A jelenlegi bizonytalanság minden bizonnyal tovább fokozódik, és bár eddig megállíthatatlannak tűnt az ingatlanbefektetések felértékelődése, a szakemberek legjobb esetben is stagnálásra számítanak a piacon. A rezsicsökkentés korlátozása, az építőanyagárak növekedése, az infláció, a háborús helyzet és a központi bankok kamatemelési ciklusa legalábbis ezt vetítik előre.
Még mindig az ingatlan legjobb befektetés?
A magas inflációs környezet, illetve a gyenge forint hatására ma még többen menekítik a pénzüket lakásba, házba, ezért is az ingatlanpiac megállíthatatlansága. Szekeres Bence, az Equilor Alapkezelő portfoliómenedzsere szerint a júniusi 11,7 százalékos infláció mellett ugyanis nincs olyan, a lakosság számára is elérhető, alacsony kockázatú befektetés, ami eddig meg tudta volna verni az ingatlanok reálértelemben vett teljesítményét, ez lehet az egyik oka az ingatlanárak emelkedésnek. Ez az áremelkedés valószínűleg kitarthatott volna, ameddig a forint nem tud erősödni, azonban számos tényező mellett a rezsicsökkentés megváltoztatása is új irányba sodorhatja a lakáspiacot – teszi hozzá a szakember.
„Az elmúlt 2-3 évben egyre feljebb kúsztak a négyzetméter árak, ami a közelmúltban mérsékelten ugyan, de valamelyest normalizálódni látszik. A következő hónapokban további csökkenésre számíthatunk” – vélekedik Leskó Zoltán ingatlanértékesítő és pénzügyi közvetítő is. „A vevők továbbra sincsenek könnyű helyzetben – egyszer csak azon kapták magukat, hogy egy rendkívül labilis gazdasági környezetben kell túlélniük. Ennek az lett az eredménye, hogy akár még a foglaló letétele után is visszaléptek a vásárlástól. Az infláció hatására, annak ellensúlyozása érdekében a jegybanki alapkamat a 2022-es évben közel a duplájára emelkedett, jelenleg 10% körül jár. Emiatt a hitelfelvétel is nehézkessé vált, a törlesztőrészletek az egekbe szöktek. Aki teheti, most inkább elhalasztja a vásárlást. Április-májusra – elsősorban az orosz–ukrán háború hatására – 35%-kal csökkent az érdeklődés az eladó ingatlanok iránt, ami a májusi-júniusi időszakra már körülbelül 50%-os visszaesést jelent a keresletben.”
Ingatlanpiac: korszerűek, kicsik és panelek előnyben!
Az árak folyamatos növekedése, az energetikai válság, a rezsicsökkentés módosítása is alaposan átrajzolja az ingatlanpiac alapjait. „Biztos vagyok benne, hogy a kifejezetten kedvezőtlen energetikai besorolású ingatlanok iránt megcsappan majd a kereslet – ezek a házak, lakások most gyakorlatilag eladhatatlanná válnak. Az adásvételeknek eddig is kötelező eleme volt az energetikai tanúsítvány megléte, amit most már jobban meg fognak nézni a vásárlók, és ennek tükrében mérlegelnek. A korszerűbb, energiatakarékosabb, alacsonyabb fogyasztású ingatlanoknál minden bizonnyal megnő az érdeklődés” – folytatja Leskó Zoltán. Hozzáteszi, ha a nagy alapterületű ingatlanunkat – amely magas áram- és gázfogyasztással jár együtt – szeretnénk értékesíteni, tegyük meg azt minél hamarabb, felkészülve rá, hogy a korábban reálisnak tűnő ár alatt tehetjük csak meg. Ha most nem adunk túl rajtuk, könnyen lehet, hogy „beragadnak” és csak másfél-két év múlva kelnek el. Ezzel párhuzamosan a panelek iránti kereslet egyre csak nő, hiszen a távfűtéses lakásokra az olcsón fenntartható ingatlanként tekintenek a legtöbben.
„Amennyiben befektetésként tekintünk a lakóingatlanokra, akkor az elkövetkezendő időszakban az energiatakarékos, kisebb ingatlanok tulajdonosai járhatnak jól” – mondja Szekeres Bence, aki szerint e szegmensben tovább folytatódhat az áremelkedés.
„Építkezés helyett inkább a meglévő ingatlanok korszerűsítésén, energiahatékonysági fejlesztésén (például hőszigetelés, napelem felszerelése) van most a fókusz” – magyarázza Leskó Zoltán. „Sokan olyan gyors, olcsónak hitt megoldásokat keresnek, mint a (kisméretű) cserépkályha, ami azonban hosszú távon nem feltétlenül célravezető. Előbb-utóbb a szén és a fa ára is tovább fog emelkedni. Inkább a szigetelést és a nyílászárók állapotát javasolt megvizsgálni, azokat korszerűsíteni, megakadályozva a hőveszteséget.”
Átrajzolt albérletpiac
Az ingatlanpiac változásai a lakáskiadásokban is érezhetővé válnak. Az ingatlanértékesítő szerint nem lesz ritka az sem, hogy egyes bérleményeket az ott lakók a magas fenntartási költségekre hivatkozva mondanak fel – főleg, ha az albérletet elektromos fűtéssel lehet melegíteni, vélekedik Leskó Zoltán. „Várhatóan a kisebb, korszerűbb, valamint a távfűtéses lakások lesznek keresettek a piacon. Akárcsak 20 évvel ezelőtt Németországban, a távfűtéses panelek ismét az olcsó lakhatás legnépszerűbb alternatívájává válnak. Akik az elszálló árak és az extrém magas törlesztőrészletek miatt nem tudnak saját ingatlant vásárolni, azok közül sokan – minimum a gazdasági helyzet stabilizálódásáig – albérletbe kényszerülnek. Ez azzal jár, hogy az 1-2 éve folyamatosan növekedő bérleti díjak vélhetően tovább emelkednek.”
Megoldás lehet a zöld energia?
A napelem ára az új építésű ingatlanok árával – és az elektronikai alkatrészek hiányával – párhuzamosan emelkedett. Ugyanakkor még mindig költséghatékony alternatívának bizonyul, akárcsak a többi megújuló energiaforrást támogató rendszer (például a hőszivattyú). Az ilyen jellegű beruházások megtérülési ideje most hatványozottan növekszik majd. Már egy 9000 forintos havi villanyszámla felett érdemes elgondolkodni a napelem felszereltetésén.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!