Minél több a tárgyunk, annál nehezebb kérdés a tárolás. Mit hova tegyünk, hogyan alakítsunk ki használható tárolórendszereket? Mutatjuk a megoldást minden helyiségben!
Ha nem találjuk a tárgyainkat, rengeteg időt pazarolhatunk el keresgéléssel, amitől nem csak feszültek leszünk, kapkodva szétpakolunk, és csak nő a káosz. Ezért célszerű olyan tárolók kialakítása, amelyekkel egyszerűen rendszerezhetjük otthonunkat.
Személyes dolgok tárolása
Az egyik legnehezebb feladat az apróságok elhelyezése úgy, hogy egyrészt áttekinthető, másrészt könnyen kezelhetőek legyenek. Az ékszerek, fülbevalók, nyakláncok vagy kárpitozott, fali tárolók akasztóin, vagy sekély fiókokban a legkezelhetőbbek. Az öveket feltekerve fiókban, lógatva a szekrényajtó belső oldalán, esetleg speciális kialakítású vállfákon tarthatjuk. Rengereg kis tárgy tartozik a szépségápoláshoz is. Ezek tégelyei, dobozai általában nem nagyobbak 10 cm-nél, így az egyik legpraktikusabb megoldás, ha 10-12 cm mélységű faliszektényt gyártatunk, állítható polcokkal, ahová bepakolhatjuk a krémeket, dezodorokat, parfümöket, vagy hajápolási termékeket. A sminkelés kellékeit viszont nem túl mély fiókokban helyezhetjük el legátláthatóbban.
Előszoba bútor
Ide szinte kötelező tervezni egy olyan felületet, ahová a táskákat, kulcsokat letehetjük, hiszen ezek után vetjük le a kabátot, és a cipőt. Sekélyebb fiókokba további kulcsokat, igazolványokat tehetünk, ha nem elég bizonságos a bejárati ajtó, akkor zárható változatban. Mélyebb fiókokba téli kiegészítőket, az egészen mélyekbe pedig táskákat sorakoztathatunk. Szabad fogasokra az aktuális évszakhoz tartozó kabátokat akaszthatjuk.
Hely a lépcső alatt
Ha a falak hordják az L, vagy U alakú lépcsőt, akkor akár egy gardrób, vagy egy kamra is befér alá. De egyenes lépcsők alatt is elhelyezhetünk minimum 70-80 cm mély szekrényeket, kabát akasztó rudakkal, előre kihúzható változatban is, illetve mély fiókokkal. Ide tehetünk cipőket, sapkákat, sálakat, kesztyűket, esernyőket, vagy táskákat.
Nappali
A nyitott polcrendszerek, akár térben, akár fal mellett állnak, megtelnek könyvekkel, dísztárgyakkal, és személyes apróságokkal. Könnyeddé teszi a könyvespolcot, ha hagyunk nagyobb, üres részeket is, ahová bekeretezett képeket, lámpákat, vázákat állíthatunk. Üveges ajtóval zárható, világító polcok bárszekrényként is funkcionálhatnak.
Zárt tárolók mindig jól jönnek, hiszen a nappali általában valamely más funkcióval osztozik a területén. Ha közel az étkező, akkor az ünnepi étkészletet, ritkán használt poharakat ide tehetjük. Ha itt áll egy írósztal, akkor mappák, iratok is kerülnek a szekrénybe. Sokszor a tv a főszereplője ennek helyiségnek. Az alatta futó tároló kialakításánál gondolni kell a set top box, a play station, nintendo, és más játékok box-ainak, vagy a rooter elhelyezésére is. Szép megoldás, ha a zárt tároló mögött sorakoznak a konnektorok, és nem látszanak a drótok, a box-ok pedig keskeny, nyitott polcokra kerülnek. A gyerekek is szívesen játszanak a nappaliban, játékaiknak pedig jól jönnek a fiókos, és ajtós tárolók egyaránt. Akinek még van dvd, cd, vagy speciális, például bakelit lemezekből álló gyűjteménye, itt elhelyezheti.
