A sárgaréz, az ívek és a színek iránti szeretetével Harry Nuriev olyan környezeteket teremt, amelyek tökéletesen a közösségi média esztétikájára szabottak.
Harry Nuriev csupán néhány év alatt vált nemzetközi jelentőségű és trendformáló tervezővé. Fotogén, összetéveszthetetlen enteriőrjeit világszerte ismerik, de bútor- és divattervezőként, sőt installációkat alkotó művészként is egyre sikeresebb.
Harry Nuriev már gyerekkorában érdeklődött a lakberendezés iránt
Az extravagáns dizájner 1984-ben született a dél-oroszországi Sztavropolban. Szüleivel szerény körülmények között, egy egyszobás lakásban élt – saját bevallása szerint ekkoriban legfőbb vágya egy igazi étkezőasztal volt. Már nagyon fiatalon foglalkoztatta az egyént körbeölelő privát tér formálása, valamint a divat, amelyben az önkifejezés lehetőségét látta.
View this post on Instagram
Elmondása szerint, mindig is egy alternatív világot próbált teremteni: nem őrültet, de érzelmesebbet, őszintébbet, kevésbé fájdalmasat, mint a valóság. Szeretett nagymamája lakását többször átrendezte, a kanapét a szobában ide-oda mozgatta. A hagyományos férfidivaton túlmutató és a szovjet kisvárosi környezetben különösen szokatlanul ható ruházkodásával már tinédzserként nagy feltűnést keltett. A 90-es évek orosz mindennapjai, jellegzetes formái, színei, textúrái és illatai meghatározó élményt jelentettek számára, és a gyermekkori emlékeket ma is fontos inspirációs forrásnak tekinti.
Erős színhasználata azonnal ismertté tette
View this post on Instagram
Nuriev 6 évig tanult Moszkvában építészetet, közben pedig grafikusként dolgozott. 2014-ben diplomázott, eddigre pedig már saját dizánjstúdióját is megalapította Crosby Studios néven. A 2016-os New York-i dizájnhéten bemutatott bútorkollekciója zajos sikert aratott, ezért még abban az évben Brooklynba költözött. Az immár kétlaki Crosby Studios monokróm, erős színekkel és szokatlan formákkal operáló megoldásaival gyorsan a figyelem középpontjába került. A színekhez való érzéke tette őt azon kevés orosz tervezők egyikévé, akik nagy névvé váltak a belsőépítészet világában: egy csapásra az úgynevezett „globális minimalizmus” egyik vezető alakja lett.
Nem csak érti, alakítja is a korhangulatot
A 2010-es évek végétől egyre népszerűbb irányzat képviselői egyaránt merítenek a Bauhaus, a skandináv és japán modernizmus, valamint a 80-as évek posztmodernjének örökségéből.
View this post on Instagram
Az Instagram vizuális világára optimalizált tereik egyszerre túlzóak és visszafogottak, kopottak és tökéletesek. Nuriev lenyűgöző módon érti – és alakítja – a korhangulatot; az elsők között használta a rózsaszínt és az azóta közhellyé váló boltívet, majd a királykéket, a lilát, legutóbb pedig a szürkét és a neonzöldet. A sárgaréz magas fényét durva anyagokkal (törött kerámia, nyers mennyezet) párosítja, gyakran visszatér az ív természetes ívéhez („ez az emberi test formája”, mondja), és az úgynevezett ‘millenial pink’ rózsaszínt, a bundás székektől a fürdőszobai falakig mindenre alkalmazza.
Bútorain kívül művészi installációi is felrobbantják az internetet
View this post on Instagram
Stúdiója világszerte dolgozik, lakásokat, irodákat, üzleteket és éttermeket hoznak létre, amelyekbe minden bútort ők terveznek. A 2021 nyarán berendezett párizsi pop-up kávézó, valamint Nuriev saját, majd Tyler Billingerrel közös New York-i lakása szabályosan felrobbantotta az internetet. 2018 óta készít nagy visszhangot kiváltó művészi installációkat. Egyik leghíresebb munkája a Balenciaga kanapé: a 90-es évek formavilágát idéző, átlátszó műanyag ülőbútort visszamaradt luxusruhadarabokkal töltötte meg. 2020-ban dobta piacra a Crosby Studios Home lakberendezési kollekciót, hogy a kisebb bútorokon és kiegészítőkön keresztül a szélesebb közönséghez is eljussanak termékeik. 2021-ben Párizsba költözött, az elmúlt években pedig a lakberendezésen és belsőépítészeten túl inkább a divatra fektet nagyobb hangsúly, többek közt a Billingerrel közös Myreality márkára. Többször említette, hogy régi álma egy hotel, amely a Crosby Studios vizuális világát tükrözi – addig is, amíg ezt a vágyát valóra váltja, megszállhatunk az általa tervezett moszkvai Airbnb-lakásban és számos pop-up rendezvényét meglátogathatjuk!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!