Néhány hónap alatt ismertté váltak a hazai dizájnvilágban Asbóth Szaffi és Bodnár Flóra különleges tárgyai. A SUSU keramika organikusan fejlődött: ami kezdetben hobbi volt, az ma már misszió a fiatal tervezők számára.
Honnan indultatok? Kezdettől fogva kettőtökhöz kötődik a márka?
Szaffi: Én a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végeztem nyomottanyag-tervező szakon. Flórával régóta ismertük egymást, de csak évek múltán kezdtünk beszélgetni egy közös vállalkozás lehetőségéről. Ma már van saját műhelyünk, bár egyelőre Flóra édesanyja mellett dolgozunk, aki szintén keramikus.
Kinek mi a feladata? Kollekció szerint születnek az új darabok vagy mindegyiknek más története van?
Flóra: Természetesen van egy irányvonal, ami alapján az új darabok készülnek, így felfedezhető közöttük egyfajta harmónia, de azért nem használnám a kollekció kifejezést. Én imádom az ázsiai tárgyakat, különösen vonzódom a kék színhez és az áttetsző felületekhez – ez talán a japán kultúra iránti szeretetemet fejezi ki. Sajnos sosem jártam ott, de a letisztult formáktól egyszerűen nem tudok szabadulni. Szaffi viszont egyfajta játékosságot és színeket hoz a tervezésbe, ami kifejezetten jót tesz a termékeknek, és személy szerint engem nagyon motivál.
Szaffi: Valószínűleg annak is van jelentősége, hogy én sokat járok Indiába dolgozni, ami másfajta szellemiséget jelent. Flórával nagyon jól kiegészítjük egymást: ami az egyikünkből hiányzik, az a másikban biztosan megvan. Mindent megbeszélünk, sokat kísérletezünk, rengeteg tapasztalatot szereztünk bizonyos technikákat illetően. Minden új darabnál elölről kezdjük a gondolkodást, és addig dolgozunk a tárgyon, amíg mindketten tökéletesnek látjuk. Körülbelül fél évre volt szükség, hogy „összemosódjon” az ízlésünk, de megérte kivárni.
Mennyire tükrözi a SUSU a világlátásotokat?
Szaffi: Csodálatos érzés, hogy mi magunk készítünk minden kerámiát a forma kialakításától kezdve az utolsó motívumok megfestéséig.
Flóra: Én sok időt töltök gyerekekkel, és sajnos azt látom, hogy az óvodák, iskolák gyakran nem találnak igazán jó kreatív feladatokat. Mi szeretnénk majd különböző foglalkozásokkal ebbe az irányba is elmozdulni, egyszerűen szükség van rá, hogy a rajzórán túl is legyen lehetőség az alkotásra. Ezt a fajta szabadságot és életszemléletet igyekszünk a kerámiák tervezésébe is beépíteni. Szerintünk az ősi anyaggal való munka nem csak a művészek kiváltsága, bárki megtalálhatja benne a saját gyökereit, ráadásul így egy lépéssel közelebb tudjuk vinni az embereket a természethez.
Bár mi tárgyak készítésével foglalkozunk, tudatosan törekszünk arra, hogy minél kevesebb futószalagon készült tárggyal vegyük körül magunkat. Már nem okoz örömöt, ha olyan dolgokat halmozunk fel otthonunkban, amire tulajdonképpen nincs szükségünk. Azt hiszem, erről is szól a SUSU Keramika. A kerámiák között mindenki megtalálhatja a kedvencét, amiből minden nap rituálészerűen fogyasztja el a kávéját vagy teáját. Nem készül két ugyanolyan példány, de van közöttük egyfajta harmónia, és illenek egymáshoz.
Kikhez szólnak a termékeitek?
Flóra: Aki fogékony a gondolkodásunkra, ahhoz előbb utóbb el fog jutni, amit csinálunk. A közelmúltban megmutattuk a nagyközönségnek, hogy éppen mivel foglalkozunk, és rengeteg pozitív visszajelzést kapunk. Ez nagy ösztönzést ad a folytatáshoz.
Min dolgoztok jelenleg? És mik a jövőbeni terveitek?
Szaffi: Ha minden jól megy, hamarosan saját műhelybe költözünk, ahol szeretnénk majd szitanyomó foglalkozásokat, workshopokat tartani, hogy másokat is bevonjunk a közös alkotásba. A kézi gyártásnak van egyfajta meditatív jellege, így a résztvevők kicsit kiszabadulnak a mindennapi rohanásból.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!