Nemcsak a szépségünket, az egészségünket is befolyásolhatja, hogy mennyi kollagén jut a szervezetünkbe.
A kollagén a sejtek egyik alapvető alkotóeleme. Ez a vázfehérje, amit szervezetünk magától képes előállítani, a szöveteket rugalmasan köti össze. Nem véletlenül ismerős a kollagén neve, ha az arcápolásról van szó, ugyanis valóban sok köze van a ráncokhoz: a kollagén segít feszesen tartani a bőrt.
A kollagén természetes módon bomlik le és újra is termelődik a fiatalok szervezetében. Idővel azonban egyre kevesebbet állít elő a test, ezért lazábbakká válnak a kötőszövetek és a bőr is. Ez a folyamat akár 20 éves kor után is kezdődhet. Nemcsak az esztétikum miatt van rá szükségünk, hanem azért is, mert a vázfehérje hozzájárul a mozgásszervrendszer épségéhez, támogatja az izmok, ízületek egészséges működését. A kollagén pótlása tehát mindenképpen fontos, hiszen nem csak a bőr öregedésének lassítása a cél, hanem az egészség megóvása is.
Mi történik, ha kevés a kollagén?
Azt, ha kevesebb a testünkben a vázfehérje, egyértelmű jelek közvetítik: petyhüdtebb, kevésbé rugalmas lesz a bőr, az arc egyes területein finomráncok alakulnak ki. Idővel növekszik ezeknek a ráncoknak a mélysége és a bőrön ejtett sebek is lassabban gyógyulhatnak. A tápanyagszegény étkezés, a dohányzás vagy a túlzott UV sugárzására csökkenthet a szervezet kollagéntermelése. Azért, hogy mindent megelőzzük, használhatunk fényvédőket és fogyaszthatunk antioxidánsokat.
Fontos: ne csak a felszínen legyen jelen
A kollagént krém formájában is a bőrünkbe juttathatjuk. Ám a kollagén molekula méretéből adódóan nem képes a bőr mélyebb rétegeibe beszívódni. Ahol viszont jelen van, ott a bőr strukturális szerkezetét javítja, felületét szilárddá és puhává varázsolja, hidratáló hatása vitathatatlan. Azért, hogy a bőrünknek a legjobbat adjuk, érdemes olyan terméket választani, amelynek hatóanyagai a bőr mélyebb rétegeihez is eljutnak és serkentik annak természetes kollagéntermelését. A hatóanyagok, amelyek ehhez hozzásegítenek, a C-vitamin, az A-vitamin, a glikolsav és a peptidek.
Érdemes pótolni, ha hiányzik
A kollagént fogyaszthatjuk étrend kiegészítőként, italpor vagy kapszula formájában. Mindegy, melyiket választjuk, hiszen a kollagén jótékonyan hathat a szervezetünkre. Szerencsés, ha hidrolizált kollagént választunk és azt C-vitaminnal együtt fogyasztjuk, mert úgy könnyebben szívódik fel a vázfehérje. A kollagén rendszeres fogyasztásával természetesen, tartósan tölthetjük fel ráncainkat. Azt jó tudni, hogy minél kisebb a molekula tömege, annál jobban hasznosul. A hal, a sertés és a marha kollagének közül a hal kollagén peptidnek a legkisebb a mérete.
Kollagén és hialuronsav
A kollagénhez hasonlóan a hialuronsav is hozzájárul a bőr, a kötőszövetek, az izmok rugalmasságának, vízfelvevő és vízmegőrző képességének megtartásához. A hialuronsav hálószerűen kapcsolja össze, tölti ki a sejtek közötti állományt, így biztosítja a bőr feszességét. A hialuronsav segíti a szervezetet abban is, hogy az a tápanyagokat a megfelelő helyre szállítsa. Együttes fogyasztásukkal sokat tehetünk bőrünk, hajunk, ízületeink és csontjaink egészségéért.
A kollagén a sejtek belsejéből erősíti, a hialuronsav a sejtek között vagy kívülről hidratálja a szöveteket. Mivel az életkorunk előrehaladtával sem kollagénből, sem hialuronsavból nem tud már annyit termelni testünk, mint fiatalabb korunkban, a vitaminok, ásványi anyagok mellett érdemes belsőleg pótolni azokat táplálékkiegészítők formájában.
Kollagén termékek széles választéka por, kapszula és folyadék formában >>
Vitaminok és étrend kiegészítők>>
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!