Koloman Moser a bécsi szecesszió talán legsokoldalúbb alakja, munkássága nagy hatást gyakorolt a 20. századi grafika és iparművészet fejlődésére.
A bécsi szecesszió egyik alapítója és legnagyobb hatású művésze az általunk már kevéssé ismert Coloman Moser volt. Az ezerarcú alkotó az iparművészet és alkalmazott grafika szinte minden területén nyomot hagyott: bútort, ékszert, fém-, üveg-, és kerámiatárgyat éppúgy tervezett, mint illusztrációt, kereskedelmi grafikát, képeslapot, ex librist.
Gyerekkorától kezdve vonzotta a rajzművészet
A Wiener Werkstätte társalapítója 1868. március 30-án született Bécsben, Josef Moser iskolai gondnok és Theresa Hirsch első gyermekeként. Szülei támogatták művészi ambícióit, így már gyermekként mesterektől tanult rajzolni, majd a Bécsi Képzőművészeti Akadémia és a Kunstgewerbeschule hallgatója lett. Apja váratlan halálát követően gondoskodnia kellett két fiatalabb testvéréről, ezért pénzkereseti forrást keresett. Ekkor kezdett illusztrációkat készíteni könyvekhez és különböző magazinok számára.
View this post on Instagram
A bécsi szecesszió alapító tagja és nagy mestere
Már diákkorában tagja lett a Siebener-Clubnak, ahol a konzervatív akadémizmus és historizmus ellen lázadó fiatal művészek tömörültek, Josef Hoffmann-nal, Josef Maria Olbrich-hal az élen. Amikor hiába tiltakoztak a közelgő párizsi világkiállításra szánt válogatás miatt, Secession Wien néven önálló szövetséget hoztak létre. Olbrich új kiállítócsarnokot tervezett a csoport számára, az épület falait díszítő ornamenseket és az üvegablakot pedig Moser álmodta meg.
View this post on Instagram
Javaslatára indítottak saját művészeti folyóiratot Ver Sacrum (Szent Tavasz) címmel. Ő találta ki a lap tipográfiai arculatát, továbbá plakátokat, szórólapokat készített. De nem csak grafikával foglalkozott, rengeteg textilt tervezett ebben az időszakban.
Moser a művészet minden területén megmutatta tehetségét
1900-ban kinevezték a Kunstgewerbeschule professzorává, élete végéig a dekoratív rajz és festészet oktatója volt. Rendkívül termékeny, fáradhatatlan emberként a tanítás mellett edényeket, üveg-, porcelán– és ötvöstárgyakat, ékszereket tervezett, amelyeket hamarosan ruhák és bútorok követtek. Alkotásait a játékosan geometrikus és a figurálisan stilizált díszítőmotívumok egyedi szintézise teszi utánozhatatlanná és szerethetővé.
View this post on Instagram
Moser angliai útja során döbbent rá, hogy nagyban megkönnyítené a munkájukat egy szervezet, ezért Hoffmann-nal és az üzletember Fritz Waerendorferrel 1903-ban létrehozták a Wiener Werkstättét (Bécsi Műhely). A textilgyároshoz régi barátság fűzte, korábban ő rendezte be otthonának belső tereit.
View this post on Instagram
Az elkövetkező években rengeteg bútort és lakberendezési tárgyat tervezett a vállalatuk számára, de számos más cégnek is dolgozott, sőt arra is marad ideje, hogy Otto Wagner steinhofi templomába üvegablakokat készítsen. 1905-ben a Klimt-csoporttal együtt szakított a Secession Wiennel, és ugyanebben az évben megnősült: Editha Mautner von Markhofot, egy jómódú gyártulajdonos lányát vette feleségül. A házaspárnak két fiúgyermeke született.
A tárgytervezés és belsőépítészet után festészettel is foglalkozott
Miután 1906-ban a Werkstätte anyagi helyzete megromlott, Waerendorfer a művész tudta nélkül annak feleségétől kért kölcsön. Ez a szerencsétlen epizód megingatta baráti kapcsolatukat, és Moser végül kilépett a vállalatból. Egyúttal felhagyott a tárgytervezéssel és a belsőépítészettel is, a továbbiakban csak bélyegeket és bankjegyeket tervezett, ám főleg a képzőművészet és a színház töltötte ki a napjait. 1911-ben volt az első önálló festészeti kiállítása a Miethke Galériában. 1916-ban kiderült, hogy gyógyíthatatlan gégerákban szenved. 1918. október 18-án hunyt el a szülővárosában.
View this post on Instagram
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!