Veszprémi Lili textiltervezőként diplomázott 2016-ban a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. A mesterképzés alatt fél évet töltött Göteborgban. A skandináv kultúra mindig is közel állt hozzá, az ott töltött időszak alatt pedig végérvényesen elköteleződött mellette.
Miért választottad ezt a hivatást?
Családunkban anyáról lányra száll a textilekhez fűződő vonzalom, dédnagymamám kézzel szőtt és hímzett kelengyéje pedig mindig motivációt ad az alkotáshoz. Ugyanakkor mintatervezőként nagyon izgalmasnak találom a különféle gyártási és mintázási folyamatokat; a szövés, festés mellett szitázással, nemezeléssel, hímzéssel vagy digitális printeléssel szintén előállíthatunk mintás textileket, ami sokszínűséget kíván a tervezőtől.
Honnan merítesz inspirációt?
A fő ihletforrás számomra a természet, beleértve a növény- és állatvilágot, a természet törvényszerűségeit, az élet örök körforgását. Fontos számomra, hogy a munkámat áthassa egyfajta tudatosság, a szemléletformálás közös felelősségünk, és ez a hozzáállás egyaránt megmutatkozhat a vizuális kifejezés módjában és az anyagválasztásban.
Milyen tárgyakat tervezel?
Alapvetően mintaterveket készítek, amelyek számos felületen visszaköszönhetnek, azaz kisebb-nagyobb átalakításokkal szinte bármelyik tervemből készülhet tapéta, kilim, vezetőszálas vagy hand tufted szőnyeg, díszpárnához, ágyneműhöz, függönyhöz, terítőhöz, egyéb dekoranyaghoz ideális textília. Ha valaki megkeres egy ötlettel, a gyártó partnereim segítségével jó eséllyel találunk megoldást a kivitelezésre.
Hol találkozhatunk a munkáiddal?
A szőnyegeimet és mintaterveimet előre egyeztetett időpontokban megnézhetik az érdeklődők a SZETT (Szőnyegtervezők Társasága Egyesület) stúdiójában a Max Cityben, itt lehetőség van személyes találkozóra is. Ezenkívül a honlapomon bárki megtekintheti a munkáimat.
Milyen terveid vannak a jövőre nézve?
Jelenleg azon dolgozom, hogy újra beinduljanak mintatervező- és akvarellworkshopjaim az ország több pontján.