Breuer Marcell világhírű építész, a 20. századi modern építészet meghatározó alakja. A tiszteletére nyílt emlékkiállítás január közepéig látogatható Pécsen, az m21 Galériában.
Breuer Marcell nevét elég beütni az Instagram keresőjébe, máris kiderül, hogy személye többszáezer poszthoz köthető.
Lakások, nappalik, középületek, színházak, múzeumok, székek, asztalok villanak fel nevével, és ha bekukkantunk a képfolyamba, máris egy nagyívű pályaív bontakozik ki a szemünk előtt. Bár Breuer Marcell már több mint 40 éve elhunyt – zseniális építészeti és formatervezési ötletei örökre a legnagyobb alkotók közé emelték. Amitl étrehozott, igazi érték; a mai napig kapkodnak az általa készített darabok után. Mondjuk, ha a New York-i antikvitások egyikében eladóvá válik egy Breuer Marcell szék, azonnal rárepülnek a gyűjtők és elképesztő összegeket adnak érte, zsebből…
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Nincs a világnak olyan zuga, ahol ne fedeznénk fel a világhírű magyar tervező tevékenységének nyomait. Éppen a szakmájában elért sikerei miatt sokszor amerikai, vagy olykor német származásúnak hiszik. Pedig az építész-zseni 1902. május 21-én Magyarországon, Pécsen született, innen indult alig húsz évesen a világhír felé. Most egy kiállítás keretében emlékeznek meg munkásságáról, de mindenek előtt, lássuk, ki is volt Breuer Marcell!
A pillanat, amikor megcsúszott itthon a karrier…
A pécsi Főreál Gimnáziumban érettségizett, majd húszévesen a bécsi Képzőművészeti Akadémián, néhány hónappal később pedig Németországban, a Bauhaus iparművészeti iskolában folytatta tanulmányait. Miután sikeresen levizsgázott, ő maga is tanított az intézményben. Ehhez a korszakhoz fűződik az első csőbútorok megalkotása, amellyel nevet szerzett magának Európában.
A Bauhaust elhagyva azzal a szándékkal tért vissza Magyarországra, hogy építészirodát nyit Budapesten. A Magyar Építész Kamara azonban nem ismerte el a Bauhausban szerzett oklevelét. Ezt követően európai és észak-afrikai tanulmányutakon vett részt, majd kisebb londoni kitérő után, 1937-ben Walter Gropius meghívására az Egyesült Államok Harvard Egyetemére ment tanítani.
Az 1950-es évektől kezdve számos megbízást kapott az Egyesült Államokban és Európában. 1968-ban a Time magazin a modern építészetet meghatározó 13 alkotó egyikeként emlegette.
Breuer Marcell külföldön lett világhírű
A művész haláláig kötődött szülővárosához, ám a dokumentumokon, magánleveleken és fényképeken kívül nem sok emlék maradt tőle Magyarországon. A kiállítás tehát ezekből az emléktöredékekből világítja meg Breuer Marcell, a világhírű pécsi építész munkásságát. A bútorok és a művek stílusjegyeire összpontosítva a bútortervezőt és a brutalista építészt, a kozmopolita világpolgárt ismerhetjük meg.
A korabeli fényképek, dokumentumok és Breuer korai képzőművészeti alkotásai mellett a kiállításon látható Breuer számos székterve eredeti kivitelben és mai utángyártott változatban egyaránt. Breuer bútorai mellett néhány kortársának (Le Corbusier, Walter Gropius, Eileen Grey) bútorai is láthatók, valamint mai sztártervezők munkáiban szembesülhetünk a hajlított cső- és fémváz továbbélésében. A kiállítás kulcsdarabja Breuer gránit asztala, amelyet néhány évvel ezelőtt a Magyar Nemzeti Bank vásárolt meg.
Főbb épületeivel maketteken, tervrajzokon és videofelvételeken keresztül ismerkedhetünk meg. A kiállításon megtekinthető Kardos István Breuer Marcellel készült egyetlen magyar nyelvű beszélgetése és Seres Tamás 2020-ban készült filmje is.
A kiállítás a Zsolnay Kulturális Negyed m21 Galériájában 2024.január 14-ig tekinthető meg.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!