A nyári hónapok elmúlásával újra a belső terek felé fordul a figyelmünk. A májusi és júniusi cikkek folytatásaként a Pagony berendezéseinek példáján mutatom meg, hogyan legyen otthonos, mégis harmonikus egy enteriőr.
Bár már őszi hónapot írunk, de ha tehetem én ilyenkor megyek nyaralni. Rajongok a tengerparti korzókon tett hosszú sétákért, hallgatni a kikötőkben az árbocok hangját és megkávézni a „sós” napsütésben, de már a mediterrán forróság nélkül. Ezért hát melyik más szobával is kezdhetnénk a túrát, ha nem az itáliai tengerpartokat idéző dolgozószobával.
Az augusztusi témát folytatva maradunk a tengerészcsíkoknál, de már a ház falain belül. A szobák közül a dolgozószoba az, ahonnan a legjobban a vízre látunk, ezért adta magát, hogy ebben a szobában érvényesüljön leginkább az idilli kikötők és a riviéra hangulata. Kijelenthetjük, hogy nincs makulátlanul, egy stílusban berendezett tér, hacsak nem egy múzeumról beszélünk, amin nincs is mit csodálkozni, hisz nehéz például neobarokk kenyérpirítót találni manapság. Egy otthon mindig kicsit eklektikus. Azzá teszik a személyes tárgyaink, a gyerekek játékai, a használati tárgyak…
Nyugodtan társítsunk különféle stílusokat, csak találjunk benne logikát és párhuzamokat. Tudom, hogy nehéz feladatnak tűnik, de kérjünk profi segítséget legalább az elinduláshoz.
Mivel a Griff Pagony főleg gyarmati stílusú, felmerül a kérdés: hogyan is fér meg ezzel a tengerparti stílus? A válasz a gyarmati szigetekben rejlik. Tervezőként mindig elképzelem a mindennapjait azoknak az embereknek, akik az adott környezetben élnek, melynek a hangulatát vissza szeretném adni. Képtelenség lett volna a brit gyarmatok többségére hajó nélkül eljutni és mivel a kikötők mindig fontos helyszínei voltak a gyarmatosításnak, kereskedelemnek, ezért ott mindig kialakultak európai kolóniák. Így értelmet nyer, hogy tudott egy-egy vízparti városban keveredni az európai elegancia és a koloniális stílus a tengerparti házakra jellemző elemekkel. Szép példa erre és a brit karibi építészetre a Clarence House Antiguán.
A Pagonyban az esztergált lábú íróasztal a leginkább gyarmati stílusú. Az asztal lapjának elhasználódott zöld filcét raffiát utánzó szövetborításra cseréltük, mert igen jellemző a trópusi országokra a növényi rostok használata.
A trópusi tengerparti házak sajátossága a lamellás ajtó. A fehér beépített szekrényt is ezért terveztem ezekkel. Fontos, hogy egy ilyen egyszerű döntésnél is, mint amilyen egy funkcionális tároló bútor beszerzése, figyeljünk a részletekre, mert minden alkotóelem, ami a kiválasztott stílusra jellemző, jelentősen hozzájárul a harmonikus összképhez.
A vízparti hangulathoz elengedhetetlenek a kötél minták, a kék és fehér színek használata és a tengerészcsíkok. Nálunk a falak világos vízszínt kaptak, egy felület pedig kék-fehér csíkos tapétát. Azért lett csak egy oldal tapétázva, mert a szoba legtöbb fala a tetősík miatt ferde, és azokon zavaró lett volna szemmagasságban és a szemünkhöz közel a sok csík, ahogy az íróasztalnál ülve szemben sem lett volna szerencsés ugyanezért.
Amikor dolgozószobát tervezünk, tartsuk szem előtt, hogy ne érjen minket túl sok inger, ami elvonhatja a figyelmünket a munkáról, de az ingerszegény környezet sem ideális. Hasznos, ha rálátunk a bejáratra vagy kapura, így nem kell felugrálni, hogy lássuk, hogy ki érkezik hozzánk. Ha üvegajtó használatával más szoba felől is természetes fényhez juthatunk, akkor válasszuk ezt a megoldást, hiszen az otthoni munkánál nem feltétlenül szempont az elrejtőzés, csak a hangszigetelés. Ráadásul egy üvegajtó térnövelő hatású is egyúttal.
Minden olyan munkaeszközt, aminek tudunk szekrényben helyet biztosítani, rejtsük oda, ahogy mi is tettük a nyomtatóval, mert így a munka végeztével nem éktelenkedik a szobában.
