Fodor Barbi különleges módon ír történelmet a világvárosban. Rászorulóknak segít abban, hogy elhanyagolt lakásukból újra élhető otthont varázsol. Mindezért csak annyit kér, hogy történetüket megoszthassa a nagyvilággal.
Különleges missziót vállalt magára egy évek óta New Yorkban élő magyar nő, Fodor Barbi. Extrém takarítást vállal olyan emberek otthonában, akik mentális vagy más okok miatt olyannnyira képtelenek maguk körül rendet tartani, hogy hosszú ideje valójában mocsokban élnek. Szeméthegyek, járhatatlan padló, csótányoktól és egerektől hemzsegő takarítatlan fürdőszoba… Ilyen és ehhez hasonló állapotokat számol fel a fiatal magyar nő. Mindezért pedig nem kér pénzt ügyfeleitől, csak azt, hogy megmutathassa a történetüket a nagyvilágnak. S hogy mi is az az extrém takarítás? Mutatjuk!
Extrém takarítás: esély az új életre
Reggel hét van New Yorkban, amikor Fodor Barbival beszélgetni kezdünk. Persze ez neki nincs túl korán, két gyereke is fent van már, ő pedig amúgy is mindig nagyon elfoglalt, korán kelő típus. A harmincnégy éves nő már tíz éve él az óceán túlpartján, és nem éppen mindennapi tevékenységgel foglalkozik. Rászorulóknak segít abban, hogy elhanyagolt, extrém módon mocskos, szeméttel teli lakásukból újra élhető, tiszta otthont varázsoljon.
Megérintették a szívbemarkoló történetek
Barbi annak idején a párjával érkezett Amerikába, az volt a céljuk, hogy dolgozzanak, és félretegyenek maguknak annyi pénzt, amiből itthon hitelmentesen kezdhetik a közös jövőjüket. „A kevés nyelvtudásommal amit tudtam, elvállaltam: Brooklynban takarítottam ortodox zsidó családoknál, nagyon kevés pénzért. Maga a munka nem volt rossz, de nem lehetett belőle rendesen megélni. Aztán egy idő után már Manhattanben vállaltam takarítást, akár dupla pénzért. De elégedetlen voltam, kerestem a kitörési lehetőséget” – meséli Barbi. Új állást keresett, egy kávézóban kezdett dolgozni, majd gyerekekre vigyázott. Közben pedig szakított párjával, majd megismerkedett egy magyar fiatalemberrel, akivel megtalálta a boldogságot, két gyerekük is született.
„Bár ott erre nincs támogatási rendszer, én otthon maradtam a kicsikkel, és abban az időben a párom tartotta el a családunkat. Estére persze mindketten elfáradtunk, legföljebb arra volt erőnk, hogy filmet nézzünk. Valahogy rátaláltunk az extrém takarításról szóló videókra a neten, elhűlve néztük, hogy atyaég, mik vannak… Viszont annyira inspiráló volt ezekben a szívbemarkoló sztorikban a kiindulási pont és a végreredmény közti különbség, hogy esküszöm, kedvet kaptam hozzá. Úgy éreztem, ha ilyen eredményt lehet felmutatni, én is szívesen nekiállok a takarítani.”
„Nem tudtam, mennyit bírok majd el…”
Itthon is sikerrel ment a Gyűjtögetők című amerikai reality sorozat, amely olyanokról szól, akik a tárgyakat kényszeresen gyűjtik, teljesen élhetetlenné téve környezetüket. Az epizódokban lelki és fizikai segítséget is kapnak a selejtezéshez, takarításhoz. Viszont nem kell ahhoz ebben a pszichiátriai betegségben szenvedni, hogy valaki teljesen elhanyagolja a lakókörnyezetét.
„Amikor a videókat néztem, azt éreztem, hogy néha jólesik egy kis motiváció, és ezek kiválóak arra, hogy olyan érzelmi szinten legyen az ember, hogy takarítani kezdjen. Egyre jobban megtetszett az extrém takarítás, és a kettőt összekötve kitaláltam, hogy én is végezhetnék ilyen munkát, és akár bevételt is szerezhetnék belőle a közösségi médiában. Arra gondoltam, hogy ha rászorulóknál takarítok ki, erről videót készítek, és felteszem, az mindenkinek jó. Nekik segítek az élhetetlen körülményekből újra otthont varázsolni, és azoknak is jó lesz, akik a videót nézik. Aztán rájöttem, hogy nekem is nagy boldogság, hogy képes voltam egy olyan lakást rendberakni amire mindenki azt mondta, hogy sosem lesz már belőle újra otthon” – emlékszik vissza a kezdetekre Barbi.
De vajon hogyan érdemes elkezdeni egy ilyen tevékenységet? A fiatal nő a környékbeli adományozós csoportokba tette fel a felajánlását, és rengetegen jelentkeztek is. „A párom akkor még dolgozott, ezért csak heti egy-két napot tudtam erre szánni. A jelentkezőktől képeket is kértem, és az alapján próbáltam eldönteni, vállalható-e a feladat. Az elején még tapasztalatlan voltam, nem tudtam, hogy az extrém takarításban mire vagyok képes és mire nem, és ez nem is csak a fizikai részére vonatkozott. Meg kellett tanulnom, mit fogok elbírni…”
Munka közben lelki segítséget is nyújt
Barbi állítja, hogy akinek nincs komoly lelki vagy fizikai problémából fakadó elakadás az életében, az biztosan nem él olyan környezetben, amilyenekben ő takarít. Dolgozott már depresszióban szenvedőnek, gyásszal birkózónak, demens ügyfélnek, de olyannak is, akinek komoly műtétje vagy súlyos betegsége volt. „Az elején belefutottam abba is, hogy gyűjtögetőknél próbáljak kitakarítani, de ilyet már nem vállalok. Egy ilyen ember betegesen ragaszkodik a minden tárgyhoz, nem engedi, hogy rendszerezzem, kidobjam a holmiját. Rájöttem, hogy nekik sem akarok csalódást okozni azzal, hogy reményt adok, odamegyek, elkezdem a munkát, és utána látom, hogy nem fog sikerülni. Az a nekem való lakás, amiről látom a fotókon, hogy nagyon koszos, rengeteg a szemét, de a lakója akarja a változást” – magyarázza.
És elég megnézni a Clean with Barbie YouTube csatornát, hogy lássuk, nem túloz a leírással és az extrém takarítással sem. A kérdésre, hogy mi volt a legextrémebb helyzet, amivel szembesült, csak gyomorforgató válaszokat tud adni, viszont választani nem tud az esetek közül. Döglött és élő egerek, csótányok, évek óta lomokkal teli szobák, hűtőben rothadó ételek… Az élhetetlen körülmények között pedig szinte lehetetlen megküzdeni a sokszor pokoli élethelyzetekkel segítség nélkül. „A tulajdonos mindig ott van velem, hiszen eleve nem tudhatom, mit dobhatok ki, mit hova tegyek. Ez egyfelől jó, másfelől nehéz. Viszont a videókban megosztják a történetüket, és ezzel is segítenek másoknak abban, hogy észrevegyék és felfogják, ha esetleg rossz helyzetben kerültek. Nekem arra kell figyelnem, hogy ugyan beszélgetek velük, de azt nem szabad hagynom, hogy lehúzzanak. Azt szoktam mondani nekik, hogy most kezdődik el életüknek az a szakasza, amikor a helyes útra léphetnek, és ne kesergéssel töltsük az első pillanatokat.”
Átérzi, mert ő is volt mélyen
A szociális segítők nagyjából tudják, hogy az ilyen alapos takarítás eredménye nem látszik meg sokáig. Barbi sem kapja sorra a tisztán, rendezetten tartott otthonokról a képeket. „Sokan nem értik, hogyan tudom úgy végezni a munkám, hogy húsz emberből csupán kettő tudja megtartani az eredményt. A többi tizennyolc élete sajnos ugyanúgy folyik tovább. Ezzel a ténynel nem tudok mit kezdeni… Én az esélyt megadom nekik, elindítom őket az úton, de ha még nem voltak készen rá, akkor nem fognak végigmenni rajta, és ezt el kell fogadnom” – mondja Barbie sajnálkozva.
Barbi talán azért érti meg ennyire jól ezeket szerencsétlen embereket, mert ő maga is volt nagyon mélyen. Mivel sosem volt jó tanuló, már fiatalon gyárban dolgozott. Úgy érezte, ebből a soresból soha nem lesz kitörési lehetőség. Éppen elmúlt húsz, amikor a rossz kapcsolata miatt depressziós lett, és egyszer bevette az összes gyógyszerét. Szerencsére túlélte a próbálkozást, és a lehetőségek hazájában ő is megtalálta a lehetőségeit.
– Ma már a közösségimédia-bevételeimből élünk, így tényleg megtehetem, hogy nem kérek pénzt a munkámért, mert amúgy egy ilyen extrém takarítás nagyjából 5 ezer dollárnál kezdődne… – mondja Barbi, aki szerint a pénz végülis nem igazán értékmérő ebben az esetben. Ssokkal nagyobb dolog az a sok segítség, amit rengeteg ember kapott tőle, akik koszfészek helyett tiszta lakásban élhetik tovább az életüket.
Nézd meg az alábbi videót, hogy micsoda fantasztikus változást ért el Barbi!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!
Forrás: Fanny magazin