Háztartási kisgépeinket szinte mindennap használjuk, mégis hajlamosak vagyunk megfeledkezni megfelelő tisztításukról. Ezekkel a trükkökkel viszont ragyogó lesz a végeredmény!
A háztartási kisgépek takarítása nem csak az esztétika és higiénia miatt fontos, hanem az élettartam miatt is. A koszos eszközök alkatrészei jóval hamarabb tönkremennek a korrodálódás miatt. Viszont egy tisztán tartott készülék a konyhában akár kétszer annyi ideig bírja, mint egy elhanyagolt.
Tisztítás előtt is van feladat
Mindig húzzuk ki gépeket a konnektorból és teljesen áramtalanításuk takarításkor. Ezzel megelőzzük azt, hogy áramütést kapjunk, illetve a gépben sem alakul ki zárlat. Ha vegyszerrel és vízzel is dolgozunk, akkor érdemes megvárni, hogy teljesen kiszáradjon készülék, csak azután helyezzük újra áram alá.
Mit lehet nedvesen is tisztítani?
Az elektronikus eszközöket, gépeket sok esetben tilos vízzel átmosni az elektronika miatt, csak azokat a részeket áztathatjuk be, amelyek kivehetőek vagy leszerelhetőek. Amennyiben szükséges, akkor egy épphogy nedves rongyot használjunk a szennyeződések, foltok ellen.
Válasszunk szakszerű tisztítószereket!
A drogériákban számtalanféle tisztítószer közül választhatunk. Szinte minden felületre és géphez létezik külön specifikus vegyszer, amelyekkel nagyban megkönnyíthetjük a dolgunkat a konyhában. Mindig olvassuk el használat előtt az útmutatót, hogy megfelelően használhassuk, és ne tegyünk kárt drága készülékünkben.
Elő a nagyi csodaszereivel!
A természetes szerek szinte bármilyen makacs szennyeződéssel felveszik a versenyt a konyhában. Az ecet kiválóan oldja a vízkövet és zsírt. A szódabokaróna szintén kiváló az olajos foltok eltávolítására, valamint a kellemetlen szagokat is elűzi. A kettőt nyugodtan összekeverhetjük a még tökéletesebb hatásért, azonban ezt egy nagyobb kancsóban vagy lábosban tegyük, ugyanis előfordulhat, hogy a keverék felhabzik, amikor elegyednek egymással.
Havonta egyszer legyünk alaposak a konyhában!
Az olyan konyhai gépeket, amelyeket nem túl sűrűn használunk, elegendő havonta kitakarítani. Természetesen ez a nagytakarításra vonatkozik! Az alapvető mosogatást vagy áttörlést minden használat után el kell végeznünk.
Kezdjük a mikróval!
A mikró takarításának első lépéseként tegyünk egy bögre vizet a gépbe, majd forrósítsuk fel. Ha már forr a víz, akkor állítsuk le a mikrót, de az ajtaját még 1 percig ne nyissuk ki. Ezzel a trükkel ugyanis belülről bepárásítjuk a hullámsütőt, aminek köszönhetően a zsíros foltok is fellazulnak. Ezután fogjunk egy törlőkendőt és töröljük át alaposan, de a külsejéről se feledkezzünk meg.
Így marad sokáig éles az aprítógép kése
Az aprítógépek kései kivehetők az edényből, ami kifejezetten egyszerűvé teszi az elmosást. Ennek köszönhetően az edényrészt is sokkal hatékonyabban tudjuk mosogatni anélkül, hogy megvágnánk a kezünket. A tetejét viszont, ahol az elektronika van, semmiképp se mosogassuk vízzel. A késeket érdemes évente megéleztetni.
A turmix és a botmixer külön sztori
A turmixgép és a botmixer takarítása nem várhat sokáig a használat után. Minél több ideig hagyjuk benne a maradékot, annál jobban beleszárad, ami igazán megnehezíti a feladatunkat. Amennyiben a kézimixer penge része levehető, akkor azt betehetjük a mosogatógépbe. A turmixgépet először áztassuk be: öblítsük ki alaposan, töltsük fel vízzel és tegyünk bele mosogatószert, majd hagyjuk állni 30 percet.
Pirítóskészítő kivehető tálcája
A legtöbb kenyérpirítónak kivehető a morzsatálcája. Ezt emeljük ki a gépből, rázzuk ki a morzsákat. Mivel a piritóhoz tilos alkoholt vagy vegyszert használni, az odaégett darabokat próbáljuk késsel lekaparni, de vigyázzunk a fűtőszálakkal. A melegszendvicssütőnek szintén kivehető a tálcája. Ezt viszont kapargatás helyett mosogassuk, lehetőleg úgy, hogy ne sértsük meg a teflont.
A kapszulás kávéfőző titka
A kapszulás kávéfőzőkön létezik egy úgynevezett „átmosó” program. A gép ekkor forró vizet főz le, átmossa az egész rendszert. A tartályába 2-3 havonta oldjunk fel egy víztelenítő tablettát.
Megmenti a vízforralót az ecet
A vízforralóknál illetve a kotyogós kávéfőzőknél bátran használjunk ecetet. A készülék alján keletkezett vízkövet pillanatok alatt eltávolíthatjuk: töltsük fel legalább félig ecettel, majd hagyjuk állni egy éjszakán át. Másnap öntsük le, majd alaposan mossuk át.
Házi praktika forrólevegős sütőhöz
A forrólevegős sütő kosarába szórjunk szódabikarbónát, majd csorgassunk rá mosogatószert, végül pedig öntsük fel forró vízzel, amitől elkezd habzani. Hagyjuk hatni a keveréket, amíg a belsejét kitakarítjuk. Ehhez nedvesítsünk be egy rongyot ecetes vízzel, hogy a zsíros foltokat pillanatok alatt letörölhessük.
(Forrás: Fanny magazin)
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!