A lakásfelújítás – akár magunk végezzük, akár szakemberekre bízzuk – mindig izgalmas folyamat, ugyanakkor az új külső elérése részletes tervezést kíván, valamint jellemzően nagy energia- és anyagi befektetéssel jár. A végeredmény ideális esetben ugyanakkor önmagáért beszél és a megújult környezet, az otthon melegét árasztó helyiségek új színt vihetnek a mindennapokba.
A mindennapos használat amortizációval jár – ez otthonunkra fokozottan igaz, hiszen a falak, ajtók, nyílászárók, kapcsolók folyamatos igénybevételnek vannak kitéve, amelynek során akarva-akaratlanul keletkezhetnek sérülések. A külső területeken, illetve a lakás, vagy éppen a ház közműrendszerében szintén számos elem szorulhat karbantartásra, javításra, általában szintén a természetes használat következében. Éppen ezért a lakásfelújítás folyamata sok esetben nem csak a belső terekre, hanem a kertre vagy a külső szerkezetre is kiterjed. A belsőépítészeti átalakítás mellett a víz- és elektromos rendszerek karbantartása és javítása, a fűtési rendszerek fejlesztése, a pincék vízszigetelése, valamint a külső felújítási munkálatok is ide tartozhatnak. Gyakran merül fel ezek mellett az épületbővítés is az átalakítás apropójaként: egy padlás felújítása és élettérré alakítása megnöveli a hasznos alapterületet, illetve a lakók és az épület értéke szempontjából is praktikus. A felújítási munkálatokat érdemes minél pontosabb célok mentén, akár határidők kitűzésével végezni, ezzel is elősegítve a hatékony megvalósítást.
A lakásfelújítás döntő szempontjai
A felújítások során általában két szempont kiemelt motivációként jelenik meg: a biztonság és az energiahatékonyság. A biztonság előnyt kell, hogy élvezzen ezek közül: a tűz- és betörésriasztó rendszerek, biztonsági ajtók és ablakok, illetve az esetleges áramszünetek áthidalására szolgáló tartalékgenerátorok elengedhetetlen részei minden otthonnak.
Az energiahatékonyság priorizálása, ahogy a klímavédelemmel kapcsolatos tudatosság is, az utóbbi években egyre inkább előtérbe kerül. A megfelelő hőszigetelés és világítás már önmagában is jelentős előrelépést biztosít, mind a környezetvédelem, mind a takarékoskodás szempontjából. Mellettük a megújuló energiaforrások használata és a programozható termosztátok szintén költséghatékonyak, továbbá a fűtési rendszer modernizálása is gyorsan megtérülő fejlesztésnek bizonyulhat.
Az otthonbiztosítás fontossága
Az ingatlanunk nemcsak anyagi érték, hanem a biztonság, a nyugalom helyszíne is, ezért fontos, hogy megfelelő védelemmel vértezzük fel. Arról nem is beszélve, hogy a lakásbiztosítás káresetben jelentős anyagi segítségnek bizonyulhat. A Magyar Nemzeti Bank 2019-ben hozta létre a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás (MFO) nevű programját, amelyet eddig már több mint 26 ezren vettek igénybe.
A Magyar Nemzeti Bank az MFO-val egy széles körben elérhető, ügyfélbarát lakásbiztosítást vizionált. Ennek keretein belül hosszú távú, magas garanciát biztosító, az elemi károkra, illetve általános, a háztartásokat tipikusan érintő káreseményekre kiterjedő alapcsomag és további káreseményeket is lefedő kiegészítőcsomagok igénybevételére is lehetőség van. A jegybank a leginkább testhezálló MFO-csomag kiválasztását egy online elérhető összehasonlító oldallal is támogatja. A minősített otthonbiztosítás megkötésére már 11 hazai biztosítótársaságnál van lehetőség.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!