A fahamut érdemes összegyűjteni, és vödörben vagy műanyag zsákban tárolni, hiszen nem csak síkosságmentesítésre használható.
A fa elégetésekor keletkező hamu számos értékes ásványi sót tartalmaz. Erősen lúgos kémhatású, pH-értéke 10-13 közé esik. A lúg tisztító hatása a káliumtartalomtól függ, ezért az egyes fafajták hamujából eltérő erősségű lúg keletkezik. A gyümölcsfáknál erősebb lúg nyerhető a bükkfa hamujából, de egyes leírások szerint a legjobb minőséget az akácfa adja. Fontos, hogy ne kerüljön bele vegyi anyaggal kezelt fából vagy szénből, műanyagból származó égéstermék, és ne érje nedvesség, amitől összeáll. Magas a kalciumtartalma, ezenkívül a növények számára hasznos káliumot, foszfort, magnéziumot és mikroelemeket tartalmaz, ezek az öntözővízzel kioldódnak. Mégis hogyan hasznosíthatjuk a fahamut, ami a kályhában keletkezik télen?
Mire használhatjuk fahamut a kertben?
A kertben természetes trágyaként lehet kiszórni lombhullató fák, bokrok, rózsák, egynyári virágok és hagymások, továbbá paradicsom és gyökérzöldségek talajára majd tavasszal. A palánták ültetőgödrébe is tehetünk belőle egy evőkanálnyit. Óvatosan bánjunk vele, mert a frissen kihajtott leveleket megégetheti. A borsó, a bab, valamint a savanyú talajt kedvelő növények (pl. azálea, hortenzia, kamélia, magnólia, rododendron, fenyők, tuják) estében ne alkalmazzuk. Nitrogéntartalmú műtrágyával együtt ne használjuk! Savanyú talaj javításához 3-4 héttel a vetés előtt egyenletesen szórjunk ki, majd dolgozzunk be négyzetméterenként 10 dkg-ot. A fahamu hatásosan visszaszorítja a mohásodást, és segít távol tartani a meztelencsigákat, a hernyókat, a levél- és pajzstetveket.
És a háztartásban?
1. A fahamuval a bútorról a vízfoltot is eltávolíthatjuk. A foltra szórjunk fahamut, csepegtessünk rá olajat, és a keveréket ruhával dörzsöljük a fába. Végül bútorfényezővel vagy dióolajjal kenjük át.
2. Kiváló tisztítószer. Ha fahamuval tisztítjuk a porcelán tárgyakat, zománcozott edényeket, evőeszközöket, üvegpoharakat, csillogóan tiszták lesznek. A hamuval nedvesen átdörzsölt tárgyakat mindig bő vízben öblítsük, és utána töröljük szárazra.
3. A faházak, kerítések elszürkülésének meggátolására meleg lúggal mossuk, keféljük át a felületet. Szépen visszanyerik eredeti színüket, esetleg antik színárnyalatot kapnak. Ehhez a hamut és a vizet 1:3 arányban egy órán át főzzük, szűrjük át, és már használhatjuk is.
4. Nagyszerű szagtalanító, csak szórjuk be vele az adott helyet (pl. macskaalom).
5. Taszítja a ruhamolyt. Szórjunk egy kevés hamut a tárolandó textíliák közé, használat előtt csak ki kell rázni.
6. Edénysúrolószer. Régen homokkal együtt ezzel súroltak, aztán kiöntötték a fűbe. Kültéren, bográcsoknál és grillezőknél kiváló ez a módszer, de beltérben a lefolyócsöveknél óvatosan használjuk.
7. Mosólúgot készíthetünk belőle. 1 rész fahamut 4 rész vízzel forrázzunk le, majd egy éjszakán át hagyjuk ülepedni. Az adagolás a mosandó ruha mennyiségétől és a hamulúg töménységétől függ. A lúgoldat töménységének, fajsúlyának megállapítására tojást használhatunk. 15 %-os lúgban úszó tojásnak a fele emelkedik ki a folyadékból, 8 %-osból az 1/4 része, 4 %-osban pedig a tojás lebeg. A nagyon elszennyeződött ruhákat előzőleg be lehet áztatni hamulúgos vízbe, a nem nagyon piszkos ruháknak elég az 5 kg-os mosógépi mosáshoz körülbelül 4-5 dl lúg, esetleg kombinálhatjuk környezetbarát mosószerekkel.
8. Ezüstholmik és kályhaajtó üvegének tisztítására is kiváló.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!