Sok tárgynak, bútornak lelke van, kötődünk hozzájuk. Azonban ha külsőre már elfáradtak, nem illenek ahhoz a stílushoz amit lakásunk képvisel. Ilyenkor az ember elkezd gondolkozni, hogy miként is lehetne megőrizni, valahogy felújítani ezeket a szívünknek kedves tárgyakat. Itt jön a képbe Marcali-Kiss Rita, aki már profi bútor felújító. Ezt a családi örökségből származó tálalószekrényt is új életre keltette!
Nem mindennapi hobbija van Marcali-Kiss Ritának. Az érdi általános iskolai tanárnő a pedagógus szakma mellett megtalálta a másik hivatását, melyet már profi szinten űz. Bútorok felújításával és festésével foglalkozik szabadidejében. Menti, ami menthető, hiszen sokszor kidobásra ítélt komódokba, székekbe, asztalokba lehel új életet. Rengeteg antik bútort újított már fel teljesen, ezúttal egy gyönyörű tulipános tálalószekrény menekült meg általa a kidobástól. A végeredmény magáért beszél!
De nézzük csak meg, milyen volt ez a bútor, amikor Ritához került!
Ez a most már gyönyörű darab erősen viseltes állapotban került Rita műhelyébe. A hobbi restaurátor fiával együtt élesztette újra a családi örökségből származó, leharcolt tálalószekrényt.
1. A régi festékréteg eltávolítása
Első lépésként elő kellett készíteni a szekrényt a megújulásra, azaz a régi festéket el kellett távolítani. Ezt Rita fia vállalta, aki hőlégfúvóval szedte le a festéket, majd le is csiszolta a felületet. A gépi csiszolást követően a legfinomabb csiszolópapírral kézzel csiszolva is végig mentek a bútor teljes felületén. Mindez hosszadalmas és egyáltalán nem könnyű munka. Viszont nem érdemes megspórolni, hiszen megfelelő előkészítés nélkül a végeredmény sem lenne ilyen csodás!
Ritáék minden részletre figyeltek, nem csak a külsőségekre. A fiókokat, habár a szekrény korából eredendően volt rajtuk sérülés, egytől egyig profi módon felújították.
Majd jöhet az új szín választása
Csak ezután jöhetett a festés. Lignocolor Olive színű festéket választottak, ez egy gyönyörű, matt, halvány olívazöld színt eredményezett az amúgy világos színű fán.
Nem csak a külső részletekre van figyelemmel Rita, amikor egy bútort felújít, hiszen minden részletet alaposan átvizsgál. Ha kell, pótolja a hiányosságokat, ragaszt, szögel, átszerel. Ebben az esetben fiókok belsejét is megegyező színnel festette le. Bizonyos felületeken viszont megőrizte a bútor faanyagának eredeti natúr színét, hogy legyen egy kis játékosság a bútor végső megjelenésében. Így a fiókok fedlapja és az üvegezett ajtók nem kaptak festéket.
Népi hímzésminta adja a bútor lelkét
Nem feledkezhetünk meg a mintáról sem, ami a csodásan felújított tálalószekrény lelkét adja. Rita keresztszemes hímzést utánzó festéstechnikát alkalmazott az ajtók lapján. Jól látható, hogy ez aprólékos munka lehetett – mintha hímezve lennének a tulipánok, pedig nem!
A minta alapja folyékony fával került fel az ajtóra, egyesével pöttyönként, lyukacsos stencil sablon segítségével. Ez ad egy kis 3D hatást a mintának. Miután megszáradt, Rita fehérre festette a tulipánokat – a végeredmény pazar lett.
Az olívazöld festékkel és a törtfehér mintával tökéletesen passzol a választott fogantyú is. Egyszerű, de nagyszerű! Fotó: Marcali-Kiss Rita
Újra életre kelt a családi örökség: a gyönyörű tálalószekrény
Az utolsó lépés, mondhatni az egyik legfontosabb: a waxolás azaz viaszolás, hiszen le kell zárni a festéket. A viasz beszívódik a festékbe, és részben a fába is, majd kikeményedik a festékréteg külső felületén. Tökéletes védelmet nyújt az elkészült bútornak, így még sok-sok évig ugyanilyen gyönyörű állapotban maradhat, ha vigyáznak rá!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!