Nyáry Erika és férje, Jordán Sanz több munkáját bemutattuk már. Az építész házaspár ebben az ingatlanban is precízen kidolgozott minden részletet a tökéletes végeredmény érdekében. Mivel a megbízóktól szabad kezet kaptak, szárnyalhatott a képzeletük.
A főváros VII. kerületében, Erzsébetvárosban sétálva számos gyönyörű épületet fedezhetünk fel. Közülük is kiemelkedik a Rózsák tere közelében álló Steinhardt-ház, amelyet Fodor Gyula tervezett 1907-ben. Figyelemre méltó, hogy Róth Miksa míves üvegablakai is megmaradtak benne az utókor számára. Ebben az egykori bérházban található ez a 116 négyezetméteres lakás, amely Nyáry Erika és férje, Jordán Sanz tervei alapján született újjá.
Megmentették az eredeti art nouveau elemeket
Az építész házaspár teljes összhangban dolgozik együtt minden projekten, ráadásul ez esetben még a tulajdonosok ötleteihez sem kellett alkalmazkodniuk, hiszen teljesen szabad kezet kaptak. A szakemberek lelkes műemlékvédők, így a patinás épületben következetesen próbálták megmenteni az eredeti art nouveau stílusú elemeket. A fentiek szellemében korhű módon újíttatták fel az ajtó- és ablakkereteket, a kilincseket és a parkettát, a fürdőszobákba és a közlekedőbe pedig a századelő hangulatát megidéző, cementlaphatású burkolatokat választottak.
Teljesen új elrendezést kapott a történelmi lakás
A helyiségek elrendezését azonban teljesen átformálták. Első lépésben egybenyitották a konyha és a nappali terét, ily módon létrehoztak egy impozáns társasági zónát. Az egykori cselédbejáróból ablak lett, a keskeny konyha helyén egy hálót alakították ki, amelyhez hozzácsatolták a hajdani cselédszoba egy részét. A többi részével a zuhanyzós fürdőszoba területét növelték meg. Az ablakok eredeti szépségükben pompáznak, csupán a belső szárnyakban cserélték ki a régi üveget korszerű termoüvegtáblákra, amelyek olyan jól szigetelnek, hogy a majd 4 m-es belmagasság ellenére is meglepően alacsony a gázfogyasztás. A nyári hőségben a felújított, elektromos faredőnyök szolgálnak árnyékolóként. Az őszi és tavaszi hűvösebb napokon az inverteres klíma gondoskodik a kellemes belső hőmérsékletről. A meleg távozását megakadályozza a két szomszéd felőli falra felrakott szigetelés, amely az átszűrődő hangok ellen is védelmet jelent.
Harmonikus és karakteres enteriőr lett a végeredmény
A sajátos atmoszféra megteremtéséhez nagyban hozzájárulnak a gondosan kiválasztott dizájntárgyak. Ilyen meghatározó elem például a Bouroullec fivérek lámpája és az ikonikus Pillangó szék, valamint az Eames házaspár klasszikus étkezőszékei. Erika és Jordán számára persze magától értetődő, hogy minden projektjük során elhelyeznek a terekben saját tervezésű elemeket is. Itt például az ő munkájuk a nappali beugrójában lévő ücsörgő, valamint az étkezőasztal, amely különösen kedves a szívüknek. Utóbbi mérete meglehetősen nagy, 260 × 100 cm, így tízen is kényelmesen elférnek mellette. A feketére festett acél vázszerkezethez remekül passzol a szálcsiszolt acél asztallap. Az összkép harmonikus és karakteres: alkotópáros ismét olyan enteriőrt tervezett, amely egyszerre funkcionális és látványos, ugyanakkor letisztult, légies hatást kelt; nem csoda, hogy nagyon szeretik az új tulajdonosok.
Ha kíváncsi vagy a korhű módon felújított, modern lakás minden részletére, a Lakáskultúra magazin decemberi lapszámában megtalálod hozzá a teljes cikket, gyönyörű fotókkal!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!