A konyha megtervezése nemcsak az egyik legakkurátusabb odafigyelést igénylő feladat, hanem az egyik legköltségesebb beruházás is egy lakás bebútorozásánál. Ha elakadnánk a munkában, Bacsó Bori lakberendező a második részben az elektromos rendszer, a konyhagépek és a burkolat kiválasztásában segít.
Az elektromos rendszer
A bútor és a gépek megtervezése mellett kulcsfontosságú az elektromos hálózat szakszerű kiépítése. Az általános mennyezeti világításon túl gondoskodni kell a pultvilágításról. Ha lesz felső szekrénysor, egyszerű a feladat, hiszen a korpusz alján végigfuthat egy bemart LED-szalag, amit egy falikapcsoló vagy távirányító segítségével irányíthatunk. Látványosak az üveges felső szekrényekben, illetve a lábazat mentén elhelyezett extra fények. Amennyiben fent nincs bútor a falon, falikarok adhatnak fényt a pulton végzett munkához.
A kisebb konyhai gépekhez fali vagy pultba süllyesztett konnektorokra van szükség. Egy toronyelem ajtaja vagy rolós frontja rejtheti a mindennap használt eszközöket, mint a kenyérpirító, vízforraló, kávéfőző – ezekhez megfelelő számú dugaljjal kalkuláljunk. A konnektorokat úgy helyezzük el, hogy egyaránt védve legyenek a kifröccsenő víztől és a nagy hőtől. Fontos, hogy a beépített gépet ne tartsa el a faltól a dugalj, hiszen úgy pár centivel kilógna a bútorból.
Konyhagépek
Napjainkban olyan széles áruválaszték várja a vásárlókat, hogy komoly kutatómunkát kell végezni a számunkra legmegfelelőbb darab megtalálásához. A tervek véglegesítése előtt állítsuk össze a gépek listáját, hiszen a készülékekhez kell igazítani a bútor bizonyos paramétereit és az elektromos kiállások helyét.
Lehetetlen felsorolni, mi mindent építhetünk a munkalapba, csak ízelítőként álljon itt néhány ötlet: négy- vagy ötplatnis, esetleg még nagyobb főzőlap, wok, grill-, rost- vagy teppanyakisütő. Egyre népszerűbb a pultba süllyeszthető szagelszívó, amelyhez mélyebb vagy szélesebb szekrény kell, hogy a gépészet elférjen. Magasabb elemekben helyezik el a hűtőket, sütőket, párológépeket, mikrohullámú sütőket, beépített kávéfőzőket.
Hűtőszekrény
Többnyire egy beépített fridzsider bújik meg a szekrény frontja mögött: nyíló ajtós egy magas szekrényben vagy fiókos kivitelű az alsó bútorsorban. A side-by-side, dupla ajtós típus mélysége nagyobb, mint a konyhabútoré, így vagy mélyebb szekrények közé teszik, a szellőzőrések kihagyásával, vagy úgy tervezik meg a helyét, hogy ne legyen zavaró a kiugró 12-14 cm. A szélesebb, 70-80 cm-es egyajtós hűtő is mélyebb pár centivel az átlagos gépeknél, de ezt egyedi szekrényben könnyen el lehet rejteni.
Korábban főleg az energiaosztály szerinti besorolás alapján választottunk, manapság már egyre nagyobb figyelmet fordítunk az okos-, interaktív funkciókra. A modern készülék kis érintőképernyőkön keresztül kommunikál, kapcsolódik az okostelefonhoz, wifihez, fényképet készít a tartalmáról, az alapanyagokhoz igazodva recepteket ajánl, kérésre kiszámolja a testtömegindexet, sőt az LCD-panel tévéként is használható.
