helyet kapott a MoMA állandó gyűjteményében. Egyaránt inspirálja a természet, a történelem és az urbanisztika. Párizsi stúdióját 2001-ben alapította; enteriőrök, bútorok, dekortárgyak tervezése mellett részt vett utcabútorok, illatszerek, sporteszközök létrehozásában, együttműködött sok híres céggel, köztük olyan luxusmárkákkal, mint a Cartier és a Veuve Clicquot. 2015-ben kinevezték a Huawei vezető tervezőjévé. 2018 óta saját márkanév alatt vállalkozása gyártja és forgalmazza alkotásait. Beskatulyázhatatlan, egyszerre közvetlen és intellektuális stílusa ellenáll minden leegyszerűsítő besorolási kísérletnek. Úttörő munkát végzett a biodizájn területén. A Harvard Egyetem egyik professzorával a NASA kutatásai alapján kifejlesztett Andrea légtisztító különösen nagy visszhangot keltett.
Átjárók az időben
Az utóbbi években műemléki rekonstrukciók során friss energiákkal töltött meg ikonikus francia épületeket. Ő álmodta meg többek között a Louvre-ban található Café Mollien belső tereit. Az enteriőr egyfajta átmenetet képez a remekműveket bemutató kiállítóhelyiségek és a kertek között, lehetőséget nyújtva arra, hogy a kulturális élményhez illő környezetben megpihenjenek a látogatók.
View this post on Instagram
A márvány-, bronz- és sárgaréz felületeket, hatalmas oszlopokat új éltre keltik a halvány rózsaszín fényt sugárzó, áttetsző lámpák, amelyek bár monumentálisak, szinte lebegnek a levegőben. Lehanneur merészen, könnyed eleganciával futurisztikus elemekkel gazdagítja a múlt legendás alkotásait, kiemelve a letűnt idők zseniális megoldásait.
View this post on Instagram
A Saint Hilaire-templom átalakításakor párbeszédbe bocsátkozott nemcsak a román stílusú architektúrával, hanem a természeti-geológiai adottságokkal is. Az organikus térképzés ugyanakkor a liturgikus kódok több szimbolikus variánsát bontja ki, költői ihletettséggel.
Mathieu Lehanneur bútorai történeteket mesélnek
Akárcsak enteriőrjei, bútorai is történeteket mesélnek, és mélyebb értelemmel bírnak. A szoborszerű, ergonomikus Familyscape kanapé egyszerűen a család igényeihez igazítható, és a látvány szempontjából is domináns. A márvány, illetve gránit Ocean Memories bútorok a mozgásában megdermedt tengert jelenítik meg.
View this post on Instagram
A Happy To Be Here darabjaival a dizájner a törékeny üveg sokoldalúságát és erejét demonstrálja; az Inverted Gravity asztalok készítésekor a fizika törvényszerűségeit megkérdőjelezve márvány- és ónixlapokat helyezett üveglábakra. A Pillars lerakóasztal, a Pocket Ocean fali dekoráció, az Elefánt fotel és a Hug szék mind arra késztet, hogy rácsodálkozzunk az alapanyagok, a kövek, a bőr, a fa eredendő szépségére. A különféle típusú világítótestek, a Spring és S.M.O.K.E. lámpa, a Les Cordes csillár a fény-árny játék mágiáját is bevonják a térformálásba.
View this post on Instagram
Felszabadító energiák
Az összes érzékre ható Liquid sorozat kidolgozására az ösztönözte, hogy egyre fontosabbnak tartja megörökíteni a pillanatnyi jelenségeket, nemcsak a létezést jellemző folyamatos változás miatt, hanem azért is, mert bolygónk visszafordíthatatlan átalakuláson megy keresztül a globális felmelegedés hatására. Mindig örömmel fogadja az új kihívásokat, és szívesen fedez fel számára ismeretlen területeket. 2021-ben a Renault 4L autóját gondolta újra, az ikonikus gépkocsi 60. születésnapjára.
A Suite Nº 4 tulajdonképpen egy négy keréken guruló hotelszoba: összkomfortos mobil lakosztályként a tengerparton, a mezőn, a városban egyaránt a sofőr rendelkezésére áll.
Az olimpiai fáklya ötletgazdája
Tavaly felkérést kapott, hogy készítse el a párizsi olimpiai játékok hivatalos fáklyáját. Acél tűzszállító eszköze az egyenlőséget, a vizet és a békét jelképező műalkotás, szimbolikáját a függőleges és vízszintes szimmetria, valamint a Szajna folyóra utaló hullámminta teszi teljessé.
Megválasztották az év tervezőjének
2024-ben a Maison&Objet keretében őt választották meg az év tervezőjének. A meghatározó dizájnrendezvény idén januárban a Tech Eden mottóval ösztönözte a résztvevőket innovatív és etikus koncepciók kidolgozására. Lehanneur egy 160 m2-es területen valósította meg a világnézetét tökéletesen kifejező Outonomy projektet.
View this post on Instagram
Kiindulópontja, hogy az igazi autonómia, a 21. századi ember függetlensége attól függ, feltesszük-e a „Mire van szükségem valójában?” kérdést, és aztán miként válaszolunk. Ő alaposan körbejárta a témát, megvizsgálta a különböző kultúrák, építészeti irányzatok megoldásait, és a technológiai fejlődés által kínált lehetőségeket kiaknázva felkutatta a legmegfelelőbb eszközöket. Környezetünket szem előtt tartva teremtsünk olyan otthont, amely menedék, ahol megélhetjük a pillanatot, és kitalálhatjuk önmagunkat! – üzeni a kortársaknak, korántsem nosztalgikus, sokkal inkább jövőbe mutató és felszabadító módon.
View this post on Instagram
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!