Az edényben nevelt növények is folyamatosan növekednek, és bár lassabban fejlődnek, idővel kinövik a cserepüket. A nagyobb cserép teret ad a gyökereknek, a tápdús friss föld pedig serkenti a növekedést.
Mikor szükséges?
A fiatal növényeket évente, a kifejletteket 2-3 évente ajánlott átültetni. Ne halogassuk a műveletet, ha a földet teljesen behálózó gyökerek a vízelvezető lyukon és az ültetőközeg felszínén kinőttek a cserépből; ha a növény a tápanyagpótlás ellenére sem fejlődik megfelelően; ha a föld dohos szagú és a felszínén, illetve az agyagedény falán moha vagy zöldes algabevonat, esetleg mész- vagy sókiválás jelenik meg. Az elhasznált föld kicserélésére és az átültetésre a tavasz a legjobb időszak.
Lépésről lépésre
Az átültetendő növényt enyhén öntözzük meg, hogy könnyebb legyen kiemelni. Az új edény csak egy mérettel legyen nagyobb a réginél. Az agyagból készültet áztassuk be. A vízelvezető nyílást takarjuk le cserépdarabbal, és az edény aljára szórjunk drénréteget agyaggranulátumból vagy apró kavicsból. Helyezzük erre a kiemelt növényt úgy, hogy olyan magasra kerüljön, mint az előző cserépben volt. Végül töltsük ki a hézagokat friss földdel, és ne feledkezzünk meg az öntözésről. Ha nem akarjuk nagyobb cserépbe ültetni a növényt, kiemelés után vágjuk kisebbre a gyökérlabdát, mielőtt a tápdús új földbe helyezzük.
Fortélyok
Nagy méretű növény esetén óvatosan ütögessük körbe gumi- vagy fakalapáccsal a cserepet, majd válasszuk el a földlabdát a perem mentén egy hosszú késsel. Ha nem sikerül kiemelni a növényt, fektessük le a cserepet, és a kifolyónyíláson bedugott bottal kezdjük el kifelé tolni a földlabdát. Amennyiben nem boldogulunk, kérjünk meg valakit, hogy tartsa a cserepet, amíg kihúzzuk belőle a növényt. A szúrós kaktuszokat tekerjük körbe újságpapírral, buborékfóliával vagy hungarocellel, hogy ne okozhassanak sérülést. A kicsiket kerti kesztyűben, esetleg csipesszel is megfoghatjuk.