Főzőlap
Először azt kell eldönteni, hogy gázlapot vagy elektromos kerámialapot szeretnénk. Az indukciós változat könnyen tisztítható, esztétikus, és egyszerű a telepítése. A gázzal működő készülék nehezebben tisztítható, ráadásul a beszereltetése sok papírmunkával, költséggel jár, ha nincs megfelelő helyen a cső. Esztétikai hátrány, hogy a gázvezeték kizárólag a falon kívül haladhat, így mindig szem előtt lesz.
Sütő
A sütők és gőzpárolók piacán szinte követhetetlen tempóban jelennek meg az újdonságok, lehetetlen számba venni a rengeteg speciális funkciót. Dizájn és stílus szempontjából is óriási a választék, éppen ezért tanácsos alaposan körülnézni vásárlás előtt. Ne feledjük, hogy mindenképpen olyan szakemberrel szereltessük be a készüléket, aki érvényesíteni tudja a garanciát.
Mikrosütő
Általában a normál sütő fölé vagy a felső szekrénybe kerül, fontos, hogy alsó síkja ne legyen 130-140 cm-nél feljebb. A kicsit magasabb kategóriájú készülékek inverteres motorvezérléssel működnek, ezeknél már magától értetődő a hőlégkeverés, grill, hatodik érzék funkció, ECO üzemmód.
Mosogatógép
Alapvetően azt kell eldöntenünk, hogy teljesen vagy félig integrált, illetve szabadon álló készüléket szeretnénk. A szélessége 45 és 60 cm, vannak egyszerűbb és bonyolultabb típusok, de érdemes beruházni egy intelligens, ECO funkciós, energia- és víztakarékos mosogatógépbe.
Pára- és szagelszívó
Ha sokat főzünk, érdemes nagyobb teljesítményű, kürtős elszívóban gondolkodni. Átlagos használatnál megfelel az egyre népszerűbb pultba süllyeszthető változat is, amely nem bontja meg a felső elemek ritmusát. Egy ilyen megoldás jól igazodik az újabb trendekhez: manapság a konyha gyakran a nappali meghosszabbítása, ezért nincsenek felső szekrények, ellenben polcok, képek, falilámpák kerülnek a falra, a tér alapvetően szobaszerű hangulatot áraszt.
Borhűtő
Extra igények kielégítésére szolgál a borhűtő; méretétől függően beépíthető az alsó szekrénybe vagy egy magas elembe. A frontja többnyire fekete vagy szálcsiszolt acél, de természetesen színes darabok is léteznek.
Burkolat
Az amerikai konyha térnyerésével párhuzamosan sok lakásban parketta, fahatású vinilburkolat borítja a padlót, amelyre gyakran szőnyeg kerül. A falakat – a mindenképpen szükséges minimális kő- vagy kerámiasáv fölött – tapéta, 3D-panel díszíti, képek, fotók és kis polcokon sorakozó személyes tárgyak gondoskodnak a kellemes atmoszféráról.
Frontok
A bútor megjelenése és az ár szempontjából egyaránt lényeges, hogy az ajtók és fiókelőlapok milyen anyagból készülnek. A frontokhoz többnyire MDF-lemezt használnak, a laminált változat elérhető fényes és matt felülettel, de követ, fát, fémet vagy textilt utánzó termékek is léteznek. Ellenáll a párának, a magas hőmérsékletnek, és könnyű tisztán tartani. Érdemes vastagabb élzáróval (ABS) rendelni, így az ajtók még időtállóbbak. A fóliázott MDF-front is jól bírja az igénybevételt, létezik egyszínű vagy fát imitáló típus, de ezeknél mellőzni kell az erős súrolószereket. A gyártól óriási színválasztékban kínálják a magasfényű és matt festett felületű frontokat, amelyek kicsit sérülékenyebbek, mint a laminált és fóliás darabok. Ha fafelületet szeretnénk látni az ajtókon, inkább furnérozott változatot válasszuk a tömör fával szemben. A különleges fém- és akrilfrontok egyedivé varázsolják a konyhát.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkoljon minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogasson vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!