88 éves korában elhunyt Alain Delon francia filmsztár. A színészikon 1935-ben született; generációk nőttek fel meghatározó filmjein. Alain Delon nem egyszerű színész volt, hiszen a művészet szinte minden formája átitatta a lényét. A festészetért rajongott, de lakberendezőként és enteriőr dizájnerként is megmutatta tehetségét.
A francia színészóriás „Álomba merült douchy-i otthonában, három gyermeke és szerettei körében” – állt gyermekei, Alain Fabien, Anouchka és Anthony közleményében. A hír tényleg megrázta az egész világot. Azt tudni lehetett, hogy a női szívek millióit megdobogtató Alain Delon egészségi állapota évek óta rossz volt. 2019-ben több alkalommal is agyvérzést kapott, egyes források szerint 2022-ben eutanáziát kért. Idén februárban valóságos fegyverarzenált foglalt le otthonában a rendőrség, az is kiderült, hogy a színésznek egyikre sem volt engedélye. Talán erősen foglalkoztatta az öngyilkosság gondolata…
Delon, mint bútortervező és lakberendező
Az biztos, hogy a Jóisten nemcsak kivételesen előnyös külsővel, magas intelligencival és nagyon erős belső tartással, hanem rendkívüli és sokoldalú tehetséggel is megáldotta Alain Delont. Egyik hobbija a műkincsek gyűjtése volt, de az enteriőrök tervezése is izgatta a fantáziáját. Az 1960-es évek közepétől kezdve – pedig akkor már felkapott szinész volt – el is indult ezen a vonalon. „Ha nem filmekkel foglalkoznék, építész lennék, vagy enteriőr dizájner” – írta a francia színész 1975-ben, amikor a milánói Salone del Mobile kiállításon bemutatta első saját bútorcsaládját.
https://www.youtube.com/watch?v=o8padFRzZ10&t=4s
Abban az időben, amikor Alain Delon Milánóban dolgozott a Rocco és testvérei forgatásán – 1959 és 1960 között -, a Salone del Mobile még nem létezett. 15 évvel később viszont már világhírű bútorkiállítássá nőtte ki magát, és a színész saját tervezésű kollekcióval rukkolt elő a rendezvényen. A karakteres megjelenésű asztalok, székek, nappali- és hálószoba berendezések gyárátását Vittorino Sabot, egy Udine-i bútorgyártó cég tulajdonosa intézte.
Persze hamar lábra kapott a pletyka, hogy Alain Delon csupán aláírását adta a tárgyakhoz. A kiállításon mégis személyesen megjelent a bútorgyártó standjánál, és köszöntötte a látogatókat. Pont, mint bármelyik átlagos kis- és középvállalkozó. A korabeli sajtó egyébként szkeptikusan fogadta a felkapott színész dizájner ambícióit.
Egy cikkben így fogalmaztak az 1975-ös Salone del Mobile kapcsán: „Végül is Alain Delon egy színész; és már ezerféle dolgot kipróbált. Producerkedik, bokszvilágbajnokságot szervez, versenylovak és helikopterek tulajdonosa. Maximalista és örökké elégedetlen ember. Most épp a bútorgyártásba kapott bele. Folyamatosan próbálja bebizonyítani magának, hogy a mozin kívül is képes érvényesülni. De vajon mi ennek az értelme?”
Itt a bizonyíték!
A kellemetlen találgatásokat cáfolandó ellencikkek is születtek, és persze napvilágot láttak a konkrét bútorgyártásokat és megrendeléseket rögzítő dokumentumok is.
Milyenek voltak az A. D. bútorok?
A La Stampa című, egykor véleményvezér olasz lap így írt az Alain Delon által megálmodott bútordarabokról: „Az anyaghasználat sokat elárul: selyem és vaddisznóbőr, fekete és fehér csontok, fényezett sárgaréz és acél vadrózsa alapon… Az a benyomásunk, mintha rossz helyen lennénk; élhető otthon helyett egy filmforgatáson…
…Gátlástalanságig luxus az enteriőr: a kanapé még csak hagyján, de az A.D. szignóval ellátott baldachinos, selyemdrapériás ágy végképp messze meghaladja a jóízlés határát. A kollekció minden darabját aranyárban mérik: a vardózsa konzolasztal, illetve a peremes óriástükör 650 000 (!!!) lírába kerül…
…A magasított háttámlás, vaddisznóbőrrel borított karosszék ára 250 000 líra. Említhetnénk még az alacsony állású, sárgarézzel berakott dohányzóasztalt, melynek felületébe a poharak helyét is belemarták, de minek… Ezek a lakberendezési tárgyak nem az átalgembereknek készültek.” Meglehetősen csípősen fogalmazott a La Stampa kritikusa.
Hamarosan vagyont fog érni minden egyes A. D. bútordarab!
Persze a kritikusoknak, amióta világ a világ, az a dolguk, hogy kritizáljanak. A piac azonban ettől függetlenül is díjazta és díjazza Alain Delon bútortervezői ambicióit. A nevéhez kötődő lakberendezési tárgyakra óriási az igény, sőt, egyre borsosabb áron cserélnek gazdát a piacon az egyes darabok. Találomra rákerestünk a neten és meglepő ajánlatokra bukkantunk:
Aranyszínű, geometrikus lábú dohányzóasztal: 17.080 EUR, azaz 6.746.600 Ft
3 személyes kényelmes kanapé: 5.394 EUR, azaz 2.130.630 Ft
Licitásra váró, stílusos komód: 2.500-5.00 EUR, azaz cc.1.000.000-2.000.000 Ft
Alain Delon hitvallása a bútoraival kapcsolatban:
„Az egész élet valójában gondolatokból és álmokból kiszabadult ötletek sokasága. Ám az álmokból és az ötletekből csak az valósul meg végül, amire igazán vágyunk. Az élet végül egy találkozás, mely a valóság dimenziója. Ha nem filmekkel foglalkoznék, építész vagy tervező szeretnék lenni. Mindig is szerettem az otthonokat és a belső tereket. Na és igen: bútorokkal élünk, vagyis székekkel, asztalokkal, ágyakkal osztjuk meg az életünket. De lássuk be: nagyon nem mindegy, kikkel, mikkel élünk együtt. Ezért választottam az alkotást a bútorok világában. Kívánom és remélem, hogy megbecsülik eme tevékenységemet…”
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!