Elképesztő ezüstóriás bukkant fel Manhattanben, a Tribeca negyedben. A higanycseppre hasonlító íves, tükröződő szoborra nézve a látogatók magukat láthatják a városképben, torzítva. Az alkotó, Anish Kapoor, célja, hogy a nézők kapcsolatba lépjenek vele.
New York a merész álmok megtestesítője minden szempontból, különösen ha az elképesztő építészeti csodákra gondolunk. Nincs ez máshogy a köztéri műalkotásokkal kapcsolatban sem, rengeteg izgamas festmény és szobor kapott már helyet a városban. Februárban több, mint tíz évvel az ötlet születése után végre méltó helyére került az Anish Kapoortól megrendelt óriás higanycsepp szobor is.
Egy óriás higanycsepp Manhattan közepén
Anish Kapoor új kültéri műve a Tribeca negyedben kapott otthont a Jenga Tower luxuslakóépület alatt. Habár a szobor maga még nem kapott nevet, legtöbben „óriás higanycseppként” vagy „fényes babszemként” emlegetik. Az amorf tömb 6 méter magas és pontosan úgy néz ki, mintha a fölé tornyosuló épület éppen össze akarná nyomni. A februárban átadott szobor egyébként mindig is az épület terveihez tartozott, de a vírushelyzet okozta logisztikai nehézségek miatt alkotója nem tudta befejezni a művet. A köztes időben az arra járók elől rejtegették a félkész alkotást,
A higanycsepp hatalmas acéllemezekből készült, amelyeket egymáshoz hegesztettek, így a szobor végtelennek és simának, sőt, túlviláginak tűnik. Azonban néhány lemez szélei láthatóak: közelről nézve több hosszú, vékony rés fut végig a művön; kicsit távolabbról azonban egységesnek síma felületűnek tűnik a hatalmas csepp. A szobor kábellel van felfüggesztve, így tökéletesen tud reagálni a hőmérsékletváltozásokra, sőt, szél és csapadék hatására még mozog is.
A chicagói Cloud Gate kistesója
Ha emlékeztet valamire az ezüstóriás, nem csoda. Kapoor óriás ezüst babszeme, a Cloud Gate, Chicagoban már több, mint tíz éve látogatható. Sokan olyan kritikával illették a manhattani újdonságot, hogy a szobor az imádott chicagói szobornak az ízléstelen fast-fashion kistestvére. Azonban jobban belegondolva, tökéletesen illik Manhattanhez. A város gyorsnak és keménynek tűnhet: bámulatos építészet, beton, zaj. Az íves tükröződő felület viszont megállásra készteti az embereket: a higanycsepp magával ragad és elnyel, és azt az érzetet adja, hogy lassul az idő. Nem csoda, hogy nagyon sokan megállnak csodálni, videózni és fotózni Kapoor művét.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!