Végre nem csak a naptár szerint van tavasz, de az időjárás is egyre kellemesebb. A bangita épp ez idő tájt kápráztat el gyönyörű virágaival.
Az örökzöld bangita (Viburnum tinus), más néven babérbangita, vagy téli bangita most mutatja legszebb arcát. Bár az enyhe tél miatt már márciusban elkezdtek nyílni a cserje virágai, mostanra virágözönbe borult és üdítő látvány az épp csak ébredező kertben.
Örökzöld babérbangita
A bangitáknak cirka 175 faja ismert, van köztük lombhullató és örökzöld is. A téli bangita a Mediterráneum jellegzetes örökzöld növénye, eredeti élőhelyén főleg árnyékos helyeken nő. Ha elég vizet kap napon és félárnyékban is szépen fejlődik, de a jó vízáteresztő képességű földet szereti.
Virágzás után csodás bogyók díszítik, melyek érdekessége, hogy bár a bogyókban csak sötétpiros pigmentek találhatóak mégis megdöbbentő metálkék színe van, mely szerkezeti színt mikroszkopikus méretű lipidek okoznak úgy, hogy megtörik a fényt, melyet a tudósok először ennél a növénynél vettek észre. Az állatvilágban a páva farktollainak irizáló türkiz és kék színe keletkezik hasonló módon. Bár a toll csak barna pigmenteket tartalmaz, de többrétegű szerkezete a fényt különböző mélységekből veri vissza és ez eredményezi a káprázatos színeket. És mi haszna a bangitának eme csodás színből? A madarak számára így még észrevehetőbbek a bogyók és minél több madár csipeget belőlük, annál több mag jut általuk messzebbre, ahol új kis bangiták nőhetnek ki.
Meglepő metálszínek
Ez a csodás kis növény akár 3 m magasra és szélesre is megnőhet, de jól tűri a metszést. Védett helyre tegyük, mert -15 fokig télálló, de mediterrán mivolta végett a bimbói érzékenyek a hidegre és könnyebben elfagyhatnak hideg, szeles helyeken, bár a növény túléli, májusban le kell az elhalt, vagy sérült részeket metszeni róla. Egész télen díszíti a kertet rózsaszín bimbóival, ezért én olyan ablakkal szembe ültettem, ahonnan gyakran csodálhatom a szürke hónapokban.
Télen bimbódzó bangita
Ahogy elmúlnak a fagyok, sorra nyitja csillag alakú fehér virágait, melyek másfél hónapig is rajta maradnak. Téli bangitából is létezik törzses formájú, amely igen impozáns látvány bejáratok mellé ültetve, vagy akár nagyobb cserépbe téve. Arról nem is beszélve, hogy milyen kellemes úgy hazaérkezni a hideg napokon, hogy kora tavasszal is nyári hangulat fogad minket hosszú heteken keresztül.
A téli bangita virágja
Én magaságyásba ültettem, hogy még inkább szemmagasságban legyen, ha kinézek télen az ablakon. Köré is szintén mediterrán örökzöld növényeket választottam, hogy teljes legyen az összhang. A Pagonyban velencei kutyatej (Euphorbia characias subsp. ’Wulfenii’) és kúszó rozmaring (Salvia rosmarinus ’Prostratus’) került mellé. A rozmaringokról egy korábbi cikkemben IDE KATTINTVA sok érdekességet olvashattok.
Kora tavaszi virágözön
Idén már annyira sok virág volt a három téli bangita bokron, hogy volt lelkierőm metszeni belőle. Egy ideje izgatta a fantáziámat, hogy milyen lenne asztaldísznek…
Mediterrán asztaldísz
Már önmagában impozáns a rózsaszín bimbók, fehér virágok és üde zöld levelek egyvelege, ezért csak pár szál kék meténget tettem közéjük és 10 perc alatt kész is lett a kedves tavaszi asztalközép. Egy újabb ok, amiért hasznos és szerethető a mediterrán babérbangita.
Sonkás Quiche
A cikk végére most egy olyan receptet szántam, amit a napokban magam is elkészítettem a húsvétról maradt főtt sonkából.
A klasszikus francia quiche egyszerűsített verziója a dolgos hétköznapokra, mert készen kapható friss leveles tészta kell hozzá – az omlós tészta helyett. Így megspórolható a tésztagyúrás folyamata. Mind melegen, mind hidegen tökéletes és gyorsan elkészíthető. Az eredeti omlós tésztás quiche receptemet IDE KATTINTVA találjátok meg.
(Forrás: www.thegriffingrove.org)
Hozzávalók – 4 főre
kb. 270 g friss leveles tészta
200 g főtt sonka
1/2 kariforniai paprika /piros vagy zöld színű
1 cs. újhagyma, vagy vele megegyező mennyiségű póréhagyma
A tojásos keverékhez:
3 db egész tojás
2 dl tejszín
1 csapott kávéskanál őrölt tarkabors
Így készül:
Készítsünk elő egy kb. 25 cm átmérőjű piteformát. Vegyük ki a tésztát a hűtőből a csomagoláson előírtak szerint, általában a felhasználás előtt cirka 10 perccel. Melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
Mossuk meg a tojást, hagymát és a paprikát. Üssük fel a 3 tojást és tegyük egy keverőtálba a tejszínnel és daráljuk rá a tarkaborsot. Ha nem eleve sós sonkával készülne a quiche, akkor ehhez a keverékhez kellene sót is adni, de ez esetben ne tegyünk. Vágjuk fel a sonkát apró, szinte morzsalékos darabokra, esetleg aprítógépben. Vágjuk a hagymát vékony karikákra, a paprikát pedig keskeny csíkokra.
Vágjunk a tésztából minél nagyobb, nagyjából kerek formát és tegyük a piteformába.
Akkor lesz tökéletes, ha a tészta kb. 2 cm-el szélesebb, mint a tortaforma. Így fel tudjuk hajtani a forma
belső oldalán. Rendezzük el aránylag egyenletesen a tésztán a sonkát, a hagymát és a paprikát, majd
öntsük nyakon a jól elkevert tojásos tejszínnel és mehet is a sütőbe.
Hőlégkeveréssel 190 fokon kb. 45 perc alatt sül meg. Akkor jó, ha szép aranybarna a teteje. Önmagában is tökéletes, de majonézes tojássalátával, vagy olívaolajos, citromos friss zöld salátával is kiváló.
Napsütéses áprilist mindenkinek a Griff Pagonyból!
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon vagy a Facebookon!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!