Az Erdély szívében lévő Szászfehéregyházán sétálgatva szembetűnhet egy régi, szépen felújított halványkék házikó. Az viszont csak közelebbről derül ki, hogy kié is ez a rusztikus birtok.
III. Károly brit uralkodó már több, mint húsz éve tér vissza minden tavasszal Erdélybe. Az évek során több kisebb faluban is vásárolt birtokot, amelyeket egytől-egyig hagyományörző módon újít fel. Van, amelyik múzeumként működik, és van olyan is, ahol meg lehet szállni – már amikor a király nem tartózkodik ott.
Az egyik legkülönlegesebb nyaralója az UNESCO Világörökség részét képző Szászfehéregyházán található. A helyiek elmondása szerint a király sokat tesz azért, hogy a falu hagyományait megőrizze. Ezzel a céllel hozta létre alapítványát is, amivel a fenntartható gazdaságokat és a helyi hagyományos építészetet támogatja. Nézzünk be a bájos kis házikóba!
III. Károly vidéki nyaralója
Váratlan színben pompázik a király erdélyi nyaralója, egyben kitűnik és belesimul a falusi idillbe. A helyiek csak Kék háznak becézik. Kívülröl nem is gondolná az ember, hogy hol jár, hiszen az egyetlen jelzés arra, hogy ki is a tulajdonosa, az a bejárat fölötti hercegi pecsét. A tradicionális szász épület pontosan olyan, mint az utca többi háza. Egyes részei fennmaradtak a 17. századból, másokat már időközben átépítettek. Mikor III. Károly megvásárolta a birtokot, az épületek restaurálási folyamaton estek át, a klasszikus stílusjegyeket teljesen megőrizve.
Károly király rajong az autentikus székely építészetért. Szászfehéregyházán lévő nyaralójában hagyományos parasztbútorokból áll a berendezés. A székek, a padok, a szőnyegek, ágyak, komódok egytől egyik antik darabok.
A kék házat bárki látogathatja
2021-ig panzióként üzemelt a kék ház, azóta viszont a falu hagyományainak megőrzésére helyezték át üzemeltetésében a hangsúlyt. A jelenleg isn látogatható épületben a hagyományos szász háztartásokkal ismerkedhetnek meg a turisták. Itt található a király alapíványának székhelye, ezen felül restaurátor- és szövőműhelyek, illetve mezőgazdasági tanfolyamok, kiállítások helyszíne lett a birtok. A ház melleti régi csűrt is felújították, mellé egy moziszoba került. Ám ez még nem minden: az udvaron üzemelő kávézóban a helyi finomságokat is meg lehet kóstolni.
Károly királyt családi gyökerek kötik Erdélyhez
Talán nem is gondolnánk, hogy a brit királyi családnak személyes kötődése van Erdélyhez. Az angol uralkodó dédnagymámáján, Mária királynőn, keresztül erdélyi magyar család leszármazottja: Rhédey Klaudia, a Windsor-ház egyik ősanyja és egyben II. Erzsébet ükanyja is, erdélyi grófnő volt. Minden bizonnyal ez is közrejátszott abban, hogy III. Károly félig-meddig Erdélyhez kötötte életét és rögtön 2 házat is vásárolt a kétezres évek elején.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!