Ha lakásban lakunk, de szeretnénk egy kis kedvencet, akkor érdemes olyan állatokban gondolkodni, melyekről bent is tudunk gondoskodni.
MADARAK, PAPAGÁJOK, PINTYEK A madarakat tarthatjuk kalitkában, röpdében (volier) vagy madárszobában, madárházban. Az állatvédelmi törvény szerint nem használhatunk kör alapú kalitkát; ez vonatkozik az apróbb termetű madarakra és a nagyobb papagájokra is. A kalitka ideális esetben akkora, hogy a madár kényelmesen ki tudja nyitni a szárnyait, és repülni is képes benne. Tegyünk bele mászófát, hintát, esetleg fészket vagy odút. A papagájféléknek fontos a napi 12-14 óra folyamatos megvilágítás, és igénylik a párát, így érdemes kézi permetezőből nedvesíteni a környezetüket, sőt magukat a madarakat is – a szárazabb környezetben élőket hetente egyszer, a trópusi fajokat kétszer, háromszor. Az esőerdei fajokat (arák, amazonok, kakaduk) akár csatakosra is áztathatjuk.
TENGERIMALAC Igénylik a mozgást, ezért egy pár számára 80-100 cm hosszú és 40-50 cm széles alapterületű terrárium az ideális, 25 cm-es magassággal. Ennél magasabb ne legyen, mert az ürülékből felszabaduló gázok megrekedhetnek, ami egészségügyi problémához vezet. A terráriumot a lakás huzatmentes részén ajánlott elhelyezni, olyan részen, ahol nem éri direkt napfény, de azért elég világosságot kap. Minimum egy méteres magasságba kerüljön.
HÖRCSÖG A terrárium optimális mérete 35-25-23 cm, de lehet akár többemeletes is, így nem fog unatkozni a kis kedvenc. A terrárium mélységét úgy válasszuk meg, hogy a bele kerülő egyéb tárgyak (forgókerék, odú) tetejére állva se tudjon megszökni a hörcsög. Lehetőleg egy terráriumba csak egy állatot rakjunk, megelőzendő a verekedéseket.
HALAK Minél nagyobb egy akvárium, annál könnyebb a fenntartása egy jól beállított ökoszisztémával. Nem minden hal viseli el egy másik társaságát, és vannak fajok, amelyek nem tarthatók együtt. A direkt napfény hatására a víz könnyen algásodik, viszont túl sötét helyen világítás hiányában a vízi növények nem maradnak életben.
KAMÉLEON, KÍGYÓK Egy óriáskígyó számára fontos, hogy lakhelyén legyen fa, medence és némi száraz terület. A kaméleon a magasabb terráriumokat szereti, hiszen eledelét repülő rovarok alkotják. A kedvtelésből tartott hüllők nagy része trópusi állat, így a megvilágításra és a hőmérsékletre is figyelni kell.