Egy otthoni dolgozószoba jó, ha egyéb funkciót is ellát. Az íróasztalnál lévő széken túl alakítsunk ki más ülő alkalmatosságot is. Egyrészről azért, mert, ha munkából kifolyólag fogadunk valakit, akkor szükség lesz rá, másrészről viszont – ami szerintem még fontosabb – azért, hogy egy hosszú munkanap folyamán időnként ülőhelyet válthassunk. Néha jól esik az ölünkbe venni a laptopot és feltett lábbal dolgozni, vagy egy kényelmes fotelből telefonálni. Nálunk ezért került ebbe a szobába az örökölt rekamié és a mély tengerkék fotel. Legyen olyan hangulat, ahová szabadidőnkben is szívesen betérünk könyvet olvasni, délután szundikálni, esetleg vendégszobaként is megállja a helyét!
Ha már szóba került az ebéd utáni szieszta, ne becsüljük le egy tökéletesen megválasztott díszpárna jelentőségét sem. Elsőrendű lehet az íróasztalnál deréktámasznak, alváshoz és témába illő színben remek kiegészítő a tengerparti légkör megteremtéséhez.
Szerencsére szinte minden családban akad némi kötődés vízhez, tengerhez, vízisportokhoz, így könnyen kialakíthatjuk ezt a miliőt. A mi családunkban például három matróz is volt három különböző generációban. Első lépésként ne a vásárlással kezdjük, szedjük össze a kiválasztott stílushoz kapcsolódó személyes tárgyainkat. Nyaraláson készült képek kikötőkről, tengerparti városokról, családi fotók csónakázás közben, tengeri csigák, kagylók, kövek, amiket magunk gyűjtöttünk. A mi esetünkben ide kerültek a matróz felmenők és saját vízparti fotóink.
Festményeink, amelyek Santa Margherita Ligure és Velence kikötőit ábrázolják. De került a falra régi metszet hajókról, kortárs képek, amit barátaink készítettek, hajóablak formájú tükör is és persze sok-sok tengeri herkentyű.
További képekért kattints a cikk végén a galériára!
Szintén segíti az összhatást, ha beszerzünk ilyen témájú albumokat, könyveket, hajókötélből készült ajtótámaszt, vitorlás makettet stb. Az óceán színére emlékeztető bútorszövetek, lámpák segítenek, hogy képzeletben szinte már halljuk is a tenger morajlását. Fokozhatjuk a hatást, ha a látványon túl zenék és illatok segítségével más érzékünkre is hatunk.
És hogy még egy érzékünket ráhangoljuk erre a témára, az e havi ínyencség is tipikusan mediterrán. Ha meguntuk nyár végére a friss paradicsomot és az uborkát, akkor egy meleg őszi napon üdítő választás a gazpacho. Ennek a hideg spanyol zöldséglevesnek ezt a változatát közel 20 éve tanultam Valenciában egy barátomtól és azóta is így készítem. Másnaposságra is remek!
Gazpacho 6 főre:
7 db közepes méretű paradicsom
2 db kígyóuborka
1 db kaliforniai paprika
3 gerezd fokhagyma
3 dl víz
2 db pirítós kenyér, vagy 3 csapott evőkanál zsemlemorzsa
3 evőkanál olívaolaj
3 evőkanál citromlé
2 szál újhagyma
4-5 levél bazsalikom
1 kis csokor petrezselyem
kb. 2 csapott evőkanál tengeri só
kb. 2 csapott evőkanál őrölt tarka bors
kb. 3 evőkanál almaecet (más fajtával is helyettesíthető)
Mossuk meg és vágjuk akkora darabokra az összes zöldséget, amit a turmixgépünk elbír. Tegyünk bele minden hozzávalót és turmixoljuk kásás állapotúvá. Mivel sosincs 2 egyforma méretű zöldség és súlyban mérni az alapanyagokat túl komplikált lenne, emiatt az amúgy egyszerű étel miatt, ezért egyszerűen csak kóstoljuk meg, amikor elkészültünk és adjunk még hozzá saját ízlésünknek megfelelően több sót, borsot, vagy ecetet.
Érdemes legalább egy éjszakát a hűtőben hagyni, mert másnapra jobban összeérnek az ízek és jobban le is hűl, ezért kóstolni és újra fűszerezni is jobb tálalás előtt. Tálaljuk hidegen, poharakban, vagy leveses csészékben és díszítsük bazsalikom levelekkel.
Napsütéses szeptembert mindenkinek a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a facebookon!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!