Fenyőfa karácsonyra? Bizony, ez egyelőre nem megy ki a divatból. Ha szeretnénk, hogy még vízkeresztkor is üde zöld legyen a karácsonyfa, a kiválasztásakor és a tárolás során ne feledkezzünk meg néhány fontos szabályról.
Bár nagy divatja van a műanyag fenyőknek, sokan még mindig a hagyományos vágott fára szavaznak karácsonykor. Egyrészt óriási vita kerekedett abból, hogy a műanyag fákkal ugyan megmentünk élő fákat a kivágástól, de ugyanakkor hosszútávon többet árthatunk velük a természetnek. Nem tisztünk igazságot tenni ebben a kérdésben, viszont valószínűleg sokaknak jön jól néhány tanács azzal kapcsolatban, hogy miként lehet frissen tartani a vágott fenyőt.
Fenyőfa sokféle lehet az árusnál: melyiket vigyük haza?
Az lenne a legfontosabb, hogy a fenyőt minél később vágják ki, éppen ezért érdemes magyar termelőtől vásárolni. A külföldről érkező fákat már október végén, november elején előkészítik a szállításra, hogy kellő időben eljussanak a távolabbi piacokra, árusítóhelyekre. Ezzel szemben a magyar termelők csak november végén, december elején kezdik a vágást.
A Nordmann-fenyő nagy előnye, hogy nem hullajtja a tűlevelét, hanem utóbbi rászárad az ágakra, viszont meglehetősen drága és kevésbé illatos. A lucfenyő a legolcsóbb, erőteljes illata garantáltan megidézi a gyerekkori ünnepek hangulatát, ám hamar kopaszodik. Az ezüstfenyő árban a Nordmann- és a lucfenyő között van, kellemes az illata, és bírja a meleget is.
Vizsgáljuk meg gondosan!
A Nordmann-fenyő esetében előfordulhat, hogy a törzse nem egyenes, ami komoly problémát okozhat a fa befaragásánál. Vegyük szemügyre alaposan a nekünk tetsző példányt, és ne csak a fa formájára koncentráljunk, hanem a törzsét is nézzük meg. A lucfenyőnél nem feltétlenül jelent rosszat, ha nem méregzöld, hanem kicsit sárgásabb a levele – ez döntően attól függ, hogy mennyire agyagos a talaj, amelyen termett. Amennyiben viszont az alsó ágakon látunk szárazabb részeket, inkább keressünk másikat.
A klímaváltozás negatív hatását különösen az ezüstfenyők érzik, például a két méternél magasabb példányok belső ágai nemegyszer befüllednek – ezek biztosan nem maradhatnak vízkeresztig a lakásban.
Jó helyen, kint és bent
Bár a legtöbb család napokkal, hetekkel korábban beszerzi az ünnep jelképét, arra ügyeljünk, hogy minél később kerüljön be a meleg szobába. A legjobb, ha fedett helyen, a kinti hőmérsékleten tároljuk egészen a szentestéig. Amennyiben megoldható, vegyük ki a szállítás megkönnyítése érdekében ráhúzott hálóból, ugyanis kibontva kisebb valószínűséggel árt neki a fagy.
A fa a kivágását követően már nem vesz fel nedvességet, azaz teljesen felesleges vízbe állítani, a szakemberek nem ajánlják a vízzel tölthető karácsonyfatalpak használatát sem. Az ünnep napján a fenyőt úgy helyezzük el a szobában, hogy minél távolabb legyen a fűtőtesttől, ne érje közvetlenül hő, és ne feledkezzünk meg a rendszeres szellőztetésről sem.
Szakértőnk ifj. Herczeg Imre, a Magyar Fenyőtermelők Országos Egyesülete alapítója.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!