A megfelelő hűtőkészülék vásárlása előtt érdemes egy kis kutatást végezni. Szakértőnk segít a döntésben!
A mérések kezdete, azaz 1880 óta a tavalyi volt a legmelegebb nyár a Földön. Már nemcsak a tőlünk délebbre fekvő országokban élők, de mi is gyakran szenvedünk a kánikulától. Egy modern otthon éppen ezért elképzelhetetlen hűtés, azaz hűtőberendezés nélkül, ám a rosszul megválasztott klíma sok bosszúságot okozhat. Szakértőt kérdeztünk, mire kell ügyelni.
Gyors és egyszerű megoldás a splitklíma
Ha egy helyiséget – például a hálószobát – szeretnénk hűteni, a célnak tökéletesen megfelel a splitklíma. Ebben az esetben egy beltéri és egy kültéri egység kerül fel a falra, a két elemet összekötő csőben pedig hűtőgáz van. Mivel utóbbi kezelését szigorú környezetvédelmi szabályokhoz kötik, már a vásárláskor nyilvántartásba kerül a készülék, és a felszerelést követően a szakembernek is be kell jegyeztetnie a Nemzeti Klímavédelmi Hatóságnál. Fontos, hogy olyan szerelőt bízzunk meg a munkával, akinek jogosultsága van a klímagázokkal kapcsolatos tevékenység végzésére, azaz rendelkezik ún. F-Gáz vizsgával. Ennek az interneten könnyen utánanézhetünk.
Egy gyakorlott szakember azonnal látja, hogy az adott helyiségben milyen teljesítményű készülékre van szükség. Befolyásoló tényező lehet, hogy mekkora és milyen tájolású a szoba, milyen és mekkora ablakok vannak rajta, és megoldott-e az árnyékolás. Általánosságban elmondható, hogy elegendő a legkisebb, 2,5 kW teljesítményű légkondicionáló, de ha egy kicsit nagyobb, 3,5 kW-os klímát vásárolunk, akkor sem kell aggódnunk, hogy túlhűti a levegőt. A modern, korszerűbb készülékeken a kompresszor fordulatszámának automatikus változtatásával az inverteres klímaberendezés folyamatosan a szoba hőmérsékletéhez igazítja a hűtő-, illetve fűtőteljesítményt.
Amennyiben több helyiséget szeretnénk hűteni, vásárolhatunk multisplitklímát. Ennél a típusnál egy kültéri egységhez két, de akár négy beltéri egységet is kapcsolhatunk, az épület különböző pontjain.
Sokan tartanak attól, hogy a splitklíma felszerelésével hőhíd keletkezik, mivel meg kell fúrni a ház falát és a szigetelést. Ettől azonban nem kell félni, hiszen a profi szerelők olyan fúróval dolgoznak, amely alig nagyobb nyílást készít, mint maga a cső, és ezt is szigeteléssel vonják be. Ráadásul a teljes falfelülethez képest annyira kicsi a furat átmérője, hogy nem befolyásolja a szigetelőképességet.
Hűtés és fűtés hőszivattyúval
Sok ingatlantulajdonos az egész házat, azaz valamennyi helyiséget szeretné hűteni, számukra jó választás lehet a folyadékhűtő, illetve hőszivattyú. Utóbbi ugyan 5-10 százalékkal drágább, ám egyetlen készülék gondoskodik otthonunk hűtéséről és fűtéséről. Nagy előny, hogy nem kell bevezetni a gázt, nincs szükség kondenzációs gázkazánra és kéményre sem, ami szintén csökkenti a költségeket.
Központi hűtés kialakításakor a csöveket vihetik a mennyezetben, ám fontos, hogy szakember tervezze meg, hiszen ha túlhűtik a helyiséget, a falon, a mennyezeten kicsapódhat a pára, ez pedig nemcsak a falfelületet, de az ott élők egészségét is veszélyezteti. A felületfűtésnél egyszerűbb a fan-coil készülékek alkalmazása, mivel csepptálcával rendelkeznek, és a készülékben kicsapódó kondenzátumot a csatornarendszerbe kötik be. Ezzel ellentétben a fent említett felülethűtésnél nem engedhető meg a kondenzáció, így a hűtés során a szobában a relatív nedvességtartalom növekszik, azaz bár hűvösebb lesz, fülledtebbnek érezhetjük a levegőt.
Aktuális tennivaló: a klímatisztítás
A meglévő klímaberendezést még a nagy meleg beállta előtt érdemes kitisztíttatni, és ellenőrizze is a szakember, nehogy a legnagyobb kánikulában hibásodjon meg. A karbantartás mindig olcsóbb, mint a javítási költség. Arról nem is beszélve, hogy ha nyáron romlik el a készülék, gyakran napokig várhatunk, hogy a szerelőtől időpontot kapjunk. Alapszabály, hogy a splitklímák karbantartására minden évben sort kell keríteni, hiszen veszélyes legionella baktériumok gyűlhetnek fel benne, amelyek komoly légúti megbetegedést okozhatnak. Ha a klímaszerelő 10 perc alatt végez a tisztítással, éljünk a gyanúval, hogy nem végzett alapos munkát, ugyanis átlagosan egy órába telik, míg egy splitklímát – egy külső és egy belső egységet – felkészítenek a szezonra. Mivel a tapasztalat azt mutatja, hogy a nyár beköszönte előtt gyakori a többhetes várakozási idő, jövőre akár év elején is megejthetjük az aktuális ellenőrzést.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!