Konyhai tárolás: a sziget adta lehetőségek
Ahol a hely engedi, félszigettel, vagy szigettel hosszabbíthatjuk meg a fal mellett futó konyhabútort. Ez nem csak a munkafelületet sokszorozza meg, hanem a fiókos, és polcos alsószekrények elemeit is. Ha a sziget 120 cm mély, és nem szeretnénk melléülni, akkor mindkét oldalról teljes mélységű tárolókat alakíthatunk ki. Ha 90 cm mély, akkor az egyik oldalon 60, másik oldalon 30 cm lehet a szekrények mélysége. A sziget alatt, a nappali, vagy az étkező felőli oldalon elhelyezhetjük a borhűtöt, vagy más, világítással felszerelt, üvegajtós elemeket, amelyek kiválóak bárszekrénynek, vagy egy ünnepi étkészlet vitrinjének is.
Zárt, és nyitott szekrények elosztása
Rendezetté teszi a konyha összképét, ha azonos méretű, zárt szekrények sorakoznak az alsó, és a felső soron is. De hogy a monotonitást elkerüljük, megtörhetjük a sort függőleges, nyitott, és átlátszó üveges elemekkel, vagy a felsőszekrény alatt futó szabad polcokkal is. A páraelszívó körül is kialakíthatunk fém polcokat, ahol fűszernövények, szép, rézedények sorakozhatnak, ami akkor a leglátványosabb, ha az elszívó a sziget fölött ereszkedik le.
Gyerekszobák tárolói
A gyerekek tárgyai életkoruk szerint változnak, így a tárolást is meg kell újítani pár évente. A kicsiknek a fiókok, átlátszó dobozok a leghasznosabbak, hiszen ezeket elérik, tudják kezelni. A nyitott polcokra könyveket, dobozban tárolt játékokat, plüssöket sorakoztathatunk. A ruhák tárolásához nem szükséges a 60 cm-es szabványmélység, elég a 45 cm. Akasztós szekrényből egy 50 cm széles, 60 cm magas elem megfelelő, és ezen kívül a ruháikat, cipőiket, és a kiegészítőket polcokon, és fiókokban helyezhetjük el. Fontos, hogy minden tárolót rögzítsünk a falakhoz.
Nagyobb gyerekek szobáiban játszhatunk a magasságokkal, rejtett helyekkel is, hiszen imádják a titkos zugokat. Egy alacsonyabb dobogóágy alatt fiókokat, magasabb alatt egész bunkert alakíthatunk ki polcokkal, fiókokkal, világítással. Szeretik az egész magas galériákat is, ahol szintén kialakíthatunk zárt, és nyitott tárolókat egyaránt. A lépcsők alá, vagy a tetőterek beugróiba szintén gyártathatunk fiókokat, ládákat, polcokat, ahol elrejthetik a kincseiket. Az iskolásoknak persze már több könyvespolcra van szükségük, illetve az íróasztal körül több fiókos elemre. Nekik már 60 cm mély szekrényt kell venni, amiben átlagosan 1-1,5 fm akasztós, 6-8 polc, és 4-5 fiók elhelyezésével elférnek a ruháik, kiegészítőik. A cipőiket már inkább előszobai tárolóban helyezzük el.
Beépített tárolók a tetőtérben
A ferde tetősíkok alatti hely ugyan nem számít bele a hasznos alapterületbe, mégis rengeteg tárolási lehetőséget rejt magában. Az alacsony térdfal mentén fiókokat, nyitott, és zárt polcos elemeket helyezhetünk el. Ha a magasság engedi, akkor már akasztós ruhatárolók is beférnek, toló-, vagy nyílóajtók mögé. A tetőterek látványához hozzátartoznak a lépcsőzetesen kialakított könyvespolc-, és gardróbrendszerek, ahol az egyetlen hátrány az, hogy szinte kivétel nélkül egyedi tárolókat kell gyártatni, ami megnöveli a költségeket.
A tető alatti alacsony, mély területről vendégágyat is kigördíthetünk a tárolók közül, ami betolva észrevétlen marad. De a tető magasságát is kihasználhatjuk egy létrával megközelíthető galériával, ahol további polcokat helyezhetünk el, vagy ha lezárjuk egy ajtóval, akkor egyszerűen bőröndöket, ládákat, dobozokat rejthetünk oda.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!