A kellemetlen vérszívó a legtisztább otthonban is tanyát verhet, megszabadulni tőle pedig nem egyszerű feladat. Mi a legjobb módszer az ágyi poloska eltűntetéséhez?
Rendkívül kellemetlen vendég az ágyi poloska. A tévhittel ellentétben nem csak koszos és rendetlen ingatlanokban, hanem szinte bárhol, bármely szezonban felbukkanhat. Pánikra azonban semmi ok! Egy kis odafigyeléssel komoly előnyre tehetünk szert a betolakodókkal szemben.
Mi jelzi a poloska megtelepedését?
Az ágyi poloska az egyik legalattomosabb élősködő. Egy szabad szemmel szinte észrevehetetlen parazita, amely az emberek vérével táplálkozik. Gyakran csak a reggelre megjelenő vörös foltok árulkodnak arról, hogy megtelepedtek. Csípésük „bokorszerű”, egy 10 forintosnyi területen általában 3-5 marást ejt. Ennek különös oka van: a bőr alatt futó eret nem tudják pontosan meghatározni, ami miatt gyakorlatilag többször csak próbálkoznak.
A megelőzés egyik titka a rend
Nem a piszok és kosz vonzza a betolakodókat, a legtisztább lakásokban is megjelenhetnek. Ugyanakkor sokat számít, hogy mekkora rendet tartunk, ha a bogarak felütik a fejüket. A szétszórt holmik között meglehetősen jól érzi magát a rejtőzködő életmódot folytató ágyi poloska, mivel remek búvóhelyet talál.
Mivel lehet távoltartani a kártevőt?
Megpróbálhatjuk elkerülni a poloska inváziót illóolajok segítségével. Hanyagoljuk az erős vegyszereket, inkább a természetes illatok közül válogassunk: borsmentaolaj, citrom, levendula. Az intenzív aroma megzavarja a rovarok szagló receptoraikat, és így már messziről elriasztja őket. Ha viszont már jelen van az ágyi poloska az otthonunkban, hiába fújjuk be az ágyat illóolajjal, nem fognak elpusztulni. Még csak el sem költöznek.
Nem segít az irtásban, ha átpakoljuk a szobát
Ne essünk abba a hibába, hogy költözésre ösztönözzük a rovarokat, ha már megtörtént a baj. Nem segít a kártevők felkutatásában az, hogy szétszedjük az ágyat és átrendezzük a szobát. Lehet lesz egy-két csípésmentes éjszakánk, de a kis betolakodók hamar újra ránk találnak az éj leple alatt. Sőt, ezzel csak annyit érünk el, hogy jobban szétterjednek az otthonunkban.
Hagyjuk úgy az ágyat, ahogy van
Az ágyi poloska nevéből adódóan főként az ágy környékén ver tanyát. Azzal, ha szétszedjük az ágyat, csak rontunk a helyzeten: a poloska megszokta, hol vagyunk, így amíg tud táplálkozni nem megy el onnan. Azzal, hogy szétszedjük az ágyat, a poloskák más, eddig ismeretlen rejtekhelyekre bújnak. Az ágyon kívül kiemelten fontos az éjjeliszekrények hátulja, a parketta, a szegélyléc, a konnektor, a falikép hátulja, a polcok mögötti rész átkutatása. Két jelet kereshetünk: az ágyi poloska ürülékét, valamint a vedlett bőrét.
A textileket se bolygassuk
Ne pakoljuk ki az ágyneműt és a szekrények tartalmát: de még a bezsákolás sem segít, mert a kis vérszívó parazita akár 18 hónapig is elél táplálék nélkül. Az ágyneműt, a függönyöket és a ruhákat viszont érdemes hosszan, 60°-on kimosni. A magas hőmérsékletre érzékeny anyagokat a fagyasztóládában is kezelhetjük: mínusz 18 fokon 3 nap alatt végezhetünk az ágyi poloskákkal a textíliák károsodása nélkül. Porszívózás előtt egy kemény kefével súroljuk át a matracok varratait, hogy eltávolítsuk a poloskákat és petéiket.
Szakember nélkül nem megy
Az ágyi poloska egy roppant kellemetlen, nehezen kiirtható rovar, ezért a már elszaporodott kártevők ellen ne próbálkozzunk házi módszerekkel, mert könnyen előfordulhat, hogy csak szétkergetjük őket a lakásban. Eltűntetésének egyetlen módja az irtás. Ezért, amint megvan az első néhány biztos nyom, forduljunk mielőbb szakemberhez, aki a megfelelő vegyszeres kezeléssel megszabadít minket a hívatlan vendégektől.
(Forrás: Bors)
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!