Fű Borbála keramikus különleges módszereket alkalmaz az alkotás során. Kezei alól egyedi étkészletek, vázák és egyéb használati eszközök kerülnek ki és nincs két egyforma darab.
Fű Borbála keramikus párhuzamosan készít önálló kollekciókat és dolgozik együtt séfekkel, egyedi megrendelőkkel. Legalább olyan fontos számára az autonóm alkotás, mint a közös projektek, amelyek eredményeképpen újszerű, többletértéket hordozó tárgyak születnek. Egy különleges hölggyel beszélgettünk, aki egyedi tárgyaival népszerűsíti a kerámiát.
Pillanatnyilag mivel foglalkozol? Mesélj a legújabb tárgyaidról!
Jelenleg egy színezett porcelánváza-kollekció fejlesztése köt le, amelyhez szeretném felhasználni a műhelyben összegyűlt porcelánhulladékot. A kerámia alapanyaga akárhányszor újrahasználható, egészen addig, amíg nincs kiégetve, ezért igyekszem a leeső részeket visszadolgozni. Közben játszom a színekkel, a matt és fényes felületekkel. A legkisebb darab már el is készült, és nagyon pozitív visszajelzéseket kaptam. Emellett tökéletesítek egy korábbi projektet, a folyami kavics ihlette tányérkollekciómat. Mivel különböző színű és struktúrájú agyagokat rétegezek, színes csíkok alakulnak ki a felületen. Sok időt töltöttem az árnyalatok összeválogatásával, a harmónia megteremtésével, és ügyelnem kellett arra is, hogy a különböző típusú agyagok másként viselkednek a folyamat egyes fázisaiban. Meg kellett találnom azokat a változatokat, illetve azt a hőfokot, amelyek lehetővé teszik az elképzeléseim megvalósítását.
Saját kerámiastúdiót működtetsz egy másik tervezővel. Hogyan képzeljük el a közös munkát?
A párommal, Zubor Lóránddal hoztuk létre a Ceramate Studiót, de mivel egészen más a stílusunk, gyakran vágunk bele önálló projektekbe. Az éttermi felkéréseket azonban általában ketten vállaljuk. Utóbbi egyébként rendkívül inspiráló feladat, főként akkor, ha a séf maga is beszáll a tervezésbe. Érdekes tapasztalatokkal gazdagodunk egy-egy ilyen felkérésnek köszönhetően. Sokat tanulunk abból, ahogyan ők tekintenek a kerámiára, az ételekre és a kettő kapcsolatára. A gyártás egy közösségi kerámiaműhelyben zajlik, ahol rajtunk kívül további három alkotó dolgozik. Bár ők mással foglalkoznak, számomra kifejezetten izgalmas ez a nyüzsgő közeg.
Elsősorban otthoni használatra szánt tárgyakat készítesz. Miért választottad ezt az irányt?
Szeretem szép tárgyakkal körülvenni magam, főleg, ha hasznosak is. Meggyőződésem, hogy egészen más érzés egy kézműves kerámiatányérról vagy –csészéből enni, inni. Ráadásul az agyag nagyon sokféle termék előállítására alkalmas, mi pedig egyfajta missziónak tekintjük, hogy széles körben népszerűsítsük kerámiát.
Milyen technikával és alapanyagokkal dolgozol?
Én örömöt lelek a változatosságban, egyaránt alkalmazom az öntést, amihez a gipszformákat is én készítem, valamint a préselést, a korongozást és az építést. Amikor valamivel elakadok, előveszek egy másik projektet, így sosem unom meg a munkát.
Mesélj kicsit az általad alkalmazott speciális mázról és felületkezelésről!
Maga a készítés folyamata a különleges, hiszen olyan eljárásokat használok, illetve oly módon, hogy soha nem lesz teljesen egyforma két tárgy. A készletek esetében mindig hangsúlyozzuk is, hogy csak az válasszon tőlünk kerámiát, akit nem zavar, ha minden elem egy kicsit más. A színezett porcelánoknál például a színt és a színek mennyiségét ugyan én határozom meg, de hogy a formán belül hogyan folyik el a máz, az a véletlenen múlik. A kavics ihlette kollekció is éppen attól rendhagyó, hogy a sokféle színes agyag mindig másként, más arányban jelenik meg.
Hol találkozhatnak Fű Borbála alkotásaival azok, akik vásárolni szeretnének?
Természetesen jelen vagyunk az ismert közösségimédia-felületeken, emellett havonta egy-két alkalommal kézművesvásárokon is részt veszünk. Szerintem az a legjobb, ha az érdeklődők személyesen nézik meg a munkáinkat, hiszen minden darab egyedi. Szívesen látunk bárkit a műhelyünkben!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!