Kávé, vörösbor, paradicsomszósz a kanapén: a különféle szennyeződésekre különböző megoldás szükségeltetik. Lássuk, mely házipraktikákat vethetjük be a foltok ellen.
Bárhogyan is vigyázunk rá, a kanapé, nappalink éke, a legtöbbet használt bútorunk gyakran „szenved balesetet”. A foltokat egy ideig lehet ugyan takargatni díszpárnákkal, de jobb, ha minél hamarabb cselekszünk.
fotó: Shutterstock
Alapvető szabályok
Persze minden folt más és más, de bizonyos tisztítási szabályokat érdemes mindegyiknél betartani. Az első és legfontosabb: cselekedjünk, amilyen hamar csak lehet! Minél tovább hagyjuk száradni a foltot, annál nehezebb lesz megszabadulni tőle.
Nem jó megoldás, ha túl sok tisztítószert vagy vizet használunk: nem kell eláztatni az egész kárpitot, ne kenjük szét a foltot, koncentráljunk csak a szennyeződés helyére. Mivel a kanapét kiöblíteni nem igazán tudjuk, így ha túl nagy területen próbáljuk tisztítani vagy túl sok folyadékot használunk, úgy könnyen egy még nagyobb folt lehet a végeredmény. Vigyázzunk a szövetre, ne dörzsöljük túl erősen: így károsodik az anyag, a koszt pedig csak mélyebbre dörzsöljük.
Túl nagy, makacs és erős foltok esetén persze végleges megoldást a kárpittisztító nyújthat, ha azonban megtörténik a baj, nem árt, ha mielőbb kezdünk vele valamit.
Csokoládé
A nagyobb csokidarabokat távolítsuk el, majd csöppentsünk egy kevés mosogatószert egy szivacsra, konyharuhára, és óvatosan dörzsöljük a foltba. Hagyjuk körülbelül 10 percig állni, majd vízzel mossuk le. Makacs folt esetén ismételjük meg a műveletet, ezúttal viszont hagyjuk a folton picit tovább a tisztítószert.
Vörösbor
Amint lehet, egy papírtörlővel itassuk fel a bort. Majd keverjük oxigénes fehérítőt össze egy kevés vízzel a csomagoláson olvasható utasítás szerint, tegyünk egy keveset a foltra és hagyjuk, hadd dolgozzon a szer pár órán keresztül. Végül itassuk fel a folyadékot. (Mielőtt a tisztítószert alkalmaznánk, nézzük meg egy kis, nem látható területen, például a kanapé hátánál, hogy nem hagy-e foltot, nem veszi-e ki az anyag színét.)
Kevésbé drasztikus megoldás a szénsavas víz, a vízzel elkevert fehérbor vagy a konyhasó – ha utóbbit használjuk, ne dörzsöljük túl erősen, nehogy sérüljön a kárpit.
Paradicsomszósz
Itassuk fel a szószt, majd egy papírtörlőt nedvesítsünk be és tegyünk a foltra kevés mosogatószert. A törlőkendővel óvatosan töröljük át, hagyjuk 10-20 percig állni, majd meleg vízzel mossuk le.
Kávé
Kezdjük hideg vízzel a tisztítást, majd hagyjuk állni a szövetet tíz percig a vízben. Ezután jöhet a folyékony mosószappan, óvatosan dörzsöljük át a foltot, majd vízzel öblítsük le.
Zsírkréta
Hatékony megoldás a szódabikarbóna: egy nedves rongyra tegyünk belőle keveset, majd óvatosan dörzsöljük a foltba. Hagyjuk picit állni, majd öblítsük le tiszta vízzel.
Olaj- vagy zsírfolt
Egy száraz papírtörlővel itassuk fel a maradék olajat, zsírt. Készítsük elő a foltot a tisztításra borsónyi mosogatószerrel, majd 15 perc múlva itassuk fel, mossuk át vízzel. Jó megoldás a szódabikarbóna vagy a kukoricakeményítő is: egy teáskanálnyit dörzsöljük a foltba, segít felitatni a zsírt. Hagyjuk rajta egy óráig, majd keféljük ki, porszívózzuk fel a maradékot.
Vér
Amint lehet, próbáljuk eltávolítani a foltot hideg vízzel. Ennél többet azonban nem nagyon tehetünk: ne keverjünk mindenféle tisztítószert, hagyjuk a vérfolt eltávolítását profikra.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkoljon minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogasson vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!