A főváros egyik legszebb részén, a II. kerületi Törökvészen található épületet 2002-ben adták át. Eredetileg kétlakásos társasház volt, de előrelátóan úgy tervezték meg, hogy később három lakrészessé alakíthassák.
Elismerést érdemlő tudatossággal, évtizedekre előre gondolkodva építették meg ezt a többgenerációs családi házat a tulajdonosok. A közelmúltban teljesen megújult részt, a tetőtéri lakást dr. Farkas Szilvia enteriőrtervező saját részre rendezte be. Meghívást kaptunk ebbe a harmonikus otthonba.
Visszahúzta a szíve Budapestre
A lakásbelső teljes egészét dr. Farkas Szilvia, a TaMaison Design tulajdonosa és tervezője álmodta meg. „A szüleim építtették a házat, ahol kezdetben az egész családunk kényelmesen elfért. Később én egy ideig máshol éltem, aztán néhány éve úgy éreztük a férjemmel, elérkezett a pillanat, hogy visszaköltözzünk, és birtokba vegyük a legfelső szintet, a 138 m2-es tetőtéri lakrészt” – meséli Szilvia, aki végzettségét tekintve ügyvéd, de fokozatosan felhagyott eredeti hivatása gyakorlásával, és már közel egy évtizede enteriőrtervezőként dolgozik.
Amikor az álmok elkezdenek megvalósulni…
Az alaprajzi átalakítást a CraftBenson építészirodával közösen végezték, a belső dizájn viszont teljes egészében Szilvia munkája. A belső kétszintes tetőtérben lent kapott helyet a nappali, a konyha és az étkező, továbbá két hálószoba és két fürdőszoba, az emeleten pedig egy fürdőszoba és egy szoba található. Utóbbit egyelőre irodaként használják, de igény szerint gyorsan átrendezhető.
Mivel a külső nyílászárók és a beltéri ajtók tökéletes állapotban voltak, nem volt szükség cserére, csupán két új ajtót kellett gyártatni a meglévők mintájára az új helyiségekhez. Az eredeti tölgyparkettát megtartották, csak néhány helyen illesztettek be pótlást. Miután összecsiszolták és lelakkozták, gyakorlatilag lehetetlen megállapítani, hol vannak az új részek. A meleg árnyalatú burkolathoz a tervező elegáns, festhető polisztirol lábazatot társított. Az új falak megépítését követően Szilvia végre nekiláthatott, hogy megvalósítsa elképzeléseit.
A térérzet megteremtése fontos cél volt
– A ház modern formája, a belső terek kialakítása lehetővé tette, hogy könnyed, fiatalos miliőt teremtsek. Fontos szerepet szántam a zsályazöld árnyalatnak, amelyet imádok, valamint komplementer színeinek, továbbá a meleg fafelületeknek, a réznek és a különleges kiegészítőknek. Kedvenc tárgyaimnak saját történetük van, éppen ezért egyedivé és személyessé varázsolják a teret – magyarázza a szakember, hogyan gondolkodott saját otthonának tervezőjeként.
Mivel a tetőtéri lakást beragyogja a napfény, egyáltalán nem tűnik sötétnek a zöld falszín, pedig végigvonul szinte minden helyiségben. Nagy fehér felületek főként a ferde tetősíkokon és a mennyezeten jelennek meg. Szilvia izgalmas optikai trükköt is alkalmazott. Előzőleg egy nyitott galériás lakásban éltek, hozzászoktak, hogy hatalmas a belmagasság, ezért új otthonában hasonló térérzetet megteremtésére törekedett. Először arra gondolt, hogy kibontja a tető teljes magasságáig a mennyezetet, de kiderült, hogy a szerkezetet tartó fogópárok sűrűn futnak egymás mellett. Végül egy érdekes kazettás megoldás mellett döntött, és körbekartonoztatta a fogópárokat. Így most utóbbiak között látszik a fenti légtér, azaz a társasági zóna kitárult, megnyílt a tető teljes magasságáig, a rejtett hangulatvilágítás pedig tovább fokozza a különleges vizuális hatást.
Brazíliából is gazdagítják kincsek a tetőtéri lakást
A konyhát és a tető vonalához igazodó beépített bútorokat, gardróbszekrényeket egy megbízható asztalos készítette, akivel a tervező régóta együtt dolgozik. Ezután következett a munka legélvezetesebb része, a kisebb bútorok és kiegészítők kiválasztása, elhelyezése. A tárgyak nagy része már a birtokukban volt, csupán kisebb átalakításokat kellett végezni, például a nappali kanapépárját zsályazöld kárpittal igazították a palettához.
„Szeretem körbevenni magam különleges tárgyakkal, ráadásul mindegyikhez kapcsolódik valamilyen kedves emlék. A nappali szőnyegét egy filmforgatás utáni vásáron találtam, a kedvenc fotómat pedig egy brazíliai utazás során vettem. Egy étteremben figyeltem fel rá, és amikor rákérdeztem, honnan származik, a tulajdonosok egy közeli fotóstúdióba irányítottak – mutatja gyűjteménye darabjait Szilvia, majd azt is elárulja, miért utazott a dél-amerikai országba. Még egyetemistaként, egy diákcsereprogram keretében szerzett brazíliai barátokat, és kíváncsi lett a hazájukra. Az ottani atmoszféra teljesen magával ragadta: lenyűgözte a pezsgő kulturális élet és a mindent átható közvetlenség, ami abban is megnyilvánult, hogy a képzőművészeknek az utcáról nyíló galériáiba betérve akár beszélgetni is lehetett az alkotókkal.
Több képet hozott haza magával, és ezek mind meghatározó elemei a lakásnak, a konyhában például kiemelt helyre került Aecio Sarti két női alakot ábrázoló festménye. De Szilvia ugyanilyen kincsként tekint a nagymamája régi zsúrkocsijára, a patinás fa sakk-készletre, vagy a hálóban álló vintage IKEA fotelre, amely új sárga kárpitot kapott a költözés előtt…
Ha szeretnéd jobban megismerni a tetőtéri lakást, feltétlenül lapozd fel a Lakáskultúra magazin májusi lapszámát! Keresd az árushelyeken!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!