A légkondicionáló vásárlása átgondolt feladat és a megvásárolni kívánt modell kiválasztása nehéz lehet. A legtöbb ember nem tudja pontosan milyen paramétereket szükséges nézni egy új klíma vásárlása esetén.
A zűrzavar kiküszöbölése érdekében a BudaKlíma szakértő csapata segítségére lesz, hogy leszámolja a légkondicionálókkal kapcsolatos leggyakoribb mítoszokat, amelyek félrevezethetik a vásárlókat.
1. mítosz: A nagyobb mindig jobb
Egy nagyobb, erősebb egység jobban hűti a helyiséget, igaz? A BudaKlíma klímaszerelő szakértője szerint ennek az ellenkezője is igaz lehet. Azt mondja, hogy egy olyan egység, amely túl erős a helyiség méretéhez, nem lesz jó választás.
„Amikor az egység túl nagy a helyiséghez képest, gyorsan hűti le az adott szobát – anélkül, hogy közben megfelelően páramentesítené a levegőt” – mondja a klímaszakértő. „Ez azt jelenti, hogy több energiát kell felhasználnia, és a levegő minősége is kevésbé lesz megfelelő a páratartalom miatt.”
„Nem csak a szoba mérete számít” – mondja a klímaszakértő. „Az olyan dolgok, mint a szigetelés, a helyszín és a tájolás nagy különbséget jelenthetnek a légkondicionálási követelményekben.” Éppen emiatt érdemes inkább szakértő klímaszerelőre bíznunk a klíma kiválasztását, vagy legalább kikérnünk véleményét pontosan milyen modelleket ajánl.
2. mítosz: A légkondicionálók csak hűtésre jók
Ha ön szerint a légkondicionálók csak nyáron használható készülékek, gondolja át újra! „Van egy olyan elképzelés, hogy a légkondicionálók üzemeltetése olyan drága, hogy jobb, ha télen kikapcsolja. Ez egy hatalmas tévhit – lényegesen olcsóbb hatékonyan fűteni egy helyiséget fordított ciklusú légkondicionálóval, mint hagyományos gázkazánnal.”
3. mítosz: A klímaberendezések üzemeltetése nagyjából ugyanannyiba kerülnek
Nem titok, hogy a légkondicionáló vásárlása és beszereltetése költséges lehet. Összehasonlításunk azonban azt mutatja, hogy két azonos méretű légkondicionáló üzemeltetési költségei évente több 40 000 Forinttal is különbözhetnek egymástól. Érdemes megnézni a klíma egység energiabesorolását, vagy az üzemeltetési költségeket, amelyeket az átlagos használat alapján számítunk ki. Ezek adják a legjobb képet arról, hogy mely modellek a legköltséghatékonyabbak.
4. mítosz: Nincs értelme kicserélni a régi klímát, amíg el nem romlik
Csábító lehet továbbra is használni a régi légkondícionálót. A BudaKlíma szakértője azonban azt javasolja, hogy cserélje ki klímáját, ha több mint 10 éves – még akkor is, ha még mindig jól működik.
„A légkondicionálók energiahatékonysága sokat javult az elmúlt évtizedben, így a régebbi modellek üzemeltetése sokkal többe kerül” – mondja.
„Lehet, hogy nem szeretne extra pénzt kiadni egy új egységért, de ha sokat használja, egy újabb modellel évente több tízezer Forint üzemeltetési költséget takaríthat meg.”
5. mítosz: Az új modellek mindig jobban teljesítenek? – A Budaklíma így látja
Szakértői vizsgálataink következetesen megcáfolják azt a mondást, hogy „azt kapod, amiért fizetsz”, és ez alól a légkondicionálók sem kivételek. Rengeteg megfizethető és régebbi klímaberendezést találni, amelyek hasonlóan vagy jobban teljesítenek, mint újabb, drága társaik.
A BudaKlíma szakértőjének van néhány tanácsa: „Ahelyett, hogy az idei szezon legújabb modelljét vásárolná meg, próbálja meg inkább a tavalyi modelleket megtalálni. Általában nincs nagy különbség ugyanazon gyártó modelljei között, de a régi készleteket gyakran jelentősen leárazzák.”
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!