Régóta ismert tény, hogy az ember bioritmusának felborulása számos probléma forrásává válhat. Daganatos betegségek, cukorbetegség, magas vérnyomás, emésztőrendszeri zavarok és depresszív tünetek oka is lehet. Az viszont, hogy a fény milyen szerepet játszik mindebben, nem ennyire köztudomású.
Moldován Péter, világítástechnikai szakmérnököt kértük, segítsen nekünk eligazodni a fények tengerében…
– Péter, kíváncsiak lennénk a fény negatív és pozitív hatásaira is. Mire ügyeljünk? Milyen fényforrásokat kerüljünk, és melyeket részesítsünk előnyben?
– Valóban káros hatással van bioritmusunkra a körülöttünk világító mesterséges fényforrások egy része. Nemrég vált csak ismertté például, hogy szemünk érzékeny a kék fény bizonyos hullámhosszaira, és az idegsejtek nem a látóközpontba küldik a jeleiket, hanem egyenesen agyunknak a bioritmusunkért felelős részébe, és gyakorlatilag alvászavart okozhatnak. Tehát ha közvetlenül lefekvés előtt kékes árnyalatú megvilágítást alkalmazunk, vagy ha tévézünk, esetleg telefonon böngésszük a leveleinket vagy tableten olvasunk könyvet, illetve éjszakára égve hagyunk kisebb lámpát, mindez oda vezethet, hogy másnap kialvatlanul ébredünk, annak ellenére, hogy elegendő mennyiségű időt töltöttünk alvással. Ugyanakkor a jó alváshoz fel kell készíteni a szervezetet. Lefekvés előtti órákban mindenképpen halványabb, derengő fényt alkalmazzunk, éjszakára legyen teljesen sötét a hálószobában, és akkor az a bioritmusunkra is jó hatással lesz.
– Sokak számára ijesztően hangzanak a világítás negatív hatásai a szervezetre. A 21. században élünk, és ennek értelmében az otthonainkat is szeretnénk modern, minden igényt kielégítő megvilágítással ellátni. Mit javasolsz? Én személy szerint rajongok a kék LED fényért is, az égbolt és a tenger színére emlékeztet!
– Természetesen nincs káros hatása a kék színű megvilágításnak abban az esetben, ha azt nem közvetlenül lefekvés előtt alkalmazzuk. A nappaliban vagy a folyosón éjszakára égve hagyott gyenge kék LED fénye nem valószínű, hogy befolyásolni fogja bioritmusunkat. Az egészség megőrzése szempontjából a legtöbb esetben optimális választás a természetes vagy semleges fehér LED fény a 4500K körüli színhőmérsékletével, főleg azokban a helyiségekben, ahol aktívak vagyunk, pl. nappali, fürdő, konyha vagy dolgozószoba.
– A látáskomfort szempontjából az is fontos, hogy megfelelő legyen a kontraszt, a szemünkkel érzékelt fénysűrűség különbség a lámpáról, a tárgyról és a háttérről a látási feladatnak megfelelően érkezzen, teremtsen kellő árnyékot, valamint ne kápráztasson. A káprázást a közvetlenül látszó fényforrások, vagy pl. a rosszul elhelyezett spotlámpák nagy fénysűrűsége okozza, ezért nem ajánlott a látszó fényforrást tartalmazó lámpatestek alkalmazása bizonyos helyeken, például nappaliban vagy hálószobában. A fürdőszobában már más a helyzet, ott az arcunkra irányított erős tükörvilágítás segít a szépítkezésben. A konyhában is sokat segít, ha a munkalapra irányul olyan erős fény, aminek a forrása takarásban van. Akkor érezzük magunkat komfortosan, ha a fény megfelelő az adott feladathoz, ezt akár szabályozható fényű fényforrásokkal mi magunk is beállíthatjuk, ma már akár okoseszközzel is.
– Köszönjük szépen a tanácsokat! Most vált világossá számomra, miért is nem kedvelem a nappalimban felszerelt spotlámpákat… mert kápráztatnak. Le is cserélem sürgősen! Véleményed szerint mi a legideálisabb megoldás az új lámpatestek beszerzéséhez? Hogyan fogjak hozzá? Hol érdemes körülnézni?
– A legideálisabb megoldás az, ha ki sem mozdulunk otthonról, hanem online megrendeljük a kiválasztott termékeket. Ezt a ledison.hu oldalán meg is lehet tenni, természetesen maximális szakmai segítséget kapva a chat szobában, ugyanúgy, mintha személyesen látogatnánk el a szaküzletbe. A fényforrások minősége szempontjából is ajánlom a LEDison Világítástechnikát, mert a legjobb gyártók termékeit forgalmazza, és természetesen készen áll az egészség- és környezettudatos vásárlók széles körű kiszolgálására.