Nagyon egyszerű feladatnak tűnhet a lakás világításának megtervezése, de azért jobb, ha tudod, hogy ilyenkor nem csak a konnektorok, kapcsolók és lámpák elhelyezéséről vann szó…
Egy lakás akkor válik igazán otthonná, ha az alapvető igényeink kielégítése mellett barátságos hangulatot áraszt. Ennek egyik fontos feltétele, hogy megfelelően tervezzük a tér világítását, hiszen a fények nem csak funkcionális szerepet töltenek be otthonunkban. Szobáról szobára haladva bemutatjuk, mit kell figyelembe venni!
Fények tervezése: az első lépések
Az optimális világítás megtervezését nem szabad teljesen a villányszerelőre bízni. Nem elég, ha rábökünk két sarokra, hogy oda kerüljön konnektor, a mennyezet közpére pedig egy kiállás a lámpának. Ennél sokkal több tervezést igényel, ugyanis a következő években a fények fogják meghatározni, nem csak a lakásunk hangulatát, hanem azt is, hogy hogyan tudjuk rendezni a bútorainkat. Első lépésként, kell egy alaprajz a lakásról, melyre méretarányosan lerajzoljuk a főbb bútorokat, ajtók és ablakok nyílásirányát. Ugyanerre a rajzra kerülhet a világítási terv is: hány dugaljra van szükség, a falon hol helyezkedjenek el, melyik helyiségbe milyen és mennyi fényforrásra van szükség, hol legyenek a villanykapcsolók.
Konyha
A konyha megfelelő világítása nagyon fontos, elvégre itt munkát végzünk. Az ételek előkészítéséhez, főzéshez olyan világítást kell megteremteni, hogy este is tökéletesen lássunk mindent. Fő fényforrásként mennyezeti lámpára minden esetben szükség van, ha van álmennyezet spot lámpákkal is tervezhetünk. A fő világítás mellett a munkapulthoz is tervezzünk fényforrásokat: bútorvilágítók, LED pult- vagy szekrényvilágítás.
Fürdőszoba
View this post on Instagram
A fürdőszoba a lakás egyik legpárásabb helyisége, emiatt nagyon fontos az IP védelem. Akármilyen fények mellett döntünk, csak IP védelemmel ellátott lámpákat válasszunk, minimum IP24 vagy IP44 legyen a besorolásuk. A fürdőszoba dizájnunkhoz igazítva itt is szükség van egy fő fényforrásra. Általában egy mennyezeti lámpatestet szokás tervezni, mellékforrásnak pedig tükrök körüli világítást. Nem csak dizájnelemként funkcionál, hanem a mindennapi életben is nagyon fontos szerepe van egyaránt nők és férfiak számára is.
Nappali
View this post on Instagram
Nyugodtan szabadjára engedhetjük fantáziánkat és választhatunk a praktikus lámpák helyett impozáns, szép darabokat a nappaliba. Ideális esetben a nappali órákban gyönyörű természetes fény árad be a nappaliba az ablakokon keresztül, tehát csak a fürdőszobával ellentétben csak az esti órákra kell mesterséges fényeket tervezni. Inkább diszkrétebb fényű álló,- és padlólápát tervezzük, esetleg egy központi mennyezeti lámpát. A kisebb méretű lámpákat a kanapé mellé, televízió mellé helyezhetjük. Olvasáshoz, beszélgetéshez tökéletes megoldás.
Hálószoba
View this post on Instagram
Ahogy a többi szobában is, itt is fontos, hogy legyen egy központi fényforrás. Akár kerülhet az ágy felé is, hogy kevesebb kiegészítő fény kelljen. Az éjjeliszekrényhez olyan magasságba helyezzük a kis lámpákat, hogy olvasáshoz megfelelő fényt adjanak. Ha nem falba épített kislámpát alkalmazunk, fontos ide tervezni dugaljakat is! Akármilyen fényforrást választunk, fontos, hogy ne vakítson, ne világítson a szembe.
Hogyan válassz izzót ?
Mivel egy helyiség világítása az ember hőérzetét is meghatározza, nagyon gondosan válasszuk ki az izzókat! Ma már a legtöbb lámpához LED-es izzót csomagolnak vagy ajánlanak, ám arra figyelni kell, hogy ez milyen kelvin-számú, mert ha 5000 kelvin körüli vagy annál több az izzó színhőmérséklete, akkor kékesfehér, rideg fénnyel fogja bevilágítani a szobát. Lakószobába meleg fehér, 2700-3400 kelvin közötti izzót válasszunk, kiszolgálóhelyiségekbe, garázsba, fürdőbe, mosókonyhába pedig mehet a középfehér fény, utóbbi 3500-4900 kelvin.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!