A tér adottságaihoz, a lakás stílusához, az anyagi lehetőségekhez és az egyéni szokásokhoz igazodunk a fürdő megtervezésénél, de ezenkívül még sok más szempontot ajánlott figyelembe venni.
Sorozatunk első részében az okos fürdőszoba felújítás legfontosabb alapjait vesszük sorra. Klassz tanácsok következnek a szantierek kiválasztásához:
Az adottságok feltérképezése
Mint minden helyiség berendezésénél, most is azzal kezdjük a munkát, hogy felmérjük, milyen lehetőségeket biztosít számunkra az adott tér. Egy épülő házban könnyű a feladatunk, hiszen teljes mértékben saját igényeink szerint alakíthatjuk ki a fürdőt, tőlünk függ a mérete, elhelyezkedése, a világítás, a fűtés és a szellőzés. Ám az esetek túlnyomó többségében „hozott anyagból” dolgozunk. Más szempontok játszanak döntő szerepet a berendezésnél, ha kevés a hely, ha a vizes helyiség a tetőtérben vagy panelházban található, illetve ha nagy a belmagasság, hogy csak a legfontosabb körülményeket említsünk. Az alapvető funkciókat a legkisebb fürdőben is muszáj elhelyezni: nélkülözhetetlen a zuhanyzó vagy a kád, a mosdó és – ha nincs e célra külön helyiség – a WC. Minden egyéb kellék már az extra igények kielégítésére szolgál. A hely és költségvetési keret függvényében választhatunk dupla mosdót, különleges kádat, süllyesztett csapokat, esőztető plafonzuhanyt, bidét, piszoárt, gőzkabint, szaunát – napjainkban a kínálat már óriási.
A szaniterek kiválasztása
Tusoló
Vásárlás előtt alaposan gondoljuk végig a lakásban élő emberek tisztálkodási szokásait. Sokan inkább tusolni szeretnek, számukra a zuhanykabin az ideális választás. Nagy fürdőben akár egy kétszemélyes kabin is elfér. Kialakíthatjuk épített tálcával, vályúlefolyóval, illetve nagy méretű, kész zuhanytálcával. A gyártók akrilból és zománcozott lemezből egyaránt készítenek különféle méretű darabokat, a szabványos 80 × 80 és 90 × 90 cm-es, négyzetes vagy negyedköríves tálcákon kívül nagyobb változat is kapható. A leghosszabb tálca 160 cm-es, de rendelhető egyedi méretben is, ezek jellemzően akrilból vagy öntött márványból készülnek. Elegáns „slim” zuhanytálcát akkor tudunk beépíteni, ha a födém elég vastag ahhoz, hogy elférjen benne a lefolyó bűzelzáró eleme. Így a tálca egy síkba kerülhet a burkolattal, illetve csupán 3-4 cm-t emelkedik ki. Ha ezt nem engedi meg a födém mérete, akkor dobogót építünk a tálca alá, vagy lábon álló, előlappal rendelhető darabot kell keresni. A kabin készülhet plexiből vagy üvegből, lehet görgős vagy nyíló ajtós. Szép megoldás, ha csak egy fix üveglap fogja a vízcseppeket valamelyik oldalon. Leegyszerűsíti a dolgunkat egy zárt, hátfallal készült, csapteleppel felszerelt kabin, ez esetben a fal burkolása sem feltétel, és nem vízálló faparkettára is kerülhet. A zárt kapszulák gőzkabinként is funkcionálhatnak.
Fürdőkád
Amennyiben nem nagy méretű a helyiség, választanunk kell a zuhanyzó és a kád között. Mivel a kádban lehet zuhanyozni is, sokan inkább e mellett döntenek, főleg, ha kisgyerekek vannak a családban. Kényelmesebb lesz a zuhanyozás, ha a kádtöltő csaptelepet középre helyezzük, a zuhanyfejet tartó rudat a kád lefolyó felőli végéhez, oldalra pedig beállítunk egy fix vagy nyitható paravánt. Aki szívesen tölt hosszabb időt a kádban relaxálva, az olyan típust keressen, amelynél a le- és túlfolyó középen található – így két ember is elfér benne. Kényelmesebb, ha a háttámlaként használt vége nem egyenes, hanem van egy kis íve, így nem fogja nyomni a gerincünket. Akrilkád esetén olyat vegyünk, amely jó minőségű, üvegszállal erősített, minimum 5 mm vastag anyagból készült; ez nem fog besárgulni, megrepedni, és karcolódni sem.
Kreatív megoldások
Minél nagyobb a fürdőszoba, annál szabadabban válogathatunk a különböző típusok között. Manapság divatos a kétszemélyes, illetve szabadon álló kád, utóbbi egyre népszerűbb, a szobaszerű fürdő térhódításával párhuzamosan. Akár lábakon, akár dézsaszerűen a földön áll, a különleges hangulat garantált. Gyakran körbeveszik növényekkel, fotelt tesznek mellé, és nemegyszer szőnyeg, viasszal kezelt parketta vagy fahatású vinilburkolat kerül a padlóra. A fal biztosan nem lesz vizes, tehát bátran tehetünk dizájntapétát a falra, viszont a mellette álló csaptelep lábánál összegyűlhet a víz, ezért okosabb vízálló padlóburkolatot választani. A szabadon álló kádban ülve öblíti le magát az ember, tehát ilyenkor szükség van egy kis zuhanyfülkére a tisztálkodáshoz.
Mosdó
Az alapvető berendezési tárgyak közé tartozik a mosdó. Helyszűke esetén elegendő egy kisebb méretű, 50 cm széles és 40-42 cm mély szaniter, ebben már kényelmesen megmoshatjuk a kezünket. Több cég kínálatában megtalálhatjuk a helytakarékos, sarokba helyezhető darabokat. Minél tágasabb a tér, annál elegánsabb modellek közül válogathatunk. A pultra, saját állványra vagy szekrényre ültetett nagy vályús mosdókat két csaplyukkal is rendelhetjük.
Tanácsok mosdóválasztáshoz
Két egyforma darab egymás mellett még elegánsabb hatást kelt, ennek a megoldásnak további előnye, hogy párhuzamosan készülődhet két ember a fürdőben, és az sem utolsó szempont, hogy az alattuk lévő tárolóban rengeteg holmi elfér. A mosdó alapanya lehet porcelán, kerámia, üveg, fém, beton, gránitőrlemény, természetes kő vagy akár fa is, egyéni ízlésünk és a lakás stílusa szerint óriási kínálatból választhatjuk ki az ideális darabot.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!