A nagytakarítás minden lakásban fontos feladat, viszont kimerítő és hosszadalmas folyamat. Ezeket az elveket követve te is megtalálhatod a neked megfelelő takarítási módszert, hogy minél hamarabb túless rajta!
Az alapos általános nagytakarításra időről időre minden otthonban szükség van. De mit tehetünk annak érdekében, hogy ne legyen túl kimerítő a munka? A nagytakarítás jellege, lebonyolítása szempontjából alapvetően három módszert különböztethetünk meg, és a habitusunktól függ, hogy számunkra melyik a legmegfelelőbb.
Minden napra egy mese
Akik ezt az elvet vallják, mindennap szánnak időt arra, hogy a szem előtt hagyott dolgok elpakolásán túl valamelyik helyiségben egy-egy pluszfeladatot is elvégezzenek. Ez alkalmanként csupán 10-20 percet vesz igénybe, ám a folyamatos odafigyelésnek köszönhetően mindig rend uralkodik otthon, vagyis a hétvégi nagytakarítás egyáltalán nem lesz megerőltető.
Ahol a papok táncolnak
A régi mondás a táncoló dervisek széles ívben körbeforgó ruhaszélére utal, és esetünkben a felületes, csupán a jól látható helyekre fókuszáló takarítást jelenti. Első hallásra nem túl bizalomgerjesztő taktika, ugyanakkor ha valaki minden hétvégén elvégez egy ilyen kisebb, gyors takarítást, kiegészítve valamilyen extra feladattal, idővel körbeér a lakáson. A részekre bontott nagytakarítás kevésbé időigényes, és kevésbé megterhelő.
Takarítás a javából
Aki heti szinten csak a legfontosabb, halaszthatatlan teendőkre kerít sort, annak viszont meghatározott időközönként be kell iktatnia egy minden részletre kiterjedő, hosszadalmas nagytakarítást.
Praktikus tippek: így lesz könnyű a nagytakarítás
- Egy rendezett otthont könnyebb kitakarítani és tisztán tartani, a nagytakarítást épp ezért előzze meg a rendrakás. Így elkerülhetjük, hogy a kaotikus sarkokban megbújó porcicák újra gyorsan átvegyék a hatalmat.
- Mielőtt nekifognánk, gondoljuk át, mennyi időt tudunk rászánni a munkára. Egy egész napot? Egy teljes hétvégét? Esetleg több hétvégét, csoportosítva a feladatokat?
- Készítsünk listát! Szedjük pontokba, mit szeretnénk megcsinálni, írjunk össze mindent, ami eszünkbe jut, majd tegyük logikai sorrendbe, hogy a legfontosabb és legidőigényesebb feladatok álljanak elöl.
- Felülről lefelé és belülről kifelé haladjunk minden helyiségben, illetve a sarkokból kiindulva, az óramutató járása szerint. Ne feledkezzünk meg a látókörünkből kieső, például a szemmagasság fölötti dolgokról, a mennyezetről, a lámpákról, a magasan lévő polcokról, az ajtókeretekről.
- A klasszikus sorrend: 1.) rendrakás 2.) portalanítás 3.) letörlés, lemosás 4.) porszívózás 5.) felmosás
- Ahogy végeztünk a tennivalókkal, pipálgassuk a listát, ez sikerélményt nyújt. Időzítőt is beállíthatunk, egy-egy részfeladatra maximum 15-20 percet szánjunk.
- Tartsunk rendszeres pihenőt! Enélkül a fáradtságtól nem érnénk a munka végére, és nyomasztóan nehezednének ránk az el nem végzett teendők. A rövid szünetek után újult erővel folytatjuk majd a takarítást.
- Ne felejtkezzünk el a rejtett zugokról, nem látható felületekről! A bútorok alján, fűtéscsöveken, függönykarnison, szegőléceken és a szobanövények levelein is megül a por.
- Rendszeresen kerítsünk sort a csapok, a mosógép és mosogatógép vízkőtelenítésére. A vízkőoldáshoz és a fertőtlenítéshez több idő kell, ám közben tudunk mást csinálni.
- A nagyobb munkákat tervezzük külön napokra; ilyen az ablakmosás, függönymosás, hűtőmosás, az ajtók letörlése, a könyvespolc áttörlése, a szőnyegtisztítás.
- Amikor mindennel elkészültünk, elégedetten nyugtázhatjuk, hogy milyen szép tiszta, rendezett az otthonunk! Jutalmazzuk meg magunkat egy számunkra kellemes tevékenységgel vagy kedves dologgal – például egy üdítő tavaszi virágcsokorral!
Ezeket a zöld tisztítószereket használd:
- ecet: vízkőoldáshoz, penésztelenítéshez, szagtalanításhoz, általános tisztítószerként, ablakmosáshoz
- szódabikarbóna: súroláshoz, zsíroldáshoz, szagtalanításhoz, konyhatakarításhoz, folttisztításhoz
- citromsav: vízkőoldáshoz, zsíroldáshoz, konyhatakarításhoz, fürdőszoba-takarításhoz, ablakmosáshoz
- tollseprű, törlőrongy vagy porszívó: portalanításhoz
- meleg víz ecettel: felmosáshoz
5 extra tipp
- A munka megkezdése előtt ellenőrizzük a takarítószereket és az eszközöket. Mindenből van elég, minden használatra kész és tiszta? A porszívóban lévő porzsákot is nézzük meg, és szükség esetén cseréljük ki.
- A nagytakarítás alkalmával szedjük össze és mossuk ki az összes otthoni textíliát, ágyneműt, konyharuhát, törülközőt, kilépőszőnyeget. Húzzuk le és mossuk ki a matracok huzatát is.
- Ne feledkezzünk el a távirányítók, díszpárnák, bútorkárpit tisztításáról sem.
- Törekedjünk a fenntarthatóságra. Papírtörlő helyett használjunk mosógépben mosható, mikroszálas törlőkendőt. Lehetőleg mindig környezetbarát szerekkel takarítsunk a Föld és a saját egészségünk érdekében. Dolgozzunk nyitott ablak mellett, vagy szellőztessünk gyakran.
- Vonjuk be a gyerekeket is a munkába. Adjunk nekik az életkoruknak megfelelő, kisebb feladatokat.
Jó, ha tudjuk!
Az ablakmosáshoz az enyhe tavaszi idő a legmegfelelőbb. Nyáron az erős napsütés és a nagy meleg miatt túl gyorsan felszárad a víz, a tisztítószer nem fejti ki maradéktalanul a hatását, és ezért csíkos marad az üvegfelület.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!