Akár környezettudatos gondolkodás miatt, akár érzelmi okokból, a cserépkályhák és kandallók újra felkapottak lettek. Ha nem csak látványelemként szeretnéd elhelyezni a lakásban, fontold meg, hogy melyik a megfelelő számodra!
Egyre gyakrabban találkozhatunk modern lakásokban is hangulatos látványt nyújtó cserépkályhákkal és kandallókkal. Külalakjuk alapján könnyen összetéveszthetőek, felépítésük és működésük viszont nagyban eltér egymástól. Mivel manapság egyre fontosabb a fűtérték és hőtárolási kapacitás, fontos, hogy ne csak küllem alapján válasszuk ki a nekünk megfelelő berendezést.
Mi a különbség a kandalló és a cserépkályha között?
View this post on Instagram
A kandalló legnagyobb előnye, hogy begyújtáskor hamar felmelegszik, sokkal hamarabb, mint egy cserépkályha. A kandalló üvegajtajának felületén keresztül akár már tíz percen belül is érezhető a melegítő hatás, a lobogó tűz pedig látványelemként is szolgálhat a nappaliban. Ugyanakkor a hátránya, hogy csak addig melegít amíg a tűz ég, 2-3 óra elteltével már nem érezhető az intenzív fűtőhatás. Ezzel szemben a cserépkályha csak 1-2 óra után kezdi melegíteni a környezetet és alapvetően hőtárolós egységként van kialakítva. Építéséből adódóan fő fűtésként alkalmazható, hatásfoka a hagyományos kandallónál akár 80-85%-kal is több lehet. Természetesen a kandallóbetétet is lehet hőtárolós elemekkel ötvözni, de a cserépkályha fűtőhatását az ilyen változat sem éri el.
Milyen szempontokat vegyünk figyelembe tervezéskor?
A tervezési folyamat egy konzultációval kezdődik, melynek során felmérik a szakemberek, hogy a megrendelő életvitelétől és használati céljaitól függően melyik inkább megfelelő. Kandalló és cserépkályha is készülhet sok különböző stílusban a hagyományostól a klasszikusig, a modern letisztulttól a népi megjelenésűig. Természetesen nem csak a küllem alapján kell dönteni, az adott ingaltan jellemzőit, mint a fűtendő légtömeget, is figyelembe kell venni.
Mire figyeljünk a cserépkályha elhelyezésénél?
Mindenképpen érdemes központi helyre rakni, mivel a cserépkályha a helyiség – leggyakrabban a nappali – dísze, és a sugárzó hő leadása szempontjából is ez a legjobb megoldás. Ezen belül is a legesztétikusabb megoldás egy falközépre helyezett cserépkályha. Emeletre nem minden esetben lehet építeni a súlya miatt.
A kialakításához szükséges feltételek
Megfelelő és működő kémény kell hozzá, az égéshez elengedhetetlen a folyamatos levegőutánpótlás biztosítása. A mai házak építésekor a tökéletes szigetelésre törekednek, ennek eredménye, hogy a kandallók és cserépkályhák nem jutnak megfelelő oxigénhez, a tűz kialszik és a füst eláraszthatja a házat. Kialakításkor úgy kell helyet választani, hogy megfelelő mennyiségű külső levegő jusson az erre a célra beépített csővezetéken keresztül – tehát már az ingatlan tervezésekor el kell dönteni, hogy akarunk-e ilyen fajta fűtést.
Mikor válasszuk inkább a kandallót cserépkályha helyett?
View this post on Instagram
A hagymányos kandalló inkább kiegészítő fűtésként tud működni, mivel hamar kihül a tűz begyújtása után, a ház egészének felfűtésére nem elég a hőleadása. Hétvégi házak esetében előnyös lehet illetve olyanok számára, akik néhányszor egy évben elmerülnének a lángok csodálásában. Manapság már egyre több gyártónál kapható folyton égő tűztérbetéteket, melyekkel sokkal tovább tartó melegséget érünk el.
Karbantartás
A használattól függ a karbantartási igény. A cserépkályha esetében 8-10 évente ajánlott a szakszerű tisztítás, az átrakás pedig 25-35 évente. Ezzel szemben a kandalló karbantartása évente esedékes, használat után is érdemes tisztítani